اجرای برنامه احیای اکوسیستم جزایر دریاچه ارومیه

به گزارش آناسی، حمید ظهرابی معاون محیط زیست طبیعی، گفت: خشک شدن دریاچه ارومیه باعث وارد شدن آسیب های فراوانی به اکوسیستم جزایر این دریاچه خصوصا جزایر اشک و کبودان شد.

اجرای برنامه احیای اکوسیستم جزایر دریاچه ارومیه

وی ادامه داد: جزایر اشک و کبودان به اسم ذخیره گاهی برای دو گونه گوزن زرد ایرانی و قوچ و میش ارمنی مورد استفاده قرار می گیرند که شرایط نامطلوب دریاچه در چند سال اخیر، باعث به خطر افتادن جمعیت این دو گونه در این جزایر شده است.

ظهرابی خاطر نشان کرد: در حال حاضر اجرای چهار پروژه با هدف احیای این اکوسیستم ها و حفظ حیات وحش موجود را در دستور کار داریم.

اجرای راه چاره های مدیریت گونه گوزن زرد در جزیره اشک به منور کنترل عوامل تهدید و جلوگیری از کاهش جمعیت، مدیریت جمعیت قوچ و میش در جزایر دریاچه ارومیه و انجام اقدامات اجرایی در راستای احیای اکولوژیک جزایر، مدیریت و اجرای برنامه حفاظت از پوشش گیاهی و فون جانوری جزایر پارک ملی دریاچه ارومیه و معین ظرفیت برد زیستگاه ها و اجرای برنامه حفاظت و احیای اکولوژیک زیستگاه های ضلع جنوب شرقی دریاچه ارومیه عناوین این پروژه ها هستند.

ظهرابی گفت: این پروژه ها با همکاری مشترک معاونت محیط طبیعی، ستاد احیای دریاچه ارومیه و اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی در دست انجام هستند.

دریاچه ارومیه، به اسم عظیمترین پهنه آبی داخل کشور از سال 1346 تحت حفاظت قرار گرفته است. از میان 102 جزیره کوچک و عظیم این دریاچه، تعدادی از آن ها به علت وسعت و پوشش گیاهی مناسب، دارای کیفیت زیستگاهی هستند. به همین علت در سال های پیش و پس از انقلاب اسلامی، از دو جزیره اشک و کبودان به اسم ذخیره گاهی برای دو گونه گوزن زرد ایرانی و قوچ و میش ارمنی استفاده شد. تعدادی از گوزن های زرد به جزیره اشک و تعدادی قوچ و میش ارمنی به جزیره کبودان منتقل شدند.

دشواری در دسترسی متخلفان به جزایر و بسته بودن محیط باعث شد تا جمعیت این دو گونه رشد مناسبی در محیط جزایر داشته باشند. اما خشک شدن دریاچه ارومیه، شرایط نامساعدی را برای اکوسیستم این جزایر رقم زد و این شرایط نامسااد هم آسیب هایی را به جمعیت این دو گونه گیاهخوار وارد نموده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 24 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 1874

به "اجرای برنامه احیای اکوسیستم جزایر دریاچه ارومیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای برنامه احیای اکوسیستم جزایر دریاچه ارومیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید