ارمنستان خواستار حضور صلحبانان روسی در قره باغ شد

به گزارش آناسی، نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان خواستار حضور صلحبانان روسی در قره باغ برای تحقق آتش بس میان نیروهای نظامی این کشور و جمهوری آذربایجان در این منطقه شد.

ارمنستان خواستار حضور صلحبانان روسی در قره باغ شد

با ما سفر کنید و با تور ارزان ارمنستان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

به گزارش پایگاه اینترنتی دولت ارمنستان، پاشینیان روز شنبه در گفت وگو با شبکه تلویزیونی ای. ار. دی آلمان توضیح داد: من پیشتر اعلام نموده ام که استقرار صلحبانان روسی در قره باغ برای ارمنستان قابل قبول است.

دیمیتری پسکوف سخنگوی ریاست جمهوری روسیه پیشتر گفته بود که مسکو می تواند نیروهای صلح خود را به شرط موافقت جمهوری آذربایجان و ارمنستان به منطقه درگیری در قره باغ اعزام کند.

پسکوف با اشاره به تشدید درگیری ها در قره باغ به خبرنگاران گفت: حافظان صلح روسیه فقط با رضایت دو طرف منازعه می توانند وارد شوند.

نخست وزیر ارمنستان اعلام نمود: در این مورد، مساله بیش از آنکه سیاسی باشد جنبه عملی دارد زیرا که اولا روسیه در منطقه حضور دارد. به این صورت که صلحبانان می توانند به سرعت وارد عمل شوند.

وی ادامه داد: روسیه در منطقه (قفقاز جنوبی) حضور دارد و از این منطقه شناخت کافی دارد.

پاشینیان در خصوص ایده استقرار صلحبانان از کشورهای مختلف در قره باغ گفت: مسائل مختلف وجود دارد از ارتباط زبانی گرفته تا شناخت منطقه و روحیه مردم و ما همچنان بر این باوریم که استقرار صلحبامان روسی در منطقه مناقشه قره باغ می تواند بسیار موثر باشد.

وی اضافه نمود: من بر این باورم که نیروهای حافظ صلح روسی، از این لحاظ مناسب ترین و بهترین بازیگران هستند.

نخست وزیر ارمنستان پیش از این در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی الجزیره گفته بود که موضوع آوردن صلحبانان روسی به قره باغ می تواند در چارچوب گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا در زمینه گسترده تری مطرح گردد.

پاشینیان گفت: اگر ترکیه در امور داخلی قفقاز جنوبی دخالت نکند، آتش بس در قره باغ کوهستانی امکان پذیر است.

درگیری های نظامی میان نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان از 6 مهرماه گذشته شروع شده است و برغم این که با دخالت میانجیگران بین المللی سه بار توافق آتش بس میان طرفین حاصل شده، این درگیری ها بیش از یک ماه است همچنان با شدت ادامه دارد.

جمهوری آذربایجان در این مناقشه با تکیه بر اصل حفظ تمامیت ارضی خواهان خاتمه اشغالگری ارمنستان شده و از سوی دیگر طرف ارمنی با استناد به اصل حق معین سرنوشت خواهان به رسمیت شناخته شدن حقوق ارامنه در منطقه قره باغ شده است.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 19 آبان 1399 بروزرسانی: 19 آبان 1399 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 1354

به "ارمنستان خواستار حضور صلحبانان روسی در قره باغ شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارمنستان خواستار حضور صلحبانان روسی در قره باغ شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید