استفاده دولت از گردشگری برای فراوری ثروت

به گزارش آناسی، رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: پس از برجام و فراهم شدن فضای گفت وگو، دولت می خواهد از گردشگری برای فراوری ثروت استفاده کند.

استفاده دولت از گردشگری برای فراوری ثروت

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل در کانادا ویزا موندیال هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های کانادا انتخاب و طی کنید.

به گزارش آناسی به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، زهرا احمدی پور، روان سازی صنعت گردشگری را یکی از مهم ترین موضوعات این حوزه دانست و تاکید نمود: برای افزایش جذب گردشگر و رسیدن به گردشگری پایدار، به روان سازی در این حوزه احتیاجمندیم.

او در نشست با رییس و اعضای هیأت مدیره جامعه تورگردانان که در این سازمان برگزار گردید، گفت: یک اصل مشترک در حوزه گردشگری که همه روی آن اتفاق نظر داریم آن است که تمام کوشش ها، سرمایه گذاری ها و تأمین زیرساخت ها در حوزه گردشگری برای این است که گردشگر وارد گردد و در همین ارتباط برای افزایش ورود گردشگر احتیاجمند روان سازی در حوزه گردشگری هستیم.

وی اضافه نمود: همان گونه که بر اساس مصوبه دولت برای تقویت و توسعه گردشگری داخلی به برنامه ریزی و اجرای دستورالعمل هایی موظیم، برای افزایش جذب گردشگران خارجی نیز باید شبیه به این مصوبه را داشته باشیم تا به عنوان پشتوانه به ما یاری کند.

او با بیان این که اگر قرار است روان سازی در حوزه گردشگری انجام دهیم باید به سمت گردشگری پایدار حرکت کنیم تا شاهد افزایش ورود گردشگر به کشور باشیم، اظهار کرد: در این میان تأمین زیرساخت ها یک گام مهم برای توسعه گردشگری و حرکت به سمت گردشگری پایدار است.

احمدی پور گفت: در حال حاضر با فعالان حوزه ساخت هتل در حال رایزنی و توافق برای احداث تاسیسات اقامتی هستیم و حتی در جلسات ستاد اقتصاد مقاومتی در مورد تکمیل و بهره برداری از پروژه های ساخت هتل که دارای 60 درصد پیشرفت هستند، برنامه ریزی نموده ایم و در حال اتخاذ تصمیماتی هستیم.

معاون رییس جمهور ادامه داد: تفرق داده ها در حوزه گردشگری و نبود شفافیت، امکان برنامه ریزی مناسب را به متولیان این حوزه نمی دهد، درحالی که شفافیت داده ها در برنامه ریزی از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی سپس با اشاره به درخواست رییس جامعه تورگردانان ایران درباره برنامه ریزی برای برپایی نمایشگاه ها و همایش ها توسط دستگاه های دولتی به منظور در اختیار قرار دریافت ظرفیت های مناسب هتلی به جامعه تورگردانان، گفت: ما ابتدا باید نسبتی از ظرفیت های هتل ها و تعداد نمایشگاه را بدست آوریم و با کنار هم قرار دادن این نسبت از دولت درخواست کنیم تا در مورد زمان و مکان برگزاری نمایشگاه های مختلف از سوی دستگاه های دولت برنامه ریزی کند.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: شناختی که من از دولت دارم این است که دولت کاملاً عمل گرا است و شعاری رفتار نمی نماید، بنابراین طرح هایی که به دولت ارائه می دهیم باید حالت عمل گرایانه داشته باشد.

احمدی پور اضافه نمود: اکنون صحبت از 2017 به عنوان سال گردشگری پایدار است، حال باید بدانیم که اگر قرار است سال 2017 سال گردشگری پایدار باشد هدف گذاری ما چیست و برنامه ریزی های ما در این حوزه کدام است.

معاون رییس جمهور در ادامه به ورود هواپیمای ایرباس به کشور اشاره نمود و اضافه نمود: در این خصوص سفرای بعضی از کشورهایی که حتی در مورد برجام با ما همکاری نداشتند درخواست ویزا و حضور در این مراسم را داشتند که نشان دهنده اهمیت بالای این موضوع است.

وی گفت: ورود این هواپیما نشان می دهد فضای ایران امن است و ورود این ایرباس یکی از دستاوردهای برجام است.

او با بیان این که هواپیماهای دیگری نیز بزودی وارد کشور می گردد، اضافه نمود: اتفاقات بسیار خوبی در حوزه گردشگری در راه است.

احمدی پور در بخش دیگری از صحبت های خود به نگاه دولت به حوزه گردشگری اشاره نمود و اضافه نمود: نگاه رییس جمهور به حوزه گردشگری مثبت است و دکتر روحانی منتظر ایده ها و داده های جدید است و در سخنرانی ها و نشست های خبری خود به موضوع گردشگری حتماً توجه و اشاره دارد.

وی به برجام را یک فرصت جدید برای توسعه و رشد کشور دانست و اظهار کرد : بعد از برجام و فراهم شدن فضای گفت وگو، دولت می خواهد از گردشگری برای فراوری ثروت استفاده کند.

او در ادامه با اشاره به عوامل مهم در توسعه گردشگری و افزایش جذب گردشگر خارجی یادآور شد: یکی از مسائلی که باید به آن توجه کنیم هم نوع سازی هتل ها در ایران است، به این صورت که باید یک برند مناسب برای گردشگران معرفی کنیم که گردشگر بداند با این برند با آرامش خاطر در سراسر ایران می تواند اقامت کند و از خدمات گردشگری بهره ببرد.

معاون رییس جمهور اضافه نمود: زنجیره به هم پیوسته خدمات گردشگری، همان خوشه گردشگری است، انتظارم از بعضی تشکل ها از جمله جامعه تورگردانان این است که خرده کاری نکنند، توقع و انتظار کارهای بزرگ تری را از این جامعه دارم.

وی با بیان این که جامعه تورگردانان، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را در کنار خود ببیند، گفت: سازمان به هر میزان که احتیاج است با جامعه تورگردانان همکاری می نماید.

احمدی پور در ادامه این صحبت ها بار دیگر به موضوع برجام و فرصت پیش آمده برای توسعه اشاره نمود و اضافه نمود: فرصت بسیار مناسبی در یک سال اخیر برای کشور فراهم شده و کشور شتابان در حال حرکت است و همه باید یاری کنیم تا این راستا شتابان حرکت تداوم یابد.

برجام ایران را معرفی کرد

مرتضی رحمانی موحد ـ معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ـ در سخنانی با اشاره به ضرورت معرفی ظرفیت های گردشگری ایران در کشورهای مختلف، اظهار کرد: برجام بهترین یاری را به معرفی ایران کرد و با این رویداد بسیاری از کشورهای جهان با ایران و ظرفیت های کشور عزیزمان بیش از پیش آشنا شدند.

وی با اشاره به نقش و صندلی جامعه تور گردانان، اعلام کرد: مسؤولیت دوراندیش ترین حرکت و فعالیتی را که در حوزه گردشگری داریم، یعنی جذب گردشگر و ارائه خدمات مناسب به آن ها، بر دوش جامعه تور گردانان است. اگر این تشکل نتواند پیروز عمل کند سایر بخش های گردشگری نیز دچار مشکل خواهد شد، چراکه فعالیت سایر حوزه های گردشگری تحت تأثیر فعالیت جامعه تور گردانان است.

رحمانی موحد تاکید نمود: فعالیت هرچه مناسب تر تورگردانان می تواند به توسعه و تقویت گردشگری و افزایش جذب گردشگر منجر گردد.

اشتیاق خارجی ها برای سفر به ایران همچنان رو به افزایش

ابراهیم پورفرج ـ رییس هیأت مدیره جامعه تورگردانان ـ نیز با اشاره به نگاه کشورهای اروپایی برای سفر به ایران از رشد تورهای ورودی به ایران اطلاع داد و ضمن تشریح فعالیت ها و عملکرد جامعه تور گردانان، یادآور شد: جامعه تور گردانان دارای 150 عضو است و سالانه در 10 نمایشگاه خارجی شرکت می کنیم.

وی اضافه نمود: در سه سال و نیم گذشته و بعد از آغاز فعالیت دولت یازدهم اشتیاق ها برای سفر به ایران افزایش یافته و شاهد افزایش تورهای ورودی به کشور هستیم، به گونه ای که حتی بعضی از آژانس ها با رشد صددرصدی تورهای ورودی روبرو بوده اند.

وی سپس به برگزاری نمایشگاه های مختلف و یا همایش های دستگاه های دولتی در تهران اشاره نمود و اضافه نمود: به دلیل برگزاری این نمایشگاه ها و همایش ها در تهران، تورگردانان گاه برای اسکان تورهای ورودی خود با مشکل روبرو می شوند که درخواست من از شما این است این موضوع را دولت مطرح کنید.

شیرازی ـ دبیر جامعه تورگردانان ـ نیز گفت: سفر به ایران اکنون در کشورهای اروپایی مورد توجه قرار گرفته، به گونه ای که بلومبرگ در گزارش جدید خود برای سال 2017 گردشگران را به سفر به ایران تشویق می نماید.

وی همچنین اظهار کرد: در حال حاضر جامعه تورگردانان آماده همکاری با دولت است و در این خصوص فعالیت های مناسبی را برای اعضای جامعه اعم از معافیت مالیاتی و ... انجام داده ایم.

دبیر جامعه تورگردانان ایران همچنین با انتقاد از بعضی تصمیمات در استان های مختلف در مورد ارائه خدمات به گردشگران خارجی، خواهان برطرف این مسائل و تصمیم گیری های محلی شد.

در ادامه این جلسه تعدادی دیگر از اعضای هیأت مدیره جامعه تورگردانان به بیان دیدگاه ها و نظرات خود پرداختند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 793

به "استفاده دولت از گردشگری برای فراوری ثروت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده دولت از گردشگری برای فراوری ثروت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید