بدهی هنگفت تولیدکنندگان نفت به چین

به گزارش آناسی، کشورهای آفریقایی و آمریکای لاتین حداقل 152 میلیارد دلار بدهی به بانکهای چینی دارند که با نفت و سایر منابع معدنی ضمانت شده اند.

بدهی هنگفت تولیدکنندگان نفت به چین

با ما همراه باشید و با تور ارزان چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش آناسی، یک آنالیز انجام گرفته توسط موسسه غیرانتفاعی حاکمیت منابع طبیعی نشان داد وام های چین 77 درصد از مجموع 164 میلیارد دلار وام تحت پشتوانه منابع طبیعی را تشکیل می دهد که کشورهای آفریقایی و آمریکای لاتین در فاصله سال 2004 تا 2018 دریافت نموده اند.

طبق این آنالیز، اگرچه میزان این بدهی ممکن است نگران کننده نباشد اما این حقیقت که بدهی مذکور در 52 قرارداد وام 30 کشور جنوب صحرای آفریقا و 22 کشور آمریکای لاتین را دربرمی گیرد بدون این که جزییات چندانی از این وام ها علنی گردد، نگران کننده است.

از 52 قرارداد وام، 38 مورد با بانکهای دولتی چین، هفت مورد با شرکتهای بازرگانی کالا، چهار مورد با سایر شرکتهای دولتی چینی، یک مورد از کره جنوبی، یک مورد از روس نفت روسیه و آخرین مورد از نیجریه بوده است.

دیوید میهالی، نویسنده این گزارش چنین می گوید: اگرچه این وامها زیرساختهای ضروری مانند جاده ها و سدهای آبی را فراهم نموده اند اما در بسیاری از موارد به سطح بالای بدهی منجر شده اند که ریسک از دست دادن وثیقه را به دنبال داشته که ارزشی بالاتر از خود وام داشته است. تغییرات فوری ضروری هستند که نخستین آنها شفافیت است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، چین در یک دهه گذشته به بزرگترین واردکننده منابع معدنی آفریقا تبدیل شده است و اقتصاد این کشور با افت عرضه داخلی، متقاضی چنین منابعی بوده است. این کشور سرمایه گذاری بالایی در آمریکای لاتین داشته که به منابع طبیعی متمرکز بوده است. میزان وامهایی که چین به کشورهای این دو منطقه داده است، منعکس کننده گستردگی سرمایه گذاری پکن در سطح بین المللی است که هدف آن تامین بلندمدت منابع طبیعی مورد احتیاج است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 923

به "بدهی هنگفت تولیدکنندگان نفت به چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بدهی هنگفت تولیدکنندگان نفت به چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید