واکسن ایرانی کرونا مشابه چین و روسیه ، احتمال دسترسی به واکسن تا تیرماه

به گزارش آناسی، دکتر مینو محرز - محقق اصلی پروژه فراوری واکسن کرونای ایرانی و عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به جزییات فرایند فراوری واکسن کرونای ایرانی که به تازگی مجوز سازمان غذا و دارو و کمیته اخلاق را برای ورود به فاز مطالعات انسانی دریافت نموده است، گفت: اگر نتایج مطالعات انسانی این واکسن هم مانند فاز حیوانی آن خوب و موفقیت آمیز باشد، امیدواریم تا اواخر تیر ماه به فراوری برسد.

واکسن ایرانی کرونا مشابه چین و روسیه ، احتمال دسترسی به واکسن تا تیرماه

همراه دور زمین باشید و با تور ارزان روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، دکتر مینو محرز درباره جزییات فرایند فراوری اولین واکسن کرونای ایرانی که اخیرا مجوز سازمان غذا و دارو و کمیته اخلاق در پژوهش وزارت بهداشت را برای شروع مطالعات انسانی دریافت نموده است، گفت: واکسن کرونایی که فراوری شده، درواقع ویروس ضعیف شده است که مانند واکسن هایی است که در کشورهایی مانند چین و روسیه ساخته شده است.

نتایج آزمایش واکسن ایران بر روی 3 حیوان

وی با بیان اینکه مطالعات حیوانی این واکسن کرونا، نتیجه بخش بوده است، اضافه نمود: این واکسن بر روی سه حیوان موش، خرگوش و میمون آزمایش شده است و در هر سه مورد پیروزیت آمیز بوده است. بعد از خاتمه مطالعات حیوانی و نتایج پیروز آن، مستندات به سازمان غذا و دارو ارائه شد که مورد تایید این سازمان نهاده شد و کمیته اخلاق هم مجوز شروع مطالعات انسانی آن را ارائه داه است و باید کلینیکال ترایال انسانی این واکسن را که سه مرحله دارد، شروع کنیم.

محرز درباره تعداد داوطلبان برای آزمایش انسانی واکسن کرونا، ادامه داد: این موارد به تدریج اعلام می گردد. افراد داوطلب باید واکسن را در دو دوز تزریق نمایند و مطالعه انسانی آن باید در سه مرحله انجام گردد تا اگر در این آزمایشات هم، واکسن هم مصون بود و هم موثر بود، بتواند به فراوری برسد.

وی گفت: ایمنی این واکسن در بخش حیوانی خوب بوده است و بالای 70 درصد ایمنی داشته است.

شرایط داوطلبان در فاز مطالعه انسانی

محرز درباره شرایط داوطلبان تزریق واکسن در فاز مطالعاتی، گفت: داوطلبان باید بین 18 تا 50 سال بوده، سالم باشند، بیماری خاصی نداشته باشند، قبلا به کرونا مبتلا نشده باشند و تست کووید-19 آنها هم منفی باشد.

واکسن کرونای ایرانی احتمالا تا تیر در دسترس قرار می گیرد

وی درباره زمان احتمالی فراوری انبوه و دسترسی به این واکسن، گفت: اگر خیلی خوشبینانه فکر کنیم، در سال جدید و اواخر بهار می توانیم این واکسن را داشته باشیم. واکسن های کرونایی هم که در جهان آماده شده تا بخواهد به دست ما برسد، زودتر از تیر ماه نخواهد بود. ان شالله واکسن خومان هم تا همان زمان یعنی تا تیر ماه نتیجه خواهد داد.

محرز با بیان اینکه اگر نتایج مطالعات انسانی این واکسن هم مانند فاز حیوانی آن خوب و پیروزیت آمیز باشد، امیدواریم تا تیر ماه به فراوری برسد، گفت: اگر واکسن ایمن و موثر باشد، باید مجددا از سازمان غذا و دارو مجوز دریافت کند و بعد از آن می تواند وارد فاز فراوری گردد.

وی تاکید نمود: واکسن هایی که در جهان موجود است تا بخواهد فراوری انبوه گردد و به دست ما برسد نیز همین قدر طول می کشد. امیدواریم ما هم بتوانیم مطالعات را انجام داده، نتیجه بگیریم و واکسن در حدود خرداد یا تیر ماه آماده گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 13 دی 1399 بروزرسانی: 13 دی 1399 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 1470

به "واکسن ایرانی کرونا مشابه چین و روسیه ، احتمال دسترسی به واکسن تا تیرماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن ایرانی کرونا مشابه چین و روسیه ، احتمال دسترسی به واکسن تا تیرماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید