ادعای سفیر لندن در بغداد درباره تظاهرات مردمی عراق

به گزارش آناسی، سفیر انگلیس در عراق ضمن نادیده دریافت دستهای خارجی در متشنج کردن تظاهرات مردمی عراق، ادعا کرد که نباید برای تحلیل این تظاهرات، در پی نظریات توطئه بود.

ادعای سفیر لندن در بغداد درباره تظاهرات مردمی عراق

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور انگلیس ارزان همراه باشید.

به گزارش گروه بین الملل آناسی، جان ویلکس سفیر انگلیس در عراق اظهاراتی درباره تظاهرات چند روز اخیر مطرح نمود که در شهرهای جنوبی عراق انجام شد و تقریبا متوقف شده است.

ویلکس در صفحه شخصی خود در توئیتر دربار علت تظاهرات اخیر عراق مدعی شد: نیازی به نظریات توطئه وجود ندارد.

بر خلاف ادعای این سفیر انگلیسی، فالح الفیاض مشاور امنیت ملی عراق روز گذشته با بیان اینکه کوشش دشمنان علیه عراق، مغلوب شده، تأکید کرد: به دشمنان و توطئه گران می گوییم که کوشششان ناکام خواهد ماند و مغلوب شده است... هیچ جایی برای کودتا وجود ندارد.

الفیاض با تأکید بر عدم مسامحه با توطئه گران، خاطر نشان کرد: می دانیم چه کسانی در پس تظاهرات قرار دارند... به هر حال، طرح براندازی نظام [در عراق] مغلوب شد.

سفیر انگلیس در عراق در ادامه بدون در نظر دریافت مداخلات خارجی در تظاهرات عراق، توضیح داد که مطالبات تظاهرات نمایندگان از مدتها پیش وجود دارد.کما اینکه این مطالبات، قانونی است.

وی در سرانجام، در راستای تحریک تظاهرات نمایندگان و مقصر جلوه دادن نیروهای امنیتی، مدعی شد که عراق باید از عراقی ها، در برابر نیروهای امنیت ملی حمایت کند.

این ادعا در حالی مطرح شده که امروز چند فردناشناس در شهر بغداد به سمت نیروهای امنیتی حاضر در این شهر تیراندازی کردند.

نیروهای امنیتی نیز اعلام کردند که به خاطر متشنج نشدن وضعیت، مقابله به مثل نکردند، ولی در پی حملات این عناصر، یک نفر از نیروهای امنیتی کشته و چهار نفر دیگر هم زخمی شدند.

منابع امنیتی و اطلاعاتی عراق، تظاهرات نمایندگان در بعضی از شهرهای جنوبی این کشور را به دو دسته تقسیم می نمایند؛ دسته نخست کسانی هستند که به صورت مسالمت آمیز تظاهرات برگزار می نمایند و عمده اعتراضات آنان، وضعیت نامناسب معیشتی است. اما دسته دوم، کسانی هستند که خرابکارند و تظاهرات را به سمت خشونت می کشانند.

در حالی سفیر انگلیس مدعی عدم مداخله کشورهای خارجی در این تظاهرات شده است کهبعضی از منابع بلندپایه عراقی هم اعلام کردند که بخش عمده این تظاهرات که از روز سه شنبه نهم مهر ماه شروع شد، طرحی از سوی آمریکا موسوم به تابستان داغ عراق است؛ به گونه ای که واشنگتن با استفاده از ایادی خود در عراق، تظاهرات مسالمت آمیز را به سمت هرج و مرج و شورش سوق می دهد تا بتواند بر عراق مسلط گردد(جزئیات بیشتر).

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 25 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 439

به "ادعای سفیر لندن در بغداد درباره تظاهرات مردمی عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادعای سفیر لندن در بغداد درباره تظاهرات مردمی عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید