ایران ورود چینی ها را ممنوع می نماید؟

به گزارش آناسی، چند روز پس از آن که بعضی کشورها از جمله فیلیپین، ورود اتباع چینی را به این کشور به طور کامل ممنوع کردند، این احتمال در رسانه های خارجی مطرح شده که ایران از دیگر کشورهایی باشد که ورود چینی ها به ویژه گردشگران را برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، ممنوع کند.

ایران ورود چینی ها را ممنوع می نماید؟

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید و از قدیمیترین تاریخچه آسیا دیدن کنید و از دیوار چین در پکن عبور کنید و به نمایشگاه گوانجو رفته و در خیابانهای شانگهای قدم بزنید.

به گزارش خبرنگاران، رویترز روز سه شنبه 8 بهمن ماه در خبری خاطرنشان کرد: دولت فیلیپین، فرآیند صدور ویزا را برای اتباع چینی متوقف نموده است. با گسترش ویروس هراس انگیر کرونا در جغرافیای وسیع تری از چین و شناسایی بیماران مبتلا به این ویروس در 14 کشور دیگر، سازمان بهداشت دنیای خاتمه اعلام شرایط اضطراری دنیای کرد و پس از آن بعضی کشورها محدودیت هایی را برای ورود اتباع چینی و پروازهای منتهی به این کشور وضع کردند.

شیوع این ویروس که با تعطیلات طولانی چینی ها و زمان سفر آن ها همزمان شده، نگرانی های دنیای را تشدید نموده است. بر همین اساس سازمان هواپیمایی پاکستان خاطرنشان کرد که پرواز ایرلاین های این کشور را به مبداء و مقصد چین به حالت تعلیق در آورده است. انجمن خلبانان و خدمه پروازی ایرلاین های آمریکایی نیز با تنظیم یک دادخواست، خواهان توقف فوری پروازها به چین شدند. مالزی از بازگشت کارگران چینی فعال در پروژه خط آهن جاده ابریشم که برای تعطیلات سال نو به وطن خود رفته بودند، جلوگیری می نماید. ترکیش ایرلاین هم پروازهای خود به چین را به حالت تعلیق درآورد.

شرکت بریتیش ایرویز که یکی از بزرگترین شرکت های هواپیمایی فعال در دنیا به شمار می رود، نیز اعلام نموده علاوه بر لغو پرواز به شهر ووهان چین که مرکز شیوع این ویروس کشنده بوده است، اقدامات دیگری را نیز انجام داده است که از جمله مهم ترین آنها امکان جابه جایی زمان و مکان پرواز بدون اخذ هزینه جداگانه، بازگشت هزینه بلیت و همچنین به تعویق انداختن زمان سفر برای مسافرانی است که قصد سفر و عزیمت به چین و نواحی شرق آسیا (همچون هنگ کنگ) را داشته اند.

بسیاری دیگر از ایرلاین های فعال در کشورهای مختلف دنیا نیز در اقداماتی مشابه، پروازهای خود را به چین و نواحی پرخطر نزدیک به این کشور به طور موقت لغو نموده و از تمامی مسافران خود درخواست نموده اند که از سفرهای غیرضروری به این مناطق خودداری نمایند.

تقریبا تمامی پروازها به شهر ووهان (مرکز انتشار ویروس کرونا) در چین لغو شده است و ایست های بازرسی ورود افراد را به وسیله جاده ها نیز به این شهر مسدود نموده اند. 10 شهر در مجاروت ووهان نیز با محدودیت های یکسانی را اتخاذ نموده اند. همچنین بسیاری از مراکز توریستی و عمومی چین تعطیل شده اند.

فاینشیال تایمز در گزارشی از تایید مرگ 259 نفر و ابتلای بیش از 11 هزار و 700 نفر به این ویروس خبر داده است.

آدینه شب (11 بهمن ماه) نیز در ایران جلسه آنالیز راهکارهای پیشگیری از ورود ویروس کرونا و مقابله با آن، با حضور معاون اول رییس جمهور، وزرای کشور، راه، بهداشت، خارجه و گردشگری برای اتحاذ تدابیر جدی تر به منظور پیشگیری از انتقال این ویروس به ایران تشکیل شد و با تصمیم دولتمردان، مقرر شد تا پروازهای رفت و برگشت چین به حالت تعلیق درآید. هرچند که بخشی از مسافران از مبداء چینی، چه چینی و چه ایرانی، با پرواز ترانزیتی از کشورهایی چون قطر و امارات به ایران وارد می شوند.

توربونیوز با اشاره به این جلسه در گزارشی خاطرنشان کرد: در حالی که هنوز موردی از ورود ویروس کرونا به ایران به صورت رسمی گزارش نشده، مقامات بهداشتی ایران از دولت درخواست نموده اند از ورود مسافران چینی به داخل کشور برای جلوگیری از شیوع این ویروس کشنده جلوگیری کند.

وزیر بهداشت ایران ضمن درخواست از وزات امور خارجه و همچنین وزارات راه و شهرسازی ایران ضمن درخواست برای ایجاد ممنوعیت ورود مسافران از چین، خاطرنشان کرد که تمام مراکز بهداشتی در ایران به صورت آماده باش کامل هستند و همچنین 70 دانشجوی ایرانی ساکن در شهر ووهان (مرکز اصلی انتشار ویرس) در روزهای آینده به کشور بازخواهند گشت و به مدت دو هفته تحت مراقبت و قرنظینه خواهند بود.

این وزارتخانه همچنین از دولت خواسته است: ویزا و سایر مجوزهای مسافرتی که پیشتر برای ورود مسافران چینی به کشور صادر شده نیز به جز موارد اضطراری و توجیه دار به حالت تعلیق درآید.

وزیر کشور نیز با اشاره به تصمیم های گرفته شده در آن جلسه، اظهار کرد: فعلا هیچ موردی از کرونا در ایران مشاهده نشده اما با توجه به نوع مراوداتی که وجود دارد امکان انتقال به کشور هست. بنابراین بحث مراقبت های ویژه به خصوص در مناطق مرزی کنترل می گردد و قرار شد محدودیت هایی نیز در سفر هواپیماها به خصوص از چین انجام گردد تا از این ایام عبور کنیم.

ولی تیموری ـ معاون گردشگری ایران ـ نیز به دنبال این تصمیم کشوری به خبرنگاران گفت که با توجه به اهمیت موضوع و ضرورت همدلی و همکاری همه دستگاه ها و نهادهای کشور، ما با وزارت بهداشت به عنوان دستگاه تخصصی اصلی در این زمینه همکاری کامل داشته، بیانیه ها و توصیه های آن ها را به طور کامل لازم الاجرا می دانیم. به همین دلیل برنامه های مفصل پیش بینی شده ایران برای چینی ها در عید بهاره آن ها، متوقف و به آینده موکول شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 724

به "ایران ورود چینی ها را ممنوع می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران ورود چینی ها را ممنوع می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید