مدیرانی که برای پرسپولیس فاجعه آفریدند، صدری در راستا قبلی ها

به گزارش آناسی، به گزارش خبرنگاران، باشگاه پرسپولیس پس از کش و قوس فراوان توانست طلب گابریل کالدرون و خواکین اعضای پیشین کادر فنی را پرداخت کند تا بار دیگر در جابجایی حاضر گردد. مطالباتی که تبدیل به بزرگترین معضل برای قهرمان پنج دوره متوالی رقابت های لیگ برتر ایران شده بود تا یحیی گل محمدی در قامت سرمربی بارها به آن اشاره کند و بازیکنانش هر بار قصد تخریب مدیران پیشین را داشتند سراغ این پرونده و موضوعات مشابه می رفتند.

مدیرانی که برای پرسپولیس فاجعه آفریدند، صدری در راستا قبلی ها

جابجایی پول برای طلبکاران خارجی پرسپولیس معضل سرخپوشان را دوچندان کرد تا مجید صدری برای شفاف سازی درباره فرایند پرداخت پول کالدرون و خواکین، نشست خبری برگزار نموده و تمام جزئیات پفراینده های حقوقی مربوط به خارجی ها را بیان کند.

آغاز بد با انصاریفرد

باشگاه پرسپولیس پس از قهرمانی در نخستین دوره رقابت های لیگ برتر چند سالی از کسب دوباره این جام جا ماند تا بالاخره در فصل هفتم این رقابت ها بتواند با سرمربیگری افشین قطبی جام قهرمانی را بالای سر ببرد. سرخ ها در حالی توانستند شنل قهرمانی بر تن نمایند که در همان سال به خاطر شکایت رافائل بازیکن خارجی خود با کسر 6 امتیاز از سوی فیفا روبرو شدند.

شکایتی که به دوران مدیرعاملی محمدحسن انصاریفرد باز می گشت. او در یکی از عجیب ترین قراردادها پول بازیکن درجه چندم را پرداخت نکرد تا سرخ ها در ملاقاتی دراماتیک مقابل سپاهان و در ثانیه های پایانی آخرین ملاقات خود در لیگ برتر 87-1386 جام را به نام خود نمایند.

عادی سازی یک فاجعه

پس از قهرمانی پرسپولیس با افشین قطبی همه چیز برای تکرار این اشتباه و آبروریزی بین المللی ادامه پیدا کرد. پرسپولیس همه ساله بازیکن خارجی گرفت اما هیچ فکری برای تأمین منابع آنها نکرد تا هر روز یک پفراینده تازه در فیفا علیه پرسپولیس تشکیل گردد.

ورود گسترده دلالان برای سفره چرب سرخ

نگاهی گذرا به اسامی بازیکنان خارجی که به پرسپولیس آمدند نشان می دهد کیفیت آنها به مراتب از داخلی ها پایین تر بود. شاید بتوان چند بازیکن در حد و میزان پرسپولیس پیدا کرد که توانستند به این تیم یاری نمایند. بشار رسن، هوار ملأ محمد و رابرت ساها جزو معدود خارجی هایی بودند که توانستند در این تیم عرض اندام نمایند.

این در حالی است که بیش از 20 بازیکن بی کیفیت خارجی به پرسپولیس آمدند که در لیگ های داخلی خود کمتر از 25 هزار دلار برای یک فصل دریافتی داشتند اما با مبالغی بین 500 تا 800 هزار دلار به جمع سرخ ها اضافه می شدند.

رفت و آمد بی کیفیت های خارجی به پرسپولیس با ورود دستگاه های نظارتی نیز همراه شد تا تعیین گردد چند دلال فوتبالی نقش ویژه ای در هدر دادن پول بیت المال داشته. خریدهایی که پس از آن کمتر شد اما باز هم چنگی به دل نمی زد.

عادت به محرومیت

پرسپولیس در حالی پنج سال متوالی قهرمان لیگ برتر ایران شد که همه ساله با محرومیت های گوناگون از سوی فیفا روبرو می شد. شاهکاری تکراری که در بازه تکراری جابجایی برای پرسپولیس رقم می خورد. قراردادهای بی سر و ته و گران قیمت بسته می شد تا سرخ ها نشان دهند نه تنها در قهرمانی یکه تاز هستند بلکه در بی تدبیری مدیران خود نیز چیزی کم ندارند.

مدیران عامل پر ادعا

نگاهی گذرا به مدیران عامل پرسپولیس که برانکو ایوانکوویچ و یحیی گل محمدی در قامت سرمربی با آنها کار کردند و توانستند برای سرخ ها قهرمانی بیاورند نشان می دهد تمام آنها نقشی تأثیر گذار در این موضوع داشتند.

علی اکبر طاهری با قرارداد عجیب خود در بازگرداندن مهدی طارمی از ریزه اسپور ترکیه استارت هنرنمایی را زد. پس از او عدم تسویه با فرناندو گابریل باعث شد سرخ ها تا آستانه محرومیتی دوباره پیش بفرایند. جری بنگستون نیز طلبکار از این تیم رفت تا با طرح دعوا در فیفا بتواند پول خود را دریافت کند.

پس از طاهری، نیز حمیدرضا گرشاسبی با پنجره های بسته روبرو شد اما او نیز تأثیر بسزایی در بسته شدن پنجره های جابجاییی پس از دوران مدیریتی خود داشت. ماریو بودیمیر در دوران او با قراردادی عجیب به پرسپولیس آمد و پس از گذشت پنج ماه پول قراردادش را دریافت نکرد تا به جمع طلبکاران پرسپولیس اضافه گردد.

ایرج عرب نیز که پس از گرشاسبی روی کار آمد شاهکارهای مدیران قبلی را ادامه داد. او با برانکو ایوانکوویچ سرمربی پرسپولیس برای پرداخت طلبش به توافق نرسید تا یکی از جنجالی ترین پفراینده ها را با شکایت او ایجاد کند.

محمدحسن انصاریفرد که راستا شکایت از پرسپولیس در فیفا را آغاز نموده بود پس از عرب باز هم تجربه مدیرعاملی این باشگاه را کسب کرد و بدترین قراردادها را امضا کرد تا پرسپولیس را با دشواری های عجیب روبرو کند.

از عدم پرداخت طالب گابریل کالدرون تا فراری دادن او و بالا بردن مدت و رقم قرارداد بوژیدار رادوشوویچ و جذب آنتونی استوکس جزو مواردی بود که سرخ ها همچنان با آن دست و پنجه نرم می نمایند. مدیر پر ادعایی که نه تنها شفافیت اقتصادی ایجاد نکرد بلکه پرسپولیس را با دردسرهای فراوان روبرو کرد.

جعفر سمیعی و کوه قرض

جعفر سمیعی پس از دوران جنجالی و پرحاشیه مدیران پرسپولیس پشت جایگاه مدیرعاملی نشست تا دور از هیاهو بتواند به پرسپولیس یاری کند. سمیعی واقعاً هم توانست پرسپولیس را از حاشیه ها دور نگه دارد و با کسی جدل نکند اما برای اینکه بتواند باشگاه را از حاشیه های داخلی و اعتراض بازیکنان و مربیان به خاطر بی پولی دور نگه دارد سراغ قرض های چندین میلیارد تومانی رفت. قرض هایی که برای پرداخت طلب ماریو بودیمیر نیز ادامه داشت تا سرخ ها بار دیگر با تکرار بسته شدن پنجره جابجاییی روبرو شوند و سمیعی باز هم میلیاردی قرض بگیرد و آن را پرداخت کند.

نکته ای که مجید صدری در نشست خبری خود نیز آن را تأیید کرد. سرپرست باشگاه پرسپولیس مطرح نمود 50 میلیارد تومان قرض گرفتند تا پول طلبکاران را بدهند. قرضی که قرار است زمان آزاد شدن پاداش بلوکه شده پرسپولیس بابت حضور چند سال اخیر در لیگ قهرمانان آسیا از سوی AFC به طلبکاران پرداخت گردد.

صدری در راستا مدیران قبلی!؟

مجید صدری سرپرست فعلی باشگاه پرسپولیس پس از استعفای جعفر سمیعی امور جاری این تیم را بر عهده گرفت. او با پنجره بسته پرسپولیس به علت عدم پرداخت مطالبات گابریل کالدرون روبرو شد. صدری نیز سراغ گرفتن قرض رفت تا پول کالدرون را بدهد اما در همین بین با مسائل قدیمی دیگر هم روبرو شد.

صدری در گرداب

سرپرست فعلی پرسپولیس که علاقه به نشستن رسمی روی جایگاه مدیرعاملی را در نشست خبری خود بارها نشان داد حالا با مشکل جدی و گرداب تکراری در تسویه با تنها بازیکن خارجی پرسپولیس روبرو است. بوژیدار رادوشوویچ، تهران را بدون تسویه با باشگاه ترک نموده است تا پروژه ای مشابه با قبلی ها را صدری استارت بزند.

صدری در حالی خود را میراث دار اشتباهات متعدد همتایان پیشین می داند که در ابتدای راستا خطای همان ها را تکرار کرد. او طلب رادو را همانند بقیه خارجی ها نداده است تا احتمالاً پرسپولیس با یکی دیگر از سنگین ترین پفراینده ها در فیفا روبرو گردد.

ناچار برای قبلی ها، دنبال چاره برای رادو

بدون شک صدری از زمان حضور خود در قامت ریاست هیأت مدیره توانست بسیاری از مسائل اقتصادی پرسپولیس را حل نماید اما بدهی های چندین میلیاردی پرسپولیس او را در سیبل نقدها طرفداران قرار داد.

سرپرست باشگاه پرسپولیس در کنفرانس خبری خود بارها مطرح نمود مدیران قبلی باید جوابگو باشند چرا نتوانستند مطالبات خارجی ها را به موقع پرداخت نمایند. او از ادامه صف پرداختی به خارجی ها همانند آنتونی استوکس و کریسیتن اوساگونا سخن گفت که چاره ای جز پرداخت پول ندارد اما در خصوص مشابه برای بحران رادو که در زمان مدیریت او رقم خورده است فعلاً اتفاقی جز اتفاقات تکراری قبلی نیفتاده است.

باید دید سرپرست باشگاه پرسپولیس که از عملکرد هم قطاران قبلی خود در پرسپولیس راضی نیست چه رویه ای را برای حل و فصل معضلات اقتصادی همیشگی و چرخه همیشه معیوب پرداخت پول و تسویه بدهی خارجی های باشگاه در نظر می گیرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 14 اسفند 1400 بروزرسانی: 14 اسفند 1400 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 2088

به "مدیرانی که برای پرسپولیس فاجعه آفریدند، صدری در راستا قبلی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدیرانی که برای پرسپولیس فاجعه آفریدند، صدری در راستا قبلی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید