از کاهش غلظت ازن در تهران تا پیش بینی افزایش روزهای آلوده در پاییز

به گزارش آناسی، مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران ضمن اشاره به کاهش غلظت آلاینده ازن در پایتخت طی شهریور ماه گفت: انتظار می رود که باتوجه به سختگیرانه تر شدن نحوه محاسبه شاخص کیفیت هوا و پیش بینی های هواشناسی مبنی بر کاهش نسبی بارش ها، تعداد روزهای آلوده پایتخت طی ماه های سرد سال جاری افزایش پیدا کند.

از کاهش غلظت ازن در تهران تا پیش بینی افزایش روزهای آلوده در پاییز

حسین شهیدزاده در گفت و گو با خبرنگاران ضمن اشاره به اینکه در مجموع طی تیر و مرداد ماه سال جاری آلاینده ازن کیفیت هوای تهران را 29 روز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس و دو روز در شرایط ناسالم برای همه قرار داد، اظهار کرد: خوشبختانه از غلظت این آلاینده در شهریور ماه کاسته شد و از ابتدای این ماه تا به امروز ازن تنها یک روز از هوای پایتخت را آلوده نموده است.

وی درباره چرایی کاهش غلظت آلاینده ازن در تهران طی یک ماه اخیر شرح داد: ازن آلاینده ثانویه ای است که پیش سازهای آن VOC ها یا همان ترکیبات آلی فرار و ناکس هستند. این آلاینده ها با تابش شدید و مستقیم نور خورشید و گرما آلاینده ازن را فراوری می نمایند. طی شهریورماه دمای هوا نسبت به دو ماه گذشته کاهش پیدا نموده و معتدل تر شده است. این موضوع سبب شده که غلظت آلاینده ازن نیز کاهش پیدا کند.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در ادامه ضمن اشاره به سختگیرانه تر شدن نحوه محاسبه شاخص کیفیت هوا گفت: این موضوع می تواند سبب افزایش روزهای آلوده ازنظر ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون طی پاییز و زمستان سال جاری گردد.

به گفته شهیدزاده در نحوه محاسبه غلظت ذرات معلق حد شکست شرایط ناسالم برای گروه های حساس به ناسالم برای همه افراد سختگیرانه تر شده و از عدد 65.5 میکروگرم بر متر مکعب به 55.5 میکروگرم بر متر مکعب رسیده است.

وی اضافه کرد: این موضوع می تواند سبب گردد که در غلظت های پایین تری از آلاینده ذرات معلق اعداد شاخص کیفیت هوا بیشتر گردد البته شرایط آب و هوایی، بارش باران و وزش باد در کاهش یا افزایش غلظت ذرات معلق نقش مهمی دارد. از سویی دیگر علاوه بر سختگیرانه تر شدن نحوه محاسبه شاخص، سازمان هواشناسی پیش بینی نموده است که پاییز سال جاری بارش ها نسبت به گذشته کمتر باشد که این خود می تواند در آلودگی هوا موثر باشد.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در سرانجام توضیح داد: با وجود این شرایط انتظار می رود که تعداد روزهای آلوده از نظر آلاینده ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در ماه های سرد سال جاری افزایش پیدا کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 آبان 1399 بروزرسانی: 7 آبان 1399 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 1327

به "از کاهش غلظت ازن در تهران تا پیش بینی افزایش روزهای آلوده در پاییز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از کاهش غلظت ازن در تهران تا پیش بینی افزایش روزهای آلوده در پاییز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید