تاکید مدیرکل آژانس بر حق ایران برای توسعه برنامه هسته ای خود

به گزارش آناسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی ضمن ابراز نگرانی درباره غنی سازی 60 درصدی اورانیوم ایران، گسترش فعالیت هسته ای را حق حاکمیتی کشورمان دانست.

تاکید مدیرکل آژانس بر حق ایران برای توسعه برنامه هسته ای خود

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ دیزل بیشتر بدانید.

به گزارش خبرنگاران، رافائل گروسی، مدیر کل آژانس انرژی اتمی توسعه برنامه هسته ای را حق ایران دانست.

او در مصاحبه ای به رونامه انگلیسی فایننشال تایمز گفت این وضع بسیار نگران کننده است، زیرا برنامه هسته ای ایران طی دو سال گذشته پیچیده تر شده است.

مدیر کل آژانس انرژی اتمی همچنین بیان نمود: این موضوع که کشوری به غنی سازی 60 درصد می رسد بسیار جدی است، زیرا فقط کشور هایی که سلاح هسته ای می سازند به این سطح می رسند.

گروسی در ادامه افزود: این حق حاکمیتی ایران است که برنامه هسته ای خود را توسعه دهد، اما این درجه از خلوص احتیاج به هوشیاری بیشتری دارد.

در حالی که ایران بار ها تاکید نموده است از انرژی هسته ای برای اهداف پزشکی و تحقیقات استفاده می نماید، گروسی گفت: به نظر نمی رسد که در این سطح برای فعالیت های پزشکی و تحقیقاتی در ایران به آن احتیاج داشته باشد، اما این مربوط به تصمیم گیری این کشور است.

ایران در واکنش به تصمیم دونالد ترامپ برای خروج یک جانبه آمریکا از توافق هسته ای در سال 2018 و افزایش تحریم ها و همچنین عمل نکردن غربی ها به تعهدات خود، فعالیت هسته ای خود را افزایش داد. عراقچی ماه گذشته گفت که ایران در حال غنی سازی اورانیوم در سطح خلوص 60 درصد است.

گروسی چند روز پیش هم از توافق با ایران برای تمدید یک ماهه نظارت بر تاسیسات هسته ای اطلاع داد و افزود این مهلت یک ماهه، ژوئن به سرانجام می رسد.

منبع: خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 15 تیر 1400 بروزرسانی: 15 تیر 1400 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 1803

به "تاکید مدیرکل آژانس بر حق ایران برای توسعه برنامه هسته ای خود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاکید مدیرکل آژانس بر حق ایران برای توسعه برنامه هسته ای خود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید