آرامگاه زکریای رازی بعد از 11 قرن در شهرری کشف شد

به گزارش آناسی، مهدی دانشیار، با اشاره به کاوش های 16 ساله برای کشف مقبره کاشف الکل در ری گفت: در کنگره ای که سال 1383 به دستور تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) در مرکز نجوم این آستان برگزار گردید قطعنامه ای مبنی بر نام گذاری مکانی به نام رازی و پیدا کردن آرامگاه وی صادر و کاوش و جست وجو در این زمینه شروع شد.

آرامگاه زکریای رازی بعد از 11 قرن در شهرری کشف شد

وی اضافه نمود: براساس پژوهش ها و مطالعات کتابخانه ای و میدانی اجرا شده به این نکته دست پیدا کردیم که بیمارستان قدیم ری در حوالی منطقه قلعه نو و فیروزآباد بوده و رازی به عنوان مدیر این بیمارستان در این منطقه به درمان و تدریس اشتغال داشته که در همین منطقه نیز از جهان رفته و در قبرستان قدیمی یعنی جایی که امروز به نام امامزاده شعیب می شناسیم به خاک سپرده شده است.

مدیر پژوهش مرکز نجوم آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) در ادامه گفت: به دنبال آنالیز های میدانی این منطقه معین است که گورستانی قدیمی در این منطقه وجود دارد و حتی سنگ قبرهایی با خط کوفی در گذشته ای نه چندان دور در منطقه وجود داشته است.

دانشیار توضیح داد: آرامگاه محمد بن زکریای رازی در گورستان قدیمی ری و امامزاده شعیب فعلی واقع شده است که ضروری است مسئولان و متولیان برای ساخت مقبره و رونق این منطقه اقدام نمایند.

وی در انتها یادآور شد: محمد بن زکریای رازی دانشمند عظیم قرن سوم هجری قمری کاشف الکل و بنیان گذار شیمی آزمایشگاهی و طب بالینی بود که سه سال بعد از وفات حضرت عبدالعظیم (ع) در شهرری به دنیا آمد و ازجمله دانشمندان شیعه امامیه اثنی عشری محسوب می شد.

تسنیم

منبع: گردشبان
انتشار: 16 اسفند 1399 بروزرسانی: 16 اسفند 1399 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 1587

به "آرامگاه زکریای رازی بعد از 11 قرن در شهرری کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آرامگاه زکریای رازی بعد از 11 قرن در شهرری کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید