اتحادیه اروپا: بروکسل برای برگزیت نامنظم آماده است

به گزارش آناسی، یک روزنامه آلمانی با استناد به محافل اروپایی گزارش داد که بروکسل برای برگزیت نامنظم آماده است و مطالبات نخست وزیر جدید انگلیس درباره برگزیت را با مواضع این اتحادیه منطبق نمی داند.

اتحادیه اروپا: بروکسل برای برگزیت نامنظم آماده است

برای رزرو قطار اروپا با بهترین ها مشورت کنید و مناسبترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از روزنامه فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ، درخواست بوریس جانسون، نخست وزیر جدید انگلیس برای حذف بند مربوط به مرزهای ایرلند در توافق برگزیت موسوم به Backstop برای اتحادیه اروپا غیر قابل قبول است.

به نوشته این روزنامه آلمانی کمیسیون اتحادیه اروپا در حال حاضر هیچ مبنایی برای مذاکرات مجدد درباره برگزیت ندیده و به همین دلیل از یک خروج نامنظم این کشور از اتحادیه اروپا در تاریخ مقرر 31 اکتبر هراسان است.

بر اساس اطلاعات دیپلمات های اروپایی که امروز (سه شنبه) گزارش داده اند، نمایندگان 27 عضو باقی مانده در اتحادیه اروپا اخیرا یک بار دیگر در این باره اطلاع رسانی نموده اند که مطالبات نخست وزیر جدید انگلیس با مواضع اتحادیه اروپا ناسازگار است.

بوریس جانسون می خواهد توافق برگزیت صورت گرفته توسط سلف خود ترزا می را مورد مذاکرات مجدد قرار دهد تا بند مربوط به مرزهای ایرلند را اصلاح کند. اما اتحادیه اروپا قاطعانه این درخواست وی را رد می نماید.

یکی از مهم ترین نقدها به این توافق، مسئله مرز میان جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی بود. جمهوری ایرلند عضو اتحادیه اروپاست و قرار است عضو این اتحادیه باقی بماند. ایرلند شمالی اما جزیی از خاک بریتانیاست.

پس از جنگ های خونین داخلی میان دو ایرلند، قرارداد بلفاست در سال 1998 امضا و بر مبنای آن قرار شد برای جلوگیری از درگیری، مرزی میان این دو کشور نباشد. حالا با خروج بریتانیا و به تبع آن ایرلند شمالی از اتحادیه اروپا، تعیین نیست که مرز میان دو کشور چگونه خواهد شد.

طرحی موسوم به Backstop یا پشتیبان یکی از راه های پیشنهاد شده برای حل این معضل است که با اجرای آن از بازگشت مرز سخت یا همان مرز فیزیکی بین دو ایرلند جلوگیری شده و بریتانیا موظف می گردد برای مدتی محدود در چارچوب مقررات گمرکی اتحادیه اروپا عمل کند.

طرح پشتیبان می تواند از وقوع آتش درگیری دوباره میان دو ایرلند جلوگیری کند. اما این طرح تنها یک راه چاره موقت برای مرز تجاری میان بریتانیا و ایرلند شمالی است. اتحادیه اروپا همیشه تاکید نموده که هیچ تغییری را در توافق منعقدشده با بریتانیا نمی پذیرد.

نخست وزیر جدید انگلیس اخیرا چندین بار این مسئله را تکرار نموده است که یک خروج منظم از اتحادیه اروپا در تاریخ مقرر 31 اکتبر عملی است. البته وی بر این مسئله هم تاکید نموده است که در صورت لزوم بدون توافق این اتحادیه را ترک می نماید.

بر اساس اطلاعات محافل دولتی در لندن جانسون البته آماده و مصمم است که با اتحادیه اروپا درباره یک توافق جدید مذاکره کند.

بر اساس اطلاعات دیپلمات های اروپایی اینکه در هفته های آینده اوضاع برگزیت چگونه ادامه پیدا خواهد نمود تعیین نیست. هیچ کس نمی داند که آیا جانسون فقط برای کوتاه آمدن اروپا این رویکرد را در قبال برگزیت در پیش گرفته و یا اینکه واقعا بدون توافق این اتحادیه را ترک خواهد نمود.

یک سخنگوی کمیسیون اروپایی روز سه شنبه نخواست در این باره اظهار نظر شفافی داشته باشد. وی تنها یک بار دیگر تاکید نمود که توافق برگزیت فعلی از دید اتحادیه اروپا بهترین و تنها توافق ممکن است. اما این امکان وجود دارد که بیانیه سیاسی برنامه ریزی شده بین اتحادیه اروپا و انگلیس تکمیل گردد.

دیپلمات های اروپایی تاکید نمودند که در بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا آرامش وجود دارد. اتحادیه اروپا برای یک برگزیت نامنظم آماده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 11 شهریور 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 295

به "اتحادیه اروپا: بروکسل برای برگزیت نامنظم آماده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتحادیه اروپا: بروکسل برای برگزیت نامنظم آماده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید