تراژدی کنونی لبنان، برای مردم آمریکا کاملا آشنا و ملموس است

به گزارش آناسی، بنجامین ویتِس* نویسنده پایگاه خبری آتلانتیک در مقاله ای برای این پایگاه خبری، از آشنا بودن بحران ناکارآمدی نخبگان سیاسی در لبنان که به حادثه انفجار در بندر بیروت ختم شده، برای ملت آمریکا سخن گفته و اذعان داشته که این مساله (بحران ناکارآمدی رهبران سیاسی)، مساله ای کاملا آشنا برای مردم آمریکا است. وی در این رابطه می نویسد:

تراژدی کنونی لبنان، برای مردم آمریکا کاملا آشنا و ملموس است

مایکل روبین محقق انیسیتو آمریکن اینترپرایز، اندکی پس از وقوع حادثه انفجار در بندر بیروت، در مقاله ای برای پایگاه خبری واشنگتن اگزمینر نوشت: لبنان فقط زمانی می تواند به رشد و شکوفایی خود امیدوار باشد که بتواند نخبه های فاسد موجود در این کشور را از بین ببرد و نظامی را حاکم سازد که قویا با رفتار های غیرقانونی و فاسد، مقابله می کند. تنها در این صورت است که ملت لبنان می تواند به آنچه استحقاق آن را دارد برسد. البته که روبین در این رابطه درست می گوید. لبنان در سال های اخیر به شدت با بحران ناکارآمدی و فساد گسترده سیاسی و اقتصادی رو به رو بوده است و حادثه انفجار در بندر بیروت نیز یکی از تبعات و پیامد های این مساله می باشد.

به گزارش آناسی، در لبنان و در جریان حادثه انفجار در بندر بیروت، مقام های نظارتی و امنیتی، غفلت خیره کننده ای را به خرج داده اند و نسبت به مشخص تکلیف نزدیک به 3000 تن آمونیوم نیترات کوتاهی کردند و نتیجه آن شد که شهر بیروت با یک بحران گسترده روبرو شد. پس از وقوع حادثه نیز، منابع خبری و رسمی اعلام کردند که مسوول گمرک بیروت بار ها و بار ها به مقام های رده بالا، خطر انفجار محموله آمونیوم نیترات را گزارش کرده است. به طور خاص وی در سال 2016 در این رابطه یک نامه رسمی نوشته و خواستار صادرات محموله آمونیوم نیترات توقیف شده در بندر بیروت شده است. با این حال، مقام های ارشد لبنانی ضمن بی توجهی به این هشدارها، صرفا به دنبال دریافت خسارت بوده اند.

این کارنامه یِ مملو از ناکارآمدی دولت و ساختار سیاسی و اقتصادی لبنان، برای آمریکایی ها بسیار ملموس و آشنا است. بدون تردید، آمریکا در شرایط لبنان نیست و فاجعه ای که آمریکا با آن رو به رو است، همچون فاجعه بیروت پر سروصدا نیست بلکه برعکس، در سکوت کامل، و با توجه به بی کفایتی دولت آمریکا و وجود شخصی، چون ترامپ در قدرت، خسارات زیادی را به این کشور وارد می کند.

بی کفایتی تیم ترامپ در مدت اخیر، تبعات به مراتب بدتری را در مقایسه با حادثه انفجار در بندر بیروت، برای آمریکایی ها به دنبال داشته است. اگرچه شمار جانباختگان حادثه انفجار در بندر بیروت رو به افزایش است، با این حال، تعداد آن ها به مراتب کمتر از 1000 یا 2000 نفری است که روزانه بر اثر بی کفایتی دولت آمریکا در جریان شیوع گسترده ویروس کرونا در این کشور، جان خود را از دست می دهند. شاید برخی از مردم آمریکا بخواهند با این استدلال که در شرایط فعلی، شرایط لبنان و آمریکا کاملا متفاوت است خود را تسکین دهند. البته که این مساله درست است، اما لبنان و آمریکا در برهه کنونی، در یک چیز مشترک هستند و آن فساد و ساختارناکارآمدِ سیاسی آن ها است که خسارت های زیادی را به ملت هایشان وارد می سازد.

اخیرا یک روزنامه نگار آمریکایی به نام ویل سالتان در مقاله ای نوشته است: ترامپ را باید همدست و همکار رئیس جمهور چین در بحث مدیریت بحران کرونا دانست. وی در ابتدا در مورد تهدید بحران کرونا لاپوشانی و پنهانکاری کرد، مانع از ارائه واکنش منسجم و محکم دولت آمریکا و ساختار های آن به بحران شیوع ویروس کرونا شد، و آن هایی را که نسبت به خطر شیوع گسترده کرونا هشدار می دادند را نیز به نحو گسترده ای سرکوب کرد. ترامپ را شخصا بایستی مسوول مرگ هزاران آمریکایی بر اثر شیوع گسترده ویروس کرونا دانست. از این منظر، ناظران و تحلیلگران بر این باورند که دولت ترامپ در تمامی مراحل مرتبط با مدیریت بحران شیوع ویروس کرونا، بی کفایتی به خرج داده است و باید توبیخ شود. در حقیقت، بی کفایتی آن، آسیبی جدی به ملت آمریکا وارد کرده است.

همچون سیاستمداران و مقام های لبنانی که هشدار های لازم را در مورد خطر محموله آمنونیوم نیترات موجود در بندر بیروت دریافت کرده بودند و هیچ اقدام موثری انجام ندادند، مقام های آمریکایی نیز هشدار های زیادی را از دستگاه های ناظر و رسانه های خبری مبنی بر آنچه در چین در زمینه شیوع ویروس کرونا می گذرد، دریافت کرده بودند. با این حال، با ناکارآمدی و بی کفایتی خود و همچنین با جدی نرفتن هشدار های مکرر، عملا زمینه را برای یک بحران گسترده در این کشور فراهم ساختند. ما همچون کشوری نظیر ایتالیا، بر اثر بحران شیوع کرونا غافلگیر نشدیم. ما به اندازه کافی فرصت آماده سازی داشتیم. ما می توانستیم به نحو موثری خود را آماده کنیم و از خسارات کرونا در آمریکا جلوگیری کنیم. با این حال، ساختار فاسد سیاسی ما و وجود رهبر ناکارآمدی نظیر دونالد ترامپ، عملا با بی کفایتی خود، ما را وارد یک بحران تمام عیار کردند.

از منظری، بی کفایتی دولت ترامپ را باید گسترده از بی کفایتی نخبگان سیاسی لبنانی دانست. حادثه انفجار در بندر بیروت به طور ناگهانی رخ داد و قطعا تبعات آن نیز آنی و فوری هستند. با این حال، بحران اپیدمی ویروس کرونا، بحرانی است که ماهیتی مزمن دارد و دولت آمریکا حتی با پی بردن به عمق بحران، هنوز اقدام موثری جهت مقابله با آن نمی کند و به کشته شدن هزاران آمریکایی تن می دهد.

ترامپ هر روز بیشتر از دیروز با بی کفایتی خود به مصاف بحران شیوع ویروس کرونا در آمریکا می رود. وی گاهی حقایق را کتمان می کند، گاهی دیگران را مقصر بحران شیوع کرونا در آمریکا معرفی می کند و گاهی هم، در این رابطه به ترویج تئو. ری های توطئه می پردازد. همگی این موارد دستاوردی جز تشدید بحران در آمریکا نداشته اند.

از منظری دیگر، ضعف عملکرد ساختار سیاسی ما در قیاس با لبنان، شرایط بدتر ما را نیز افشا می کند. دولت لبنان سال ها درگیر جنگ بوده، با مسائل اقتصادی گسترده ای دست به گریبان بوده و میزبان چند صدهزار مهاجر از کشور های منطقه است و با درگیری ها و نزاع های سیاسی گسترده ای نیز روبرو است. اما ما درآ این شرایط را نداریم. بهانه ما برای شرایط فعلی کشورمان چیست؟ ما فقط و فقط از ناکارآمدی افرادی، چون ترامپ رنج می بریم. همان هایی که هزینه ها و خسارات زیادی را به آمریکا تحمیل کرده اند و نه تنها مسوولیت نمی پذیرند، بلکه روز به روز به فرافکنی بیشتر در مورد کارنامه عملکردی خود هم دست می زنند.

*نویسنده: بنجامین ویتِس، وی نویسنده همکار با نشریه آتلانتیک است.

منبع: فرارو
انتشار: 9 مهر 1399 بروزرسانی: 9 مهر 1399 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 1270

به "تراژدی کنونی لبنان، برای مردم آمریکا کاملا آشنا و ملموس است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تراژدی کنونی لبنان، برای مردم آمریکا کاملا آشنا و ملموس است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید