مقام سابق امنیتی چین به اتهام فساد اقتصادی و افشای اطلاعات محرمانه بازداشت شد

به گزارش آناسی، خبرنگاران: مقام های چینی رئیس سابق امنیت داخلی این کشور را به اتهام دریافت رشوه و افشای اطلاعات محرمانه دولتی از حزب کمونیست اخراج کرده و وی را بازداشت کرده اند.

مقام سابق امنیتی چین به اتهام فساد اقتصادی و افشای اطلاعات محرمانه بازداشت شد

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش گروه بین الملل آناسی به نقل از رویترز، مقام های چینی در حالی از بازداشت ژو یونگ کانگ رئیس سابق امنیت داخلی این کشور خبر می دهند که وی از حزب کمونیست اخراج شده و قرار است به اتهام دریافت رشوه برای فاش کردن اطلاعات محرمانه دولتی محاکمه گردد.

بر اساس این گزارش ژو 71 ساله بلندپایه ترین مقام چینی است که از زمان مبارزه فراگیر و گسترده ژی جین پینگ رئیس جمهور این کشور با مفاسد مالی و مالی تاکنون بازداشت شده است.

وی همچنین عالی ترین مقام حزب کمونیست چین است که از سال 1949 میلادی که این حزب به قدرت رسیده تاکنون مورد محاکمه قرار خواهد گرفت.

خبرگزاری شینهوای چین نیز نیمه شب گذشته اظهار داشت که حزب کمونیست تصمیم گرفته است تا پرونده ژو را به مقام های قضایی ارجاع دهد. حزب کمونیست چین آنالیز پرونده ژو را در ماه جولای شروع نموده بود. وی یکی از قدرتمندترین سیاستمداران چینی در طول یک دهه گذشته به شمار می رود. پیش از این شایعات و برآورد های زیادی در مورد مسائل و دردسرهای به وجود آمده برای این مقام چینی مطرح شده بود.

شینهوا اضافه کرد: تحقیقات نشان می دهد که ژو به طور جدی نظم سازمانی و سیاسی حزب کمونیست چین را نقض نموده است. وی از پست ها و سمت هایش برای کسب سود و منفعت برای دیگران سوء استفاده نموده و رشوه های سنگینی را به وسیله خود و خانواده اش دریافت نموده است.

این گزارش اضافه کرد: ژو از قدرتش برای یاری به بستگان و دوستانش سوء استفاده نموده و سود سرشاری را به وسیله کسب و کار و تجارت به دست آورده که این مساله موجب زیان و ضرر سنگین به شرکت های دولتی شده است.

شینهوا بدون اشاره به جزییات بیشتر اعلام نموده است که ژو اطلاعات محرمانه دولتی و حزبی را فاش نموده و پول و املاک زیادی را برای خود و بستگانش به دست آورده است.

ژو همچنین به داشتن رابطه نامشروع با تعدادی زن متهم شده است. رئیس جمهور چین هشدار داده است که مفاسد مالی و مالی مسئله ای جدی است که ادامه حیات حزب کمونیست را تهدید می نماید.

روزنامه مردم ارگان رسمی حزب کمونیست چین نیز نوشت: فساد مالی یک تومور است که سلامتی حزب کمونیست را تهدید می نماید و از بین بردن آن برای ارتقای شخصیت حزب کاملا لازم و لازم است.

ژو طی سال های 2007 تا 2012 میلادی عضو شورای سیاستگذاری حزب کمونیست چین بوده و ریاست کمیته امور سیاسی و حقوقی حزب را بر عهده داشته است.

آخرین باری که وی در انظار عمومی ظاهر شد یک سال قبل بود. امکان دسترسی به وی در این مدت برای اظهار نظر در مورد مواردی که مطرح شده بود وجود نداشته است و هنوز معلوم نیست که آیا وی وکیل مدافع دارد یا نه.

طی ماه های اخیر تعدادی از متحدان سیاسی و نزدیکان وی مورد بازپرسی و تحقیق قرار گرفته اند. هنوز معلوم نیست که آیا محاکمه وی به صورت علنی برگزار خواهد شد یا نه. کارشناسان حقوقی بر این باورند که حزب کمونیست ممکن است با افشای اسناد این حزب در یک محاکمه علنی با خطر و تهدید جدی روبرو گردد.

بعضی منابع مطلع نیز اظهار داشتند که رئیس جمهور چین تصمیم به برکناری و حذف ژو از عرصه سیاسی گرفته است به این خاطر که وی در هجدهمین کنگره حزب کمونیست در نوامبر 2012 میلادی سعی داشته تا افراد دیگری را برای ریاست حزب معرفی کند. کنگره ای که در نهایت منجر به ریاست ژی جین پینگ بر حزب کمونیست چین شد.

ع

منبع: تسنیم
انتشار: 1 دی 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 606

به "مقام سابق امنیتی چین به اتهام فساد اقتصادی و افشای اطلاعات محرمانه بازداشت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقام سابق امنیتی چین به اتهام فساد اقتصادی و افشای اطلاعات محرمانه بازداشت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید