خبرنگاران گزارش می دهد؛ ایران اسلامی در زمره 3 کشور پیشرو در حوزه سد سازی دنیا

به گزارش آناسی، یکی از دستاوردهای برجسته نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در عرصه عمرانی به حوزه سدسازی و توسعه فراگیر پروژه های مرتبط با آن معطوف می گردد.

خبرنگاران گزارش می دهد؛ ایران اسلامی در زمره 3 کشور پیشرو در حوزه سد سازی دنیا

به گزارش خبرنگار ، سد سازی از نمونه پروژه های حائز اهمیتی محسوب می شود که در صورت اعمال مطالعات مقتضی و کارشناسی شده و اجرای صحیح پروژه های مرتبط با آن، نقش بسیار سازنده ای در تامین آب مورد احتیاج مردم در حوزه های شرب، کشاورزی، صنعتی و همچنین فراوری برق ایفاء می نماید.

برای نخستین بار صنعت سد سازی در کشور از دهه 30 با حضور مستشاران خارجی توسط کارشناسان آلمانی و آمریکایی کلید خورد و متاسفانه تا سال 1357 این وابستگی در حوزه سد سازی به دُوَل خارجی، بسیار شدید و عمیق بود، اما بعد از پیروزی انقلاب تحولاتی شگرف در عرصه مذکور حاصل شده است که در سطور بعدی گزارش به آن پرداخته خواهد شد.

اهمیت پروژه های این چنینی زمانی ملموس تر می شود که کشور ایران از حیث آب و هوایی با پدیده خشکسالی روبرو است و برخلاف تصور عموم، این معضل، سابقه و ریشه ای دیرین در تاریخ این مرز و بوم دارد و به واقع از قرن های دور، کشور ایران با چنین معضلی دست و پنجه نرم می نموده، اما آنچه که در شرایط کنونی شاهد آن هستیم به عمیق تر و بحرانی تر شدن این عارضه و چالش باز می شود.

در چنین بستر و شرایطی، سد سازی از نمونه تدابیر و راه چاره هایی به شمار می رود که با راهنمایی اصولی و صحیح آب های روان، سرگردان و سطحی، ذخیره هایی ارزشمند برای تقسیم و توزیع آب در زمان ها و مقاطع مقتصی و همچنین فراوری برق مورد احتیاج کشور را فراهم می سازد.

البته موضوع مدیریت بحران کم آبی و مقابله با خشکسالی، صرفا با تکیه بر سد سازی مرتفع نخواهد شد و بخش قابل توجهی از این معضل به وجود نارسایی هایی در مدیریت مصرف آب، برداشت های بی رویه و... باز می شود (که جای طرح و بحث آن در این گزارش نیست) اما این نافی اجرای طرح هایی که مقابله با این عارضه را تسهیل می نماید، نخواهد بود و به تبع همین منطق، نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در طول چهل سال اخیر به اجرای طرح ها و پروژه های متعدد عمرانی در عرصه سد سازی مبادرت ورزیده که ضریب این پروژه ها و دامنه فراگیری آن به هیچ وجه قابل مقایسه با دوران پیش از انقلاب نیست.

بومی کردن نهضت سد سازی یکی از توفیقات ارزنده انقلاب اسلامی محسوب می شود

محمد حاج رسولی ها مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب کشور در جمع خبرنگاران در ارتباط با دستاورد های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در عرصه سد سازی، اظهار کرد: با گذشت 40 سال از عمر انقلاب، دستاورد های بزرگ و بسیاری به دست آمده که یکی از این توفیقات را می توان در نهضت سد سازی و بومی کردن آن در کشور جستجو کرد.

وی در ادامه می افزاید: در دوران پیش از انقلاب، 19 سد در کشور احداث شده بود که تمامی این سدها، به واسطه مهندسان و کارشناسان خارجی در مدار بهره برداری قرار گرفته بود در صورتی که پس از پیروزی انقلاب، تحولاتی چشمگیر در این عرصه رقم خورد.

حاج رسولی ها در ادامه با اشاره به بومی شدن نهضت سد سازی در کشور و تربیت و آموزش متخصصان بسیار (در حوزه مذکور) می گوید: بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، تنها 58 سد در دهه 90 به بهره برداری رسیده است (که ساخت و احداث این میزان سد در بازه زمانی محدود اشاره شده، موید عمق توانمندی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در حوزه سد سازی است).

ایران اسلامی در زمره سه کشور پیشرو در حوزه سد سازی دنیا

با همت مسئولان و کارگزاران نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، تنها در طول 30 سال، بیش از 647 سد در کشور به بهره برداری رسیده است و در حال حاضر، بیش از 140 سد نیز در مراحل اجرایی و 537 طرح نیز، در دست مطالعه و آنالیز است که این میزان از پروژه سد ساری، از دو زاویه کمی و کیفی به هیچ عنوان قابل مقایسه با دوران پیش از انقلاب نیست.

بنابر آنالیز های صورت گرفته، مجموع حجم 19 سد فعال در دوران پیش از انقلاب، 13 میلیارد و 44 میلیون متر مکعب و ظرفیت آب قابل تنظیم، سالیانه قریب به 14 میلیارد و 70 میلیون متر مکعب بوده است.

این در شرایطی است که مجموع حجم تنها 155 سد کشور، 50 میلیارد و 734 میلیون متر مکعب و ظرفیت آب قابل تنظیم سالیانه 34 میلیارد و 641 میلیون متر مکعب برآورد می شود و با در نظر دریافت حجم ذخیره ای سد های بسیار دیگری که در اقصی نقاط کشور احداث و به بهره برداری رسیده است، این میزان به مراتب با افزایش هر چه بیشتری همراه خواهد شد.

آنچنان که گزارش های موجود نشان می دهد کشور ایران در حال حاضر در زمره سه کشور پیشرو در حوزه سد سازی دنیا واقع شده است که این ارتقاء، توفیقی بسیار ارزنده محسوب می شود.

حمید چیت چیان، وزیر سابق نیرو در ارتباط با دستاورد های انقلاب اسلامی در حوزه سد سازی اظهار کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی، کشور در حوزه سد سازی به فناوری مرتبط با این حوزه دست پیدا کرد، بصورتی که امروز کشور از توان طراحی، ساخت و بهره برداری هر نوع سدی و با هر مشخصات فنی برخوردار است.

وی می افزاید: این در شرایطی است که در دوران پیش از انقلاب حتی در مورد کوچک ترین سازه ها، امکان بهره برداری از پروژه ها، بدون حضور کارشناسان خارجی میسر نبود.

چیت چیان در تشریح این موضوع می گوید: در دوران پیش از انقلاب حتی قادر نبودیم از سد هایی با ارتفاع هشت متر نیز بدون حضور کارشناسان فنی و متخصصان خارجی بهره برداری کنیم.

در احداث سد خودکفا شده ایم/توان ساخت سد در کشور های خارجی از دستاوردهای انقلاب اسلامی

وزیر سابق نیرو (چیت چیان) در تشریح و تبیین دستاورد های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در عرصه سد سازی می افزاید: (بعد از گذشت چهار دهه از عمر پر برکت انقلاب) توان سد سازی کشور به میزانی ارتقاء پیدا نموده که در حوزه مذکور خودکفا شده ایم.

وی می گوید: در حال حاضر، از توان ساخت سد در کشور های خارجی نیز برخوردار هستیم و این امر از موفقیت های ارزنده انقلاب اسلامی محسوب می شود.

چیت چیان در ادامه توضیح داد: البته طرح موضوع خودکفایی به معنای بی احتیاج پنداشتن کشور از یاری و مشاوره های خارجی نیست و به هر ترتیب ما قائل به این اصل و قاعده هستیم که نباید از دانش و فناوری روز خارجی خود را محروم سازیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 7 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 141

به "خبرنگاران گزارش می دهد؛ ایران اسلامی در زمره 3 کشور پیشرو در حوزه سد سازی دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران گزارش می دهد؛ ایران اسلامی در زمره 3 کشور پیشرو در حوزه سد سازی دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید