آلزایمر نتیجه بی خوابی در این سن است!

به گزارش آناسی، اگر در این سن هستید مراقب بی خوابی باشید تا آلزایمر نگیرید.

آلزایمر نتیجه بی خوابی در این سن است!

به گفته محققان، بی خوابی های زیاد در 45 سالگی ممکن است منجر به زوال شناختی در 65 سالگی شود. محققین ارتباط واضحی بین بی خوابی طولانی مدت در دوران میانسالی و عملکرد ضعیف مغز پس از بازنشستگی را گزارش می دهند. اطلاعات بیشتر درمورد ارتباط بین بی خوابی و آلزایمر را در خبرنگاران بخوانید.

شروع تحقیقات 17 ساله، کشف ارتباط بین بی خوابی و آلزایمر

تیمی از پژوهشگران فنلاندی در دانشگاه هلسینکی، شرایط روحی، توانایی مغزی و سبک زندگی بیش از 3700 نفر از افراد میانسال را ردیابی و تجزیه و تحلیل کردند. در این مطالعه، شروع علائم بی خوابی در دوران میانسالی و تاثیر آن ها بر یادآوری، توانایی یادگیری و مهارت های تمرکز بررسی شد. گفتنی است طی این مطالعه افراد فوق بین 15 تا 17 سال مورد مطالعه قرار داشتند.

نتایج قابل توجه تحقیقات

آنتی اثولین (Antti Etholén)، از پژوهشگران این تیم مطالعاتی گفت: یافته های ما نشان می دهد که علائم شدید بی خوابی با عملکرد شناختی بدتر در میان افراد، مرتبط است. مهم تر از همه، این مطالعه یک الگوی واضح و نگران کننده را گزارش می دهد. هر چه بزرگسالان در دوران میانسالی خود به طور طولانی تری با بی خوابی دست و پنجه نرم کنند، توانایی یادگیری و مسائل تمرکز بیشتری را در دوران پیری گزارش می کنند. برعکس، اگر علائم بی خوابی در دوران میانسالی کاهش یابد، احتمال اینکه فرد بعدا از سلامت مغز خوبی برخوردار شود، بیشتر می شود.

گفتنی است این اولین مطالعه ای نیست که نشان می دهد خواب برای شناخت و سلامت مغز مهم است. با این حال، این یافته ها به ویژه به دلیل دوره بسیار طولانی پیگیری در بین بیماران دارای مشکل بی خوابی قابل توجه است.

جمع بندی

در مجموع، محققان به این نتیجه می رسند که کل جامعه پزشکی باید مسائل طولانی مدت بی خوابی را به عنوان یک عامل خطر جدی برای مسائل شناختی در نظر بگیرند.

پروفسور تی لالوکا (Tea Lallukka) از دیگر پژوهشگران این تیم مطالعاتی، می افزاید: بر اساس یافته های ما، مداخله زودهنگام برای مقابله با علائم بی خوابی یا اقداماتی که با هدف بهبود کیفیت خواب انجام می شود، توجیه پذیر است.

راهکارهای خواب بهتر

در تئوری راه های زیادی برای داشتن خواب بهتر وجود دارد. برای مثال، پایبندی به زمان مشخصی برای خواب، اجتناب از کافئین و تاریک نگه داشتن اتاق خواب راهکارهایی مفید هستند. با این حال، در عمل، به خواب رفتن برای مبتلایان به بی خوابی تقریبا غیرممکن است.

پروفسور لالوکا در پایان توضیحات خود می گوید: در مطالعات بعدی، به بررسی، این موضوع جالب می پردازیم که آیا درمان بی خوابی می تواند پیشرفت اختلالات حافظه را نیز کند کند یا خیر.

پیشنهاد مطالعه: از شما دعوت می کنیم مطلب آیا نگه داشتن عطسه باعث مرگ می شود؟ را بخوانید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 19 تیر 1401 بروزرسانی: 19 تیر 1401 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 2197

به "آلزایمر نتیجه بی خوابی در این سن است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلزایمر نتیجه بی خوابی در این سن است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید