توسعه گلخانه ها در فارس نیازمندپرداخت یارانه

به گزارش آناسی، رئیس جهاد کشاورزی فارس گفت: برای افزایش بهره وری از منابع تولید به ویژه آب، برای ساخت گلخانه ها علاوه بر تسهیلات بایستی یارانه هم تعلق گیرد.

توسعه گلخانه ها در فارس نیازمندپرداخت یارانه

به گزارش خبرنگار از ، محمد مهدی قاسمی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: به منظور افزایش بهره وری از منابع تولید به ویژه آب، بهترین تسهیلات به احداث گلخانه ها اختصاص داده شده است، اما انتظار است مانند آبیاری تحت فشار به این امر نیز یارانه تعلق گیرد.

او اضافه نمود: در سطح کلان تخصیص اعتبارات دولتی به بخش کشاورزی نسبت به وظیفه این بخش در تامین امنیت غذایی و جایگاه آن در اقتصاد کشور، پایین است.

قاسمی با اشاره به اینکه استان فارس با تامین حدود 9 درصـد کل تولیـدات کشاورزی رتبه دوم کشور را دارد، شرح داد: در تولیدات باغی رتبه اول، زراعت رتبه دوم و دامی رتبه چهارم دارد.

او اضافه نمود: تعداد بهره برداران بخش کشـاورزی استان فارس 279 هزار نفر و سهـم شاغلین بخش کشـاورزی فارس 19.8 درصد است.

قاسمی به فعالیت حدود 25 درصد ناوگان برداشت کشور با مشارکت در برداشت 23 استان اشاره کردو گفت: توسعه مکانیزاسیون با تجهیز و نوسازی ماشین ها و ادوات کشاورزی با بهره گیری از 4200 میلیارد ریال تسهیلات اعتباری در سال های 92 تا 98 و دستیابی به ضریب 2.06 اسب بخار در هکتار درپایان سال گذشته از جمله توفیقات حاصل شده در این زمینه است.

او با اشاره به اینکه پارسال 17.5 درصد از کل صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی استان فارس بعد از انقلاب را به بهره برداری رساندیم، خاطرنشان کرد: استان فارس رتبه دوم در جذب ماده خام محصولات کشاورزی در سطح کشور دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با اشاره به مقام اول اجرای آبیاری تحت فشار این استان از سال 93 تا به امروز، ابراز کرد: 301 هزار و 816 هکتار از اراضی به سامانه نوین آبیاری در فارس مجهز شده است.

قاسمی با بیان اینکه اولویت ما بر اساس چالش های موجود، دانش افزایی و مهارت افزایی است، گفت: از این رو طرح نظام نوین ترویج به صورت گسترده در 36 شهرستان و 95 مرکز خدمات اجرا شده است.

این مقام مسئول شرح داد: بهره گیری از ظرفیت 102 محقق معین به منظور تعامل با مراکز جهادکشاورزی و مروجین مسئول پهنه در استان فارس برای اولین بار در کشور رقم خورد.

او گفت: بر اساس آسیب شناسی به عمل آمده چالش ها به دو گروه عمده کمبود دانش و مهارت تقسیم می شود که با اجرای نظام نوین ترویج در رفع این نقصیه گام برداشتیم و همچنین کمبود سرمایه در بخش کشاورزی از دیگر چالش ها است که به منظور رفع این مشکل، سند توسعه صندوق بخش های استانی تشکیل و 17 صندوق شهرستانی و صندوق منابع طبیعی راه اندازی شد و دو صندوق دیگر درشرف راه اندازی است و سرمایه صندوق های استان به 84 میلیارد تومان رسیده است.

قاسمی شرح داد: در دولت تدبیر وامید برای اولین بار سامانه 131 راه اندازی و 13 اکیپ گشت حفاظت و جلوگیری از تغییر کاربری اراضی باغی و زراعی در شهر های استان فارس تشکیل شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس نظارت بر اراضی واگذار شده به میزان 18 هزار و 729 هکتار، اجرای قانون رفع تداخلات اراضی کشاورزی در سطح 44 هزار و 500 هکتار، تغییر کاربری غیر مجاز شناسایی شده به میزان یک هزار و 74 مورد و 2110 مورد قلع و قمع بنا به استناد به احکام صادره قطعی و تبصره 2 ماده 10 را از جمله اقدامات در حوزه امور اراضی برشمرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 24 مهر 1399 بروزرسانی: 24 مهر 1399 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 1302

به "توسعه گلخانه ها در فارس نیازمندپرداخت یارانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توسعه گلخانه ها در فارس نیازمندپرداخت یارانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید