جنگ ارزی کهن چین و آمریکا

به گزارش آناسی، خبرنگاران: روند ریزش بازارهای سهام چین به ویژه شانگهای کامپوزیت همزمان با افت محسوس ارزش یوآن (رنمینبی) در برابر دلار ممکن است منجر به بازگشت یک گزینه مقابله ای روی میز مالی پکن گردد؛

جنگ ارزی کهن چین و آمریکا

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

به گزارش آناسی، جنگ ارزی با تضعیف تعمدی یوآن در برابر ارز رقیب، ترفندی است که پیش از این نیز از سوی دولت چین به دلایل متفاوتی مورد استفاده قرار گرفته است. بعضی از کارشناسان، سقوط بورس شانگهای و تضعیف یوآن را به معنای پیش درآمد جنگ ارزی تلقی نموده اند؛ چراکه یکی از شیوه هایی که چین را قادر به تحمیل فشار تجاری علیه آمریکا می سازد، تضعیف یوآن در برابر دلار است. با توجه به این مساله که سهم یوآن در ذخایر بین المللی روبه رشد قرار گرفته، صندوق بین المللی پول نیز سهم رنمینبی را در شاخص ارز منحصر به فرد خود SDR افزایش داده و تعداد بازارهای مشتقه فعال بر پایه یوآن نیز پررنگ تر شده اند، تضعیف هرچه بیشتر آن به معنای فشار افزایشی برای سایر ارزها به خصوص دلار آمریکا است.

اگر ایالات متحده به وضع تعرفه ها ادامه دهد، چین نیز گزینه های تهاجمی خود را آنالیز خواهد نمود. آنها ممکن است اجازه دهند یوآن تضعیف گردد و این گزینه با منطق چینی ها سازگاری دارد. همان طور که روز دو شنبه نگرانی های تجاری منجر به ریزش بازارهای بورس آسیایی شده بود و ارزهای شرق آسیا جز ین ژاپن تضعیف شدند. ین و طلا با رشد خود نشان دادند همچنان جزو گزینه های اول در ذخایر امن محسوب می شوند.کوشش ترامپ برای مقابله با تضعیف ارزش یوآن از 2 سال قبل شروع شده بود. آمریکا در ماه های پایانی سال 2017 میلادی برای مقابله با سیاست چینی ها، مساله جنگ ارزی را در نهاد های پولی و اقتصادی بین المللی مانند بانک جهانی و صندوق بین المللی پول مطرح نموده بود.زمانی که یوآن نسبت به دلار تضعیف گردد، کالاهای آمریکایی نسبت به نمونه های چینی در بازارهای جهانی گران تر عرضه خواهند شد. به این ترتیب، سیاست ارزی پکن می تواند صادرات آمریکا را دچار اختلال کند. از طرفی تقویت شاخص دلار گرایش به خرید کالاها و مواد خام از کشورهای دیگر را افزایش می دهد. از طرفی، تضعیف واحد پولی یک کشور منجر به تشویق صادرات و تنبیه واردات می گردد که در زمینه تنظیم تراز تجاری حائز اهمیت بالایی است.

این مطلب برایم مفید است

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 5 شهریور 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 277

به "جنگ ارزی کهن چین و آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنگ ارزی کهن چین و آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید