چرا بعضی افراد به نوع شدید کووید-19 مبتلا می شوند؟

به گزارش آناسی، بعضی از افراد هنگامی که به کووید-19 مبتلا می شوند بسیار شرایط سلامتی آنها وخیم می گردد اما این در حالیست که این بیماری در بدن بعضی دیگر به گونه ای متفاوت عمل می نماید و بعضی افراد به نوع خفیف این بیماری مبتلا می شوند، اما علت این موضوع چیست؟

چرا بعضی افراد به نوع شدید کووید-19 مبتلا می شوند؟

به گزارش آناسی به نقل از ایسنا، اخیرا محققان دانشگاه استنفورد به همراه سایر موسسات مطالعه ای انجام داده اند و به آنالیز این موضوع و سیستم ایمنی افراد پرداخته اند تا دریابند علت اینکه بعضی افراد به نوع شدید و بعضی به نوع خیفیف کووید-19 مبتلا می شوند، چیست.

به گفته محققان به نظر می رسد وجود بعضی نقص های ایمونولوژیکی ممکن است تفاوت بین ابتلای شدید و خفیف به کووید-19 را بیان کند. این تفاوت ممکن است ناشی از واکنش سیستم ایمنی ذاتی باستانی تکاملی بدن ما به کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2(SARS-CoV-2) ویروسی که باعث این بیماری می گردد، باشد.

سیستم ایمنی ذاتی که در همه موجودات از مگس های میوه گرفته تا انسان مشاهده می گردد، به سرعت ویروس ها و سایر عوامل بیماری زا را حس می نماید و به محض این که این سیستم وجود آنها را حس کند کار خود را شروع می نماید و یک حمله فوری بر علیه آنها انجام می دهد.

دکتر بالی پولندران (Bali Pulendran) آسیب شناس و میکروب شناس و ایمنی شناس و نویسنده ارشد این مطالعه گفت: این یافته ها نشان می دهد که چگونه سیستم ایمنی بدن طی ابتلای شخص به کروناویروس بهم میریزد و به یک بیماری شدید منجر می گردد.

طی این مطالعه که یافته های آن در مجلهScience منتشر شد، محققان پاسخ ایمنی را در 76 فرد مبتلا به کووید-19 و در 69 فرد سالم مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. آنها پس از آنالیز ها متوجه افزایش سطح ملکول هایی که سبب افزایش التهاب در خون بیماران مبتلا به نوع وخیم کووید-19 می شوند، شدند.

در میان ملکول های شناسایی شده، سه مورد از آنها با التهاب ریه مرتبط بود اما پیش از این در بیماری کووید-19 این موضوع نشان داده نشده بود. پولندران گفت: این سه مولکول و گیرنده های آنها می توانند اهداف درمانی جذابی را در مبارزه با کووید-19 در اختیار دانشمندان قرار دهند.

اکنون محققان آزمایشگاه وی در حال آزمایش پتانسیل درمانی مسدود کردن این مولکول ها در مدل های حیوانی مبتلا به کووید-19 هستند. علاوه بر این محققان همچنین بقایای باکتریایی مانند دی.ان.ای باکتریایی و مواد دیواره سلولی را در خون آن دسته از بیماران که به نوع وخیم کووید-19 مبتلا بودند، یافتند. هر چه میزان بقایای باکتریایی بیشتر باشد، فرد بیمارتر خواهد شد و مواد پیش التهابی بیشتری در خون فرد جریان می یابد.

این یافته ها حاکی از آن است که در موارد شدید کووید-19، محصولات باکتریایی معمولاً فقط در مکان هایی مانند روده، ریه ها و گلو ممکن است راه خود را به جریان خون پیدا نمایند و خود را به خون وارد نمایند که در آن صورت سبب افزایش التهاب می گردد و این التهاب به وسیله سیستم گردش خون به همه نقاط بدن منتقل می گردد. این مطالعه همچنین نشان داد که به طور متناقض، سلول های اصلی سیستم ایمنی ذاتی در خون بیماران مبتلا به کووید-19 با وخیم تر شدن بیماری، فلج می شوند و سیستم ایمنی به جای اینکه به خاطر وجود ویروس ها یا باکتری ها تحریک گردد، کند عمل نموده و ضعیف می شوند.

پولندران گفت: یکی از رازهای مهم پازل بیماری کووید-19 برای ما این بود که چرا بعضی از افراد به نوع شدید این بیماری مبتلا می شوند و بعضی دیگر پس از ابتلا گویی به سرعت بهبود می یابند که اکنون با انجام این مطالعه ما بینش هایی در خصوص چرایی این اتفاق داریم.

پیش از این معین شده بود که کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2(SARS-CoV-2) به وسیله گیرنده روی سطح سلول موسوم به ACE2 وارد سلول می گردد. مطالعه جدید دانشمندان دانشگاه مک مستر و دانشگاه واترلو نشان می دهد که گیرنده ACE2 در بافت ریه انسان در سطح بسیار کمی قرار گرفته است. دانشمندان اکنون در حال تحقیق در خصوص چگونگی آلوده شدن ریه انسان توسط کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2(SARS-CoV-2) هستند. برای کشف این موضوع و اینکه دریابند هر بیمار چگونه به این بیماری واکنش نشان می دهد، دانشمندان از سواب های بینی که برای تشخیص بالینی کووید-19جمع آوری شده بود، استفاده کردند. این نمونه ها فرصتی را برای معین اینکه کدام ژن ها توسط سلول های بیمار بیان شده به آنها داد علاوه بر آن این اطلاعات با پیشرفت بیماری بیماران نیز مرتبط بود.

محققان این مطالعه گفتند: یافتن سطح پایین ACE2 در بافت ریه پیامدهای مهمی دربرخواهد داشت و بینش ما درباره عملکرد ویروس را تغییر خواهد داد. انتظار می رود با آنالیز بیشتر این موضوع بتوانیم هرچه سریع تر بیمارانی که در معرض ابتلا به نوع شدید این بیماری قرار دارند را شناسایی کنیم.

محققان اظهار کردند: ما فکر می کنیم این سیستم ایمنی ریه است که در بین بیماران مبتلا به کووید-19 تفاوت دارد. با درک اینکه سیستم ایمنی ریه بیماران دقیقا چگونه عمل می نماید ممکن است بتوانیم به پزشکان یاری کنیم تا بیمارانی که در معرض خطر بیشتری قرار دارند را شناسایی نمایند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 11 مهر 1399 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 1274

به "چرا بعضی افراد به نوع شدید کووید-19 مبتلا می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا بعضی افراد به نوع شدید کووید-19 مبتلا می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید