افتخار آفرینی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در دوران تحریم ظالمانه

به گزارش آناسی، خبرگزاری خبرنگاران- سخنگو و رئیس شورای اطلاع رسانی دولت گفت: توسعه سرمایه گذاری در تمامی بخش ها از جمله صنعت کشتیرانی و اقتصاد دریا، علی رغم اینکه به افتخار آفرینی مضاعف منجر می شود، یکی از اولویت های مهم دولت در سند تحول است.

افتخار آفرینی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در دوران تحریم ظالمانه

به گزارش خبرنگاران به نقل از مانا، علی بهادری جهرمی در دیدار با مدیران گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به رکوردشکنی این گروه طی سال 1400 در حوزه های عملکردی و درآمدی، به پیام پُرمهر رهبر معظم انقلاب در زمان صادرات سوخت به ونزوئلا ذیل شدیدترین فشار های تحریمی دشمن اشاره کرد و گفت: اگرچه صادرات محموله های سوخت به کشور ونزوئلا یک اقدام غرورآفرین از سوی جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین المللی به شمار می رود، اما در نظر دشمن، این کار معنای دیگری یافت و مفهوم شکسته شدن سد تحریم های نفتی را مورد تاکید قرار داد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران همواره در اولویت اول تحریم های غیرقانونی دشمنان قرار داشته، اضافه کرد: بر این اساس باید تلاش کرد تا با توسعه سرمایه گذاری، زمینه را برای تقویت ناوگان ملی حمل و نقل دریایی فراهم نمود.

وی با تاکید بر اینکه علی رغم چنین ظرفیت های بی بدیلی در سرمایه گذاری، متاسفانه در جهت توسعه بخش دریایی کشور کوتاهی اجرا شده است، شرح داد: یکی از اولویت های مهم دولت در تدوین سند تحول دولت، سرمایه گذاری مستقیم و یا هدایت سرمایه گذاری بخش خصوصی به سمت اقتصاد دریا است.

سخنگوی دولت خاطر نشان کرد: برای مدیران صنعت کشتیرانی و بخش دریایی کشور به ویژه گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران این نوید را دارم که اگر با تداوم روش جهادی کنونی و همت مضاعف، حرکت کنند، دولت حمایتی جدی از این بخش ها به عمل خواهد آورد.

وی با اشاره به اینکه زیرساخت مناسبی در صنعت کشتیرانی کشور برای توسعه هر چه بیشتر موجود است، گفت: صنعت کشتیرانی به علت پیشرو بودن می تواند به پیشران صنایع دیگر نیز بدل شود؛ بنابراین پیشنهاد دولت این است که دست اندرکاران این صنعت از ظرفیت گروه های دانش بنیان کشور بهره بیشتری بگیرند؛ ضمن اینکه دولت نیز تلاش خواهد کرد زمینۀ حضور شرکت های دانش بنیان را هر چه بیشتر به سمت بخش دریا فراهم نماید تا شاهد توسعه هر چه بیشتر این بخش با استفاده از توانمندی های داخلی باشیم.

بهادری جهرمی یکی از اولویت های دولت در توسعه تجارت و صادرات را رونق بخشیدن به کریدور های حمل و نقلی در کشور دانست و اضافه کرد: دولت در این راستا برخی حمایت ها از جمله تخصیص یارانه را در نظر گرفته است.

وی با تأکید بر سرمایه گذاری هر چه بیشتر در بخش دریا و صنعت کشتیرانی کشور، شرح داد: صنعت کشتیرانی کشور ذیل تحریم های ظالمانه و غیرقانونی افتخار آفرینی کرده است بنابراین معتقدیم که سرمایه گذاری هر چه بیشتر در این حوزه به افتخار و غرورآفرینی بیشتر منجر خواهد شد.

افتخار آفرینی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در دوران تحریم ظالمانه

رکورد های درخشان کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در حوزه حمل بار علی رغم تحریم های سخت

در ادامۀ دیدار سخنگوی دولت و مدیران گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران نائب رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل این گروه در گزارشی که به سخنگوی دولت ارائه کرد؛ گفت: علی رغم همه مسائل که با آن ها روبرو هستیم پیروز شدیم که رکورد های خوبی را در مجموعه گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران به ثبت برسانیم.

محمدرضا مدرس خیابانی با بیان اینکه طی سال جاری رکورد عملکردی و درآمدی چندین ساله گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران جابجا شد، خاطر نشان کرد: کشور های تحریم کننده گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در حوزه های مختلف در پی ایجاد محدودیت ها بر سر راه فعالیت و توسعه این ناوگان هستند که خوشبختانه با همت پرسنل و مدیران خدوم این شرکت، تا به امروز نتوانستند به نتیجه برسند.

وی اضافه کرد: با این حال مجموعه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران به واسطه ماهیت بین المللی خود، به راستا خدمات رسانی در عرصه های مختلف تجاری ادامه داده؛ هر چند در بخش مراودات مالی با موانعی روبه رو است که با شیوه های مختلف، در حال رفع آن ها است.

مدرس خیابانی ادامه داد: به جهت رونقی که سال جاری در عرصه تجارت دریایی رخ داد، گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران توانسته بیشترین میزان فروش را طی سال های گذشته تجربه کند؛ ضمن اینکه در حوزه حمل و نقل کانتینری نیز، سال بسیار خوبی را پشت سر گذاشته و توانستیم 26 میلیون تن کالا را جابه جا کنیم که رکورد بی نظیری محسوب می شود و به معنای 45 درصد رشد در جابه جایی کالا نسبت به سال 99 است.

وی یکی از اولویت های گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران را نوسازی ناوگان دانست و گفت: امروز اگرچه با محدودیت هایی در حوزه خرید شناور روبرو هستیم؛ ولی تلاش کرده ایم تا تحریم ها و محدودیت ها را دور زده و به فعالیت خود به نحوی ادامه داده ایم که رکورد های درخشانی به ثمر رسد.

مدرس خیابانی با بیان اینکه امروز شاهد هستیم برخی طرف های خارجی همچنان که منتظر نتیجه مذاکرات هستند، مشتاق به همکاری با گروه کشتیرانی هستند؛ شرح داد: البته گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران فراموش نمی کند که بسیاری از این شرکت ها به خصوص در حوزه ساخت کشتی، بعد از تحریم های سال 2018، اختصاص منابع مالی را که قرار بود به صورت فاینانس در اختیار ما بگذارند، به یکباره متوقف کرده و درخواست تسویه کامل مطالبات خود را نمودند؛ بنابراین هر شخصی که در این دوران علاقمند به همکاری با مجموعه کشتیرانی باشد باید به تعهدات خود عمل کند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 14 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 14 اردیبهشت 1401 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 2142

به "افتخار آفرینی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در دوران تحریم ظالمانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افتخار آفرینی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در دوران تحریم ظالمانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید