حفره بزرگ لایه ازن این هفته بسته می گردد

به گزارش آناسی، به گزارش خبرنگاران، لایه ازن همچون یک سپر، پرتوهای فرابنفش خورشید را جذب می نماید. نبود این لایه به معنای این است که اندازه بیشتری از این تشعشعات پرانرژی به زمین می رسد که می تواند به سلول های زنده آسیب برساند.

حفره بزرگ لایه ازن این هفته بسته می گردد

لایه ازن بر اثر واکنش های شیمیایی ناشی از تاثیر انرژی خورشیدی بر محصولات جانبی مواد شیمیایی ساخت بشر که در اتمسفر باقی می مانند، تخلیه می گردد. اندازه این حفره که در فصل تابستان در نیمکره جنوبی زمین شکل می گیرد، به اندازه زیادی به شرایط آب و هوایی وابسته است و بر اثر سرما افزایش می یابد.

اما با وجود این نوسانات طبیعی، کارشناسان انتظار دارند که این حفره در واکنش به محدودیت هایی که در سال 1987 بر مواد شیمیایی مخرب لایه ازن اعمال شد، تا سال 2050 بطور دائمی بسته گردد.

حفره کنونی که به طور غیرعادی بزرگ است، در مسیری واقع شده است که تنها چند روز کمتر از نمونه مشابه خود در سال گذشته که طولانی ترین عمر ثبت شده این حفره را از سال 1979 داشت، دوام خواهد آورد. بر اساس گزارش مرکز پیش بینی های هوا در اروپا (ECMWF) ، حفره سال جاری که وسعت آن به 22.7 میلیون کیلومتر مربع (88 میلیون مایل مربع) رسید، نهمین حفره بزرگ لایه ازن بود که تا کنون ثبت شده است. این حفره بعلاوه سومین حفره لایه ازن در بیش از 40 سال گذشته خواهد بود که مدت زمان طولانی دوام آورد.

کارشناسان ECMWF گفتند، در واقع، این حفره در حداکثر وسعت آن به اندازه مجموع مساحت قطب جنوب و اروپا بود. در مقابل، حفره 2020 یازدهمین حفره بزرگ - با وسعت 22.5 میلیون کیلومتر مربع (8.7 میلیون مایل مربع)- بود. بزرگترین حفره لایه ازن با وسعت 24.34 میلیون کیلومتر مربع (9.4 میلیون مایل مربع) در سال 1998 ثبت شد.

وینسنت هانری پچ، مدیر سرویس نظارت بر جو کوپرنیکوس (CAMS)، گفت: هر دو حفره لایه ازن در قطب جنوب که در سال 2020 و 2021 شکل گرفتند، نسبتاً بزرگ بودند و مدت بسیار طولانی باقی مانند. این دو حفره پشت سر هم که بیش تر از حد معمول دوام آوردند، نشانه موثر نبودن پروتکل مونترال نیستند؛ زیرا بدون آن پروتکل، این دو حفره حتی بزرگتر نیز می شدند.

تخریب لایه ازن برای اولین بار به وسیله محققان در دهه 1970 شناسایی و تعیین شد که این تخریب بیشتر چیزی است که عوامل طبیعی مانند دما، آب و هوا و فوران های آتشفشانی ایجاد می نمایند.

ازن حدود 11 تا 40 کیلومتر (هفت تا 25 مایل) بالاتر از سطح زمین، در استراتوسفر وجود دارد. ازن یک سپر گازی است که مانند کرم ضد آفتاب برای کره زمین عمل می نماید و اشعه فرابنفش مضر خورشید را که می تواند باعث آسیب چشمی، سرکوب سیستم ایمنی و سرطان پوست و نیز آسیب به گیاهان و حیات دریایی گردد، جذب می نماید.

لایه اُزن پرتوهای پرانرژی فرابنفش را جذب نموده و آن ها را به شکل پرتوهای فروسرخ درمی آورد و به سطح زمین می فرستد.

منبع: ایرنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 25 بهمن 1400 بروزرسانی: 25 بهمن 1400 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 2068

به "حفره بزرگ لایه ازن این هفته بسته می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حفره بزرگ لایه ازن این هفته بسته می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید