هشدار هشت کشور نسبت به اثرات منفی تحریم در مهار کرونا، عکس

به گزارش آناسی، ایرنا نوشت: هشت کشور به سازمان ملل درباره تحریم ها هشدار دادند.

هشدار هشت کشور نسبت به اثرات منفی تحریم در مهار کرونا، عکس

نمایندگان هشت کشور دنیا در نامه ای به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد بر اثرات منفی تحریم ها در مبارزه با کووید-19 تاکید کردند و نسبت به پیامدهای ادامه تحریم ها هشدار دادند.

این نامه به امضای نمایندگان جمهوری اسلامی ایران، روسیه، چین، کوبا، کره شمالی، عراق، ونزوئلا و نیکاراگوئه در سازمان ملل متحد رسیده است.

در این نامه آمده خطاب به آنتونیو گوترش با توجه به بحران ناشی از کووید-19 که سازمان دنیای بهداشت هم آن را تایید نموده، آمده است بدون شک این شرایط بزرگترین اورژانس بهداشت عمومی زمان ما است. اگرچه در زمانی اتفاق می افتد که چند جانبه گرایی مورد حمله قرار می گیرد اما فرصتی بی نظیر برای پیروزیت در چند جانبه گرایی و تقویت آن است.

این نامه به تاکید دبیرکل به همبستگی و اراده سیاسی برای عبور از این بحران اشاره شده و افزوده است: ما باید به کوشش ها بپیوندیم و به عنوان اعضای مسئول جامعه بین المللی به صورت جمعی ، هماهنگ و قاطع عمل کنیم. این وظیفه مشترک ماست که نه تنها نسل های آینده را از معضل جنگ نجات دهیم ، بلکه اتخاذ به موقع سیاست ها و راهبردها را نیز برای نجات خود و زمان حال خود حفظ کنیم.

نمایندگان هشت کشور در سازمان ملل متحد با یادآوری اینکه دولت های ملی آنها با اتخاذ تدابیر احتیاطی در مبارزه با شیوع و خود ویروس کرونا با مسئولیت عمل نموده اند، تصریح کردند: ما همچنین در طراحی برنامه های اضطراری پیشرفت نموده ایم تا عملکرد سرویس های اساسی و سیستم های واکنش اضطراری را تضمین کنیم.

نامه یادآور می گردد: ما با سیستم سازمان ملل متحد برای تقویت برنامه های همکاری خود و همچنین با سایر شرکای خود کار نموده ایم تا از تجربیات آنها استفاده نموده و بهترین شیوه ها را به اشتراک بگذاریم. با وجود همه اینها ، ما می دانیم که هنوز باید کارهای زیادی انجام گردد تا در این نبرد پیروز باشیم.

هشت کشور عضو سازمان ملل متحد با تاکید بر اینکه کووید-19 دشمن مشترک همه است، تصریح کردند: همه ما می دانیم که این زمان تاریخی، خواهان بزرگترین سطح همبستگی، همکاری و همیاری با یکدیگر است. با این وجود ، باید بدانیم که این کار برای کشورهایی که در حال حاضر با اعمال اقدامات قهریه یکجانبه که غیرقانونی و آشکارا نقض قوانین بین المللی و منشور سازمان ملل است، روبرو هستند، اگرچه غیرممکن نیست اما سخت است.

در این نامه به تاثیر مخرب اقدامات مذکور در سطح ملی و فرازمینی آنها، همراه با پدیده های ترس بیش از حد از تحریم های ثانویه، مانع از توانایی دولت های ملی دسترسی منظم به سیستم مالی بین المللی و یا تجارت آزاد می گردد. به این ترتیب ، کوشش های مداوم دولت های ملی برای مبارزه با کووید-19، به ویژه در رابطه با تهیه اثربخش و به موقع تجهیزات و لوازم پزشکی از جمله کیت های آزمایش و داروهایی که برای معالجه بیماران لازم است، تضعیف می گردد همانطور که اخیراً توسط مدیرکل سازمان بهداشت دنیای به رسمیت شناخته شده است.

نمایندگان این هشت کشور تصریح نموده اند این تحریم ها همچنین تاثیر منفی مستقیمی بر حقوق بشر در زندگی ، سلامتی و غذای افرادی دارد که در معرض آنها قرار گرفته اند. این اقدامات همچنین بر همکاری و همبستگی بنیادین که باید بین کشورها حاکم باشد، اثر می گذارد.

این نامه با تاکید بر ایکه تاثیر منفی این تحریم ها بر زندگی افراد و کشورها در بحبوحه همه گیری دنیای این ویروس، بیشتر می گردد، می افزاید: از این رو، جامعه بین الملل، از جمله سازمان ملل متحد برای تاکید مجدد در تعهد خود با مفهوم ما، ملل متحد احتیاج فوری برای یادآوری دارد.

در نامه نمایندگان ایران، روسیه، چین، کوبا، کره شمالی، ونزوئلا، نیکاراگوئه و عراق با اشاره به گزارش کارشناسان مستقل سازمان ملل که استفاده از اقدامات قهریه یکجانبه بر بیش از یک سوم بشر تاثیر می گذارد، آمده است: با توجه به مطالب فوق، ما با احترام از شما می خواهیم که خواهان برداشته شدن کامل و فوری چنین اقدامات غیرقانونی، اجباری و خودسرانه فشار مالی شوید تا از پاسخ کامل، موثر و کارآمد اعضای جامعه بین الملل نسبت به ویروس کرونا و نیز رد سیاسی کردن چنین بیماری همه گیر اطمینان حاصل گردد.

این نمایندگان با تاکید بر اینکه مفاد نامه با تعداد قابل توجهی از قطعنامه های مجمع عمومی سازمان ملل متحد تطابق دارد، یادآور شده اند: ما در دنیایی بهم پیوسته زندگی می کنیم. از این رو، در زمینه یک بیماری همه گیر دنیای، ممانعت از کوشش های پزشکی در یک کشور، خطر را برای همه افزایش می دهد.

نامه مخالفت با تحریم هشت عضو سازمان ملل متحد با یادآوری اظهارات کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل مبنی بر اینکه در نتیجه اعمال مجازات های غیرقانونی، سیستم پزشکی و بهداشت و درمان هر کشور سقوط می نماید، خاطرنشان کردند: نمی توانیم اجازه دهیم که محاسبات سیاسی، سد راهی برای نجات جان انسان ها گردد.

در این نامه با اشاره به آثار منفی کرونا بر اقتصاد دنیای و کشورها آمده است: کاهش بار بدهی و تامین تسهیلات مالی کافی برای حمایت از پیشگامان این مشکل ضرورت دارد. این مهم به ویژه برای کشورهایی که علاوه بر مقابله با ویروس کرونا، مجبورند با سایر شرایط غیرمستقیم همچون تاثیر منفی اقدامات قهریه یکجانبه نیز مقابله نمایند، اهمیت بیشتری دارد.

نمایندگان این هشت کشور، از دبیرکل خواسته اند تا این نامه به عنوان سند رسمی سازمان ملل متحد هم ثبت گردد.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 26 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1399 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 994

به "هشدار هشت کشور نسبت به اثرات منفی تحریم در مهار کرونا، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار هشت کشور نسبت به اثرات منفی تحریم در مهار کرونا، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید