تکرر ادرار در زنان چیست؟

به گزارش آناسی، تکرر ادرار عارضه ای است که بیشتر زنان حداقل یکبار آن را در زندگی خود تجربه می کنند؛ این عارضه می تواند به علت های مختلفی از جمله عفونت واژن، کاهش سطح استروژن، بارداری و... بروز کند و علائم متفاوتی از جمله شب ادراری، چکه کردن ادرار و نیاز فوری به تخلیه داشته باشد.

تکرر ادرار در زنان چیست؟

خبرنگاران | سرویس سلامت - تکرر ادرار به شرایطی گفته می شود که در آن، فرد بیش از حد معمول به ادرار کردن نیاز داشته باشد. این احساس نیاز می تواند به طور ناگهانی ایجاد شده و باعث شود که فرد، کنترل مثانه خود را از دست بدهد. همچنین در اثر این عارضه، فرد مبتلا ممکن است احساس کند مثانه وی بسیار پر است. به گفته متخصصین اورولوژیست، بیش از هشت بار ادرار کردن در عرض 24 ساعت، تکرر ادرار محسوب می شود.

در صورتی که مطالعه قسمت خاصی از این مطلب مد نظر شماست، با انتخاب عناوین ارائه شده در فهرست موضوعی زیر، به موضوع دلخواه خود برسید.

1. علت تکرر ادرار در زنان

2. علائم

3. راه های تشخیص

4. راه های درمان

علت تکرر ادرار در زنان چیست؟

عوامل مختلفی باعث ایجاد تکرر ادرار در زنان می شوند. شایع ترین این عوامل عبارتند از:

1. نوشیدن زیاد مایعات

هر چقدر فرد مایعات بیشتری وارد بدن خود کند، به همان اندازه، نیاز به تخلیه آن ها خواهد داشت. بنابراین مصرف بیش از حد نوشیدنی های حاوی کافئین می تواند باعث بروز تکرر ادرار شوند. همچنین اگر شیرین کننده های مصنوعی را به نوشیدنی های خود اضافه کنید، علائم تکرر ادرار ممکن است بدتر شوند. میزان مناسب برای مصرف مایعات در روز 8 لیوان است. اما این مقدار می تواند بر اساس میزان فعالیت فرد، مصرف دارو و دیگر شرایط جسمانی، کم یا زیاد شود.

2. عفونت های دستگاه ادراری، کلیه و مثانه

یکی از شایع ترین علل تکرر ادرار، عفونت دستگاه ادراری است. بیش از نیمی از زنان در طول عمر خود، یک یا چند بار عفونت ادراری را تجربه می کنند. عفونت ادراری معمولا به علت وجود باکتری در داخل دستگاه ادراری ایجاد می شود. این عفونت می تواند از طریق مقاربت جنسی یا عدم شستشوی مناسب بدن در زمان اجابت مزاج ایجاد شود. همچنین سوزش مکرر ادرار می تواند در زمان بارداری، در زنان مبتلا به اختلالات سیستم ایمنی و همچنین به علت نگهداری طولانی مدت ادرار در مثانه به وجود آید. عفونت کلیه در مثانه یا مجاری ادرار ایجاد شده و وارد کلیه ها می شود. اگر برای عفونت دستگاه ادراری، آنتی بیوتیک مصرف می کنید، اما علائم شما بهبود پیدا نکرده اند، ممکن است دچار عفونت کلیه شده باشید. علائم آن عبارتند از تهوع، استفراغ و وجود خون در ادرار. بیشتر عفونت های مثانه از طریق باکتری ها ایجاد می شوند. باکتری می تواند از طریق مدفوع و مجرای ادرار، وارد مثانه شود. از آنجایی که مجرای ادراری در زنان کوتاه تر از مردان است، زنان بیشتر مستعد ابتلا به عفونت های مثانه و تکرر ادرار هستند.

3. سطح پایین استروژن

سطح استروژن زنان می تواند به دلایل مختلفی پایین باشد. از جمله ژنتیک، اختلالات هورمونی، اختلالات خوردن، بیماری مزمن کلیه، یائسگی و ورزش مفرط. زنانی که سطح استروژن آن ها پایین است، به علت نازک شدن مجاری ادرار، مستعد ابتلا به عفونت ادراری هستند.

زمانی که زنان دیگر پریود نشوند، بدن آن ها استروژن تولید نخواهد کرد. استروژن هورمونی است که به کنترل مثانه کمک می کند. در این حالت، زنان یائسه ممکن است بیشتر دچار تکرر ادرار شوند. علاوه بر این، کاهش استروژن، باعث تکرر ادرار زنان در شب می شود. آتروفی واژن وضعیتی است که در آن، زنان بافت واژن و استروژن خود را از دست می دهند. افزایش سن یا برداشتن تخمدان، از عوامل ایجاد چنین شرایطی هستند. این حالت اگرچه به طور مستقیم با مثانه مرتبط نیست، اما بر روی آن تاثیر می گذارد.

4. مصرف دارو های خاص

دارو هایی که عوارض جانبی نداشته باشند، بسیار کم بوده و تکرر ادرار یک عارضه جانبی رایج است که زنان آن را تجربه می کنند. دارو هایی که باعث بروز این حالت می شوند عبارتند از آرام بخش های عضلانی، مسکن ها و دیورتیک ها. به عنوان مثال، دیورتیک ها اغلب برای درمان فشار خون بالا مورد استفاده قرار می گیرند. این دارو ها باعث کاهش آب اضافی در بدن می شوند. بنابراین نیاز به ادرار کردن را افزایش می دهند. اگر تکرر ادرار باعث اختلال در زندگی شما شده است، بهتر است با پزشک خود در مورد تغییر دارو و یا میزان آن مشورت کنید.

5. التهاب واژن

التهاب واژن یکی دیگر از دلایل تکرر ادرار در زنان است. انواع التهاب عبارتند از عفونت مخمری واژن، تریکومونایز و واژینوز باکتریال. زنان مبتلا به التهاب واژن، اغلب دچار بوی غیر طبیعی، خارش، و ترشح می شوند. برای تشخیص التهاب، پزشک شما را معاینه فیزیکی کرده، علائم ترشحات واژن را بررسی و pH ترشحات واژن را آزمایش می کند. این بیماری، در میان زنان بین 15 تا 44 ساله شایع بوده و برای درمان آن معمولا از دارو های ضدباکتری استفاده می کنند.

6. بارداری و زمان پس از زایمان

زنان باردار نیز اغلب دچار تکرر ادرار می شوند. زیرا جنین باعث انبساط رحم شده و در نتیجه به مثانه فشار بیشتری وارد می کند. تکرر ادرار در دوران بارداری بسیار شایع بوده و اگر با علائم دیگری همراه نباشد، جای نگرانی ندارد. حتی پس از تولد نوزاد، ممکن است علائم تکرر ادرار ادامه داشته باشند. زنانی که در گذشته زایمان طبیعی داشته اند، بیشتر در معرض ابتلا به تکرر ادرار قرار می گیرند. زایمان طبیعی باعث می شود که عضلات کف لگن ضعیف تر شده و در نتیجه مثانه افتادگی پیدا کند.

7. پرولاپس قدامی (سیستوسل)

این حالت زمانی روی می دهد که بافت بین دیواره واژن و مثانه ضعیف شده و باعث می شود که مثانه به صورت یک برآمدگی به درون واژن منتقل شود که به آن افتادگی مثانه گفته می شود. یبوست مزمن، سرفه بیش از حد و بلند کردن اجسام سنگین می توانند باعث بروز این شرایط شوند. زنانی که به افتادگی مثانه دچار می شوند، علاوه بر تکرر ادرار ممکن است احساس کنند که هرگز مثانه آن ها به طور کامل تخلیه نشده است و یا در زمان رابطه جنسی، دچار نشت ادرار شوند. درمان های مورد استفاده برای این بیماری عبارتند از کاشت یک دستگاه حمایتی در واژن، استروژن درمانی یا عمل جراحی برای جابجایی پرولاپس مثانه به محل مناسب خود.

8. سنگ مثانه

سنگ های مثانه متشکل از توده های مواد معدنی بوده و زمانی ایجاد می شوند که فرد نمی تواند مثانه خود را تخلیه کند. سوزش ادرار، درد شکم و وجود خون در ادرار از علائم این بیماری هستند. سنگ های کوچک را می توان به طور طبیعی و با کمی درد، دفع کرد. اما سنگ های بزرگ ممکن است به جراحی نیاز داشته باشند.

9. بیماری های آمیزشی

بسکمک از افراد، تکرر ادرار ناشی از بیماری های آمیزشی را با عفونت دستگاه ادراری اشتباه می گیرند. بیماری های آمیزشی مانند کلامیدیا، تریکومونیاز و سوزاک باعث تکرر ادرار در زنان می شوند. اغلب، افراد تکرر ادرار را با سلامت جنسی خود مرتبط نمی دانند. هرچند بسکمک از بیماری های آمیزشی در ابتدا بدون علائم بوده و تغییر در ادرار ممکن است تنها نشانه اولیه این بیماری ها محسوب شود. بنابراین در صورت داشتن رابطه جنسی پر خطر، بهتر است به طور منظم آزمایش دهید. اگر بیماری های آمیزشی درمان نشوند، می توانند باعث بروز عوارض طولانی مدت شوند. بیشتر این بیماری ها در مراحل اولیه، قابل درمان هستند.

10. دیابت

تکرر ادرار در زنان می تواند به علت بیماری دیابت نوع 1 و 2، به ویژه دیابت قندی ایجاد شود. این حالت ناشی از آن است که قند اضافی سبب می شود مایعات اضافی وارد کلیه ها شده، در حالی که بدن نمی تواند سطح قند خون را به درستی تنظیم کند. با کنترل قند خون، می توان این حالت را کاهش داد. علاوه بر تکرر ادرار، بیماران دیابتی اغلب دچار عدم کنترل مثانه و عفونت دستگاه ادراری می شوند. اگر نوروپاتی دیابتی موجب آسیب عصبی در بدن شود، اثرات آن ممکن است بر روی کلیه ها و ادرار تاثیر گذارد.

11. سرطان مثانه و پرتو درمانی

اگرچه وجود خون در ادرار یکی از علائم شایع سرطان مثانه است، با این حال برخی از زنان مبتلا به این سرطان ممکن است دچار تکرر ادرار نیز شوند. اگر در مثانه، تومور وجود داشته باشد، اشغال فضا توسط این تومور باعث می شود که مثانه پر شده و در نتیجه منجر به افزایش تکرر ادرار شود. علاوه بر تومور، درمان سرطان هم باعث بروز تکرر ادرار می شود. به عنوان مثال، از عوارض پرتو درمانی می توان به تکرر ادرار اشاره کرد.

12. آسیب و بیماری های نخاعی

مسائل مثانه در میان بیماران مبتلا به ام اس شایع بوده و عبارتند از تکرر ادرار، فعالیت بیش از حد مثانه و عدم تخلیه کامل مثانه. تغییرات رژیم غذایی و استفاده از روش های تحریک عصبی ممکن است به بیماران در کنترل این شرایط کمک کنند. دیگر بیماری های عصبی نیز با تکرر ادرار در زنان مرتبط هستند، به خصوص آسیب نخاعی. در بیماری های نخاعی، ممکن است پیام ها از مثانه به مغز ارسال یا دریافت نشوند.

علائم و نشانه های تکرر ادرار

 • اگرچه علل متعددی باعث بروز تکرر ادرار می شوند، اما معمولا علائم آن ها یکسان هستند.

  وفور: ادرار کردن بیش از هشت بار در روز و یا بیش از یک بار در شب

 • درنگ: عدم تخلیه کامل مثانه در هر بار ادرار کردن. ممکن است جریان ادرار به علت اسپاسم در مثانه یا مجرای ادراری به طور ناگهانی متوقف شود و یا برای شروع ادرار، فرد با مشکل روبرو شود.
 • نیاز شدید: احساسی که به علت فشار به مثانه پدید آمده و شما را مجبور به ادرار کردن می کند.
 • بی اختکمک ادرار: عدم توانایی در کنترل جریان ادرار که منجر به نشت ادرار به صورت ثابت یا متناوب می شود.
 • اختلال دیس اوری: احساس درد یا سوزش در زمان ادرار یا بعد از آن. این حالت ممکن است نشانه ای از عفونت دستگاه ادراری باشد.
 • هماتوری: وجود خون در ادرار که می تواند به میزان کم، زیاد یا به صورت لخته باشد.
 • شب ادراری: بلند شدن از خواب برای ادرار کردن. همچنین این حالت می تواند شامل بی اختکمک شبانه ادرار نیز شود.
 • پولاکیوریا: تکرر ادرار روزانه (اغلب با حجم کم)
 • چکه کردن ادرار
 • نیاز به فشار دادن و تلاش برای شروع جریان ادرار

راه های تشخیص و آزمایش

پزشک برای تشخیص علت تکرر ادرار، آزمایش هایی را برای شما تجویز خواهد کرد. در ابتدا پزشک سوالاتی از شما خواهد پرسید، مانند:

 1. چه زمانی علائم شما شروع شد؟
 2. چند بار در روز، ادرار می کنید؟
 3. آیا دچار نشتی ناگهانی ادرار شده اید و در چه شرایطی؟

به احتمال زیاد پزشک برای بررسی عفونت، خون یا دیگر علائم غیر طبیعی مثل پروتئین یا قند در ادرار، از شما نمونه ادرار خواهد گرفت. همچنین پزشک، لگن، مجاری ادرار و واژن شما را نیز بررسی خواهد کرد. دیگر آزمایش ها عبارتند از:

 • اسکن مثانه: در این آزمایش، پس از ادرار، مثانه را سونوگرافی کرده تا میزان ادرار باقی مانده را بررسی کنند.
 • سیستوسکوپی: پزشک با استفاده از یک ابزار، داخل مثانه را بررسی کرده و در صورت لزوم، نمونه برداری می کند.
 • آزمایش ادرار: این آزمایش، انواع مختلفی داشته که به بررسی نحوه عملکرد دستگاه ادراری می پردازند.

راه های درمان تکرر ادرار

درمان تکرر ادرار به علت آن بستگی دارد. پزشک در ابتدا، بیماری اولیه که باعث بروز تکرر ادرار شده است را درمان خواهد کرد. اگر تکرر ادرار به علت عفونت باشد، برای شما آنتی بیوتیک تجویز خواهد شد.

دارو هایی که اسپاسم عضله در مثانه را کنترل می کنند، می توانند به کاهش بی اختکمک ادرار یا عدم کنترل مثانه کمک کنند. همچنین ممکن است تمرینات لگنی مانند کگل نیز به شما پیشنهاد شود.

اگر تکرر ادرار به علت شرایط دیگر ایجاد نشده باشد، از روش های زیر می توان برای کاهش آن استفاده کرد.

آموزش احتباس مثانه: این درمان برای سندرم مثانه بیش فعال مفید است. در این روش باید ادرار خود را کمی نگه دارید. این فاصله ها، اغلب در طی حدود 12هفته، طولانی تر خواهند شد. این روش به مثانه کمک می کند تا ادرار را برای مدت زمان بیشتری در خود نگه دارد.

تمرینات کگل: در این تمرینات، شما عضلات کف لگن را منقبض و رها می کنید. این کار به بهبود کنترل مثانه و کاهش تکرر ادرار کمک می کند. برای سه ثانیه عضلات خود را منقبض کرده، سپس برای سه ثانیه آن ها را رها کنید. این تمرین را حداقل سه بار در روز و هر بار 10 تا 15 مرتبه انجام دهید. تمرینات کگل تنها زمانی موثر خواهند بود که آن ها را به طور مرتب انجام دهید.

اصلاح رژیم غذایی: از مواد غذایی که باعث تحریک مثانه می شوند و همچنین از مواد غذایی ادرارآور اجتناب کنید. موادی مانند کافئین، الکل، نوشابه های گازدار، شیرین کننده های مصنوعی، محصولات حاوی گوجه فرنگی، شکلات و غذا های تند. از رژیم غذایی با فیبر بالا استفاده کنید، زیرا یبوست می تواند علائم سندرم مثانه بیش فعال را بدتر کند.

نظارت بر مصرف مایعات: برای پیشگیری از یبوست و غلظت ادرار، به اندازه کافی مایعات مصرف کنید. برای کاهش ادرار شبانه بهتر است حداقل چهار تا پنج ساعت قبل از خواب، از مصرف مایعات خودداری کنید.

آیا امکان پیشگیری از تکرر ادرار وجود دارد؟

از آنجایی که علل مختلفی باعث بروز تکرر ادرار می شوند، هیچ راهی برای جلوگیری از آن وجود ندارد. رژیم مناسب و اجتناب از مصرف بیش از حد مایعات و غذا های ادرارآور می توانند به کاهش تکرر ادرار کمک کنند. با مشاهده هر گونه علائم و مراجعه سریع به پزشک، می توانید به درمان زودهنگام تکرر ادرار کمک کرده و یا از بدتر شدن علائم آن جلوگیری کنید.

برگرفته از: healthline.com

منبع: setare.com
انتشار: 15 اسفند 1399 بروزرسانی: 15 اسفند 1399 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 1584

به "تکرر ادرار در زنان چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکرر ادرار در زنان چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید