کدام ماسک ها ما را در برابر کرونا محافظت می کند؟

به گزارش آناسی، در کنار سایر اقدامات محافظتی مانند رعایت فاصله اجتماعی و بهداشت مناسب دست ها، ماسک صورت نیز روشی آسان و بالقوه برای ایمن ماندن از ویروس و پایین آوردن منحنی کووید 19 است. آژانس های بهداشتی، از جمله مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، اکنون همه افراد را تشویق می کنند که در محیط های عمومی از ماسک های صورت استفاده کنند.

کدام ماسک ها ما را در برابر کرونا محافظت می کند؟

چرا استفاده از ماسک در جلوگیری از همه گیری ویروس کرونا اهمیت دارد؟

گفته می شود که بخش زیادی از انتقال ویروس در دوران ابتدایی بیماری اتفاق می افتد و ممکن است افراد قبل از شروع علائم بیماری، بتوانند ویروس را سرایت دهند. علاوه بر اینکه، تحقیقات علمی نشان می دهد که 80 درصد انتقال ویروس از ناقلان بدون علامت ناشی می شود. بر اساس تحقیقات نو، استفاده گسترده از ماسک ممکن است به محدود کردن انتقال ویروس از طریق افرادی که اطلاعی از ناقل بودن خود ندارند، کمک کند. در کنار تمام این موارد این نکته را نیز باید یادآور شویم که محققان و پزشکان از همان ابتدا، عنوان کردند که استفاده از ماسک باعث می شود شما از تماس دست آلوده با دهان و بینی خود اجتناب کنید. حالا باید دید چه نوع از ماسک های صورت بهترین عملکرد را دارند؟

ماسک های فیلتردار

ماسک های تنفسی فیلتردار از الیاف در هم تنیده ای ساخته شده اند تا در فیلتر کردن عوامل بیماری زا در هوا بسیار مؤثر باشند. البته این ماسک ها باید مطابق با استانداردهای دقیق بهداشتی استفاده شوند. محققان قطر ویروس کرونا را حدود 125 نانومتر تخمین زده اند. با توجه به این نکته، باید بدانید که: ماسک های تنفسی N95 در صورتی که معتبر باشند، می توانند 95 درصد از ذرات معلق در هوا با قطر 100 تا 300 نانومتر را فیلتر کنند. ماسک های تنفسی N99 توانایی فیلتر 99 درصد از این ذرات را دارد و ماسک های تنفسی N100 می تواند مانع از ورود 99.7 درصد از ذرات معلق در هوا شوند.

برخی از انواع این ماسک های تنفسی دارای دریچه هایی هستند که باعث می شوند هوای بازدم از ماسک خارج شود و تنفس برای کاربر راحت تر باشد. اما این ویژگی یک نکته منفی با خود دارد و آن این است که در صورتی که فردی بیمار از این ماسک استفاده کند، در صورت نزدیک شدن به دیگر افراد، احتمال انتقال ذرات ویروسی که از طریق این دریچه ها بازدم می شوند را به افراد بالا می برد. به همین دلیل است که توصیه شده افرادی که درگیر ویروس کرونا هستند، از این نوع ماسک استفاده نکنند.

ماسک های جراحی

انواع مختلفی از ماسک های جراحی در بازار وجود دارد. به طور معمول، این ماسک های یکبار مصرف به شکل مستطیل برش داده می شوند و نوارهای چین خورده ای برای پوشاندن بینی، دهان و فک در آنها تعبیه شده است. الیاف این ماسک ها را نوعی پارچه مصنوعی قابل تنفس تشکیل داده است.

برخلاف ماسک ها تنفسی فیلتردار، ماسک های صورت جراحی استاندارهای سختگیرانه ای برای قرار گرفتن بر روی صورت و نحوه استفاده ندارند. این ماسک ها لازم نیست که بر روی بخش های پوشانده شده صورت شما، مهر و موم هوایی تشکیل دهند. در مورد این موضوع که ماسک های جراحی چه اندازه از ذرات معلق در هوا را فیلتر می کنند، آمارهای متفاوت وجود دارد. گزارش ها از امکان فیلتر شدن 10 تا 90 درصدی ذرات از طریق این ماسک ها می گویند. اما علیرغم تفاوت در ظرفیت و فیلتراسیون ماسک های فیلتردار و جراحی، یک کارآزمایی تصادفی نشان داده است که ماسک جراحی و N95 خطر ابتلای شرکت کنندگان به بیماری های مختلف تنفسی را به روش های مشابه کاهش می دهد. بر اساس این تحقیقات، استفاده صحیح و مداوم از ماسک، نقش محوری تری نسبت به نوع ماسک، در کنترل انتقال ذرات به شرکت کنندگان در مطالعه داشته است. لازم است بدانید مطالعات دیگر در این زمینه نیز، این یافته ها را تأیید کرده است.

ماسک پارچه ای

ماسک های پارچه ای دست ساز در محافظت از افراد کمتر پیروز هستند چون اغلب آنها شکاف هایی در نزدیکی بینی، گونه ها و فک دارند که باعث استنشاق قطرات ریز می شوند. همچنین، خود پارچه معمولا به خاطر منافذی که دارد، در مهار ذرات ریز چندان پیروز نیست. اگرچه ماسک های پارچه ای نسبت به همتایان خود در سطح پزشکی اثربخشی کمتری دارند، اما نتایج تجربی نشان می دهد که در صورت درست ساخته شدن و استفاده صحیح از ماسک های دست ساز، پوشیدن آنها به مراتب بهتر از حضور در محیط های عمومی بدون ماسک است.

در این زمینه بخوانید:

ماسک ها و دستکش ها قابل شست وشو هستند؟

چه موادی برای ساخت ماسک خانگی مناسب هستند؟

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها پیشنهاد می کنند از سه لایه 100 درصد پارچه نخی محکم بافته شده به صورت چند لایه تاشو استفاده شود. اگرچه ماسک های نخی ضخیم تر معمولاً در فیلتر کردن ذرات کوچک بهتر عمل می کنند، با این حال، گفته می شود که از مواد بسیار ضخیم مانند کیسه های جارو برقی خودداری شود. به طور کلی، افراد هنگام پوشیدن ماسک، دچار مقاومت در تنفس راحت می شوند اما استفاده از موادی که اجازه عبور هوا را نمی دهند، تنفس را دشوارتر می کنند و این موضوع می تواند بر قلب و ریه ها فشار وارد کند.

سازمان بهداشت جهانی توصیه هایی را در مورد ماسک های پارچه ای منتشر کرده است:

- ماسک ها باید حداقل سه لایه پارچه داشته باشند.

- لایه داخلی باید از مواد جاذب مانند پنبه ساخته شود.

- لایه میانی به گونه ای طراحی شده است که مانند سد عمل کند پس باید از یک ماده مانند پلی پروپیلن ساخته شود.

- لایه بیرونی هم باید از ماده ای غیر جاذب مانند پلی استر یا مخلوط پلی استر ساخته شود.

منبع: health line ، who

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 18 آذر 1400 بروزرسانی: 18 آذر 1400 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 1995

به "کدام ماسک ها ما را در برابر کرونا محافظت می کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام ماسک ها ما را در برابر کرونا محافظت می کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید