راهنمای تحصیل در خارج از کشور (قسمت سوم: آزمون بین المللی)

به گزارش آناسی، مدرک زبان انگلیسی بین المللی از مهم ترین الزامات برای دریافت پذیرش تحصیلی دانشگاه های خارجی است و عدم ارائه آن منجر به رد درخواست و آنالیز سایر مدارک می گردد.

راهنمای تحصیل در خارج از کشور (قسمت سوم: آزمون بین المللی)

ارائه مدرک زبان یکی از مدارک اصلی برای دریافت پذیرش و ادامه تحصیل در خارج محسوب می گردد؛ اهمیت این موضوع به حدی است که شرط اخذ پذیرش در بسیاری از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کسب نمره 80 درصدی در آزمون زبان است.

نکته قابل توجه اینکه با توجه به اهمیت و رواج زبان انگلیسی در دنیای امروزی در همه کشورهای دنیا رویکرد دانشگاه ها و آزمون های بین المللی معتبر به زبان انگلیسی است، در حدی که حتی در کشورهای غیر انگلیسی زبان نیز رشته های تحصیلی مناسبی را می توان یافت که کاملا به زبان انگلیسی ارائه می شوند تا تحصیل در خارج از کشور را برای دانشجویان خارجی بیش از پیش ساده نمایند.

از طرفی، با توجه به تنوع این آزمون ها، گستردگی منابع و هزینه های مربوط به شرکت در کلاس ها و آزمون این امکان وجود دارد تا داوطلبان دچار سردرگمی شده و با پرسش های مختلفی مانند چرا مدرک زبان الزامی است؟ مدرک کدام آزمون مورد پذیرش است؟ تفاوت این آزمون ها با یکدیگر چیست؟ کدام منابع باید مطالعه شوند؟ کدام مراکز مجاز به برگزاری آزمون هستند؟ و... روبرو شوند. بنابراین، در ادامه سری مقاله های راهنمای تحصیل در خارج وب سایت خبرنگاران مبحث آزمون های بین المللی مورد آنالیز قرار می گیرد.

چرا مدرک زبان انگلیسی الزامی است؟

کلیه متقاضیان تحصیل در خارج از کشور، در صورتی که زبان انگلیسی به عنوان زبان مادری آن ها شناخته نباشد، موظف هستند تا شایستگی خود را در زبان انگلیسی در چهار حوزه شنیداری، گفتاری، نوشتاری و درک مطلب به دانشگاه مورد نظر خود اعلام نمایند و یکی از این راه ها، ارائه مدرک زبان بین المللی انگلیسی است. بیشتر دانشگاه های دنیا، در اختیار داشتن مدرک زبان با حد نصاب نمره تعیین شده را به عنوان یکی از الویت های پذیرش معرفی می نمایند و اگر دانشجویی نتواند این مدرک را به همراه مدارک مورد احتیاج به دانشگاه مقصد ارسال کند، احتمال رد درخواست وی دور از انتظار نیست. بنابراین، همیشه در صورتی که زبان انگلیسی زبان مادری دانشجو نبوده و در دانشگاه ها یا کشورهای انگلیسی زبان تحصیل ننموده باشد، آزمون تافل یا آیلتس، یک اجبار در فرآیند پذیرش تحصیلی محسوب می گردد.

کدام متقاضیان از ارائه مدرک زبان انگلیسی معاف هستند؟

همان طور که اشاره شد افرادی که در مقاطع قبلی در دانشگاه ها یا کشورهای انگلیسی زبان مانند کانادا، بریتانیا، استرالیا، نیوزلند و سایر کشورهایی که زبان رسمی آن ها انگلیسی است، تحصیل نموده باشند از ارائه مدرک زبان معاف هستند. البته افرادی که به زبان انگلیسی تحصیل نموده اند، ولی زبان رسمی کشور محصل تحصیلشان غیرانگلیسی باشد (مانند سوئد یا نروژ) برای کسب معافیت ار ارائه مدرک زبان انگلیسی باید از دانشگاه محل تحصیل خود نامه یا گواهی نامه MEDIUM OF INSTRUCTION ارائه نمایند. در این نامه، باید قید گردد که زبان رسمی آموزش در دانشگاه مذکور زبان انگلیسی است و این دانشجو دوره تحصیلی خود را به زبان انگلیسی با پیروزیت گذرانده است.

بعلاوه، افرادی که قصد تحصیل در دانشگاه های غیرانگلیسی زبان (مانند آلمانی، فرانسه یا اسپانیولی را دارند) احتیاجی به ارائه مدرک زبان انگلیسی ندارند. برای حصول اطمینان از احتیاج به ارائه مدرک زبان دانشجو باید با دفتر ارتباط بین المللی دانشگاه مورد نظر مراجعه کند. نکته قابل توجه اینکه بعضی از بورسیه ها و قبولی های قطعی در بیشتر دانشگاه های دنیا به افرادی داده می گردد که حد نصاب زبان بالا و بهتری در اختیار داشته باشند.

آیا می توان پس از اخذ پذیرش تحصیلی برای دریافت مدرک بین المللی زبان اقدام کرد؟

معمولا در 90 درصد شرایط، دریافت admission letter منوط به ارائه مدرک زبان است و در صورتی که عدم ارائه مدرک زبان با حد نصاب لازم شانس آنالیز نهایی و قبولی مدارک کمتر می گردد. البته در صورت پذیرش نیز شانس دریافت بورسیه و صدور ویزای تحصیلی کمتر می گردد. البته هزینه شرکت در کلاس های آمادگی آزمون های زبان در خارج از کشور نیز بر اهمیت دریافت مدرک قبل از ارائه درخواست را دوچندان می نماید.

آیا با نمره زبان پایین تر از حد مجاز می توان پذیرش تحصیلی گرفت؟

شانس پیروزیت با نمره پایین تر در آزمون زبان بسیار کمتر می گردد، ولی بعضی از دانشگاه ها برای دانشجو قبولی مشروط صادر می نمایند تا پس از یک دوره زمانی تعیین حد نصاب زبانی لازم را در آزمون زبان دانشگاه کسب کند. البته همه دانشگاه ها حد نصاب یکسانی برای نمره زبان ندارند؛ برای مثال، بعضی از دانشگاه ها با نمره آیلتس 6 آکادمیک هم نسبت به اعطای پذیرش تحصیلی به متقاضیان اقدام می نمایند، در حالی که دانشگاهی دیگر به آیلتس هفت آکادمیک احتیاج دارد.

چگونه باید مدرک زبان را به دانشگاه مقصد ارسال کرد؟

در صورتی که ارسال مدرک زبان یکی از شرایط پذیرش دانشگاه مورد نظر باشد، دانشجو موظف است از موسسه برگزار نماینده آزمون درخواست کند تا نسخه ای از مدرک وی را به نشانی دانشگاه مقصد ارسال کند. البته به هنگام ثبت نام از دانشجو خواسته می گردد تا نام پنج دانشگاه مقصد را برای ارسال اتوماتیک و رایگان کارنامه آزمون زبان به موسسه برگزار نماینده ارائه کند.

چند نوع آزمون زبان وجود دارد؟

اگرچه آزمون های تافل و آیلتس مشهورترین و متداول ترین آزمون های زبان در سطح دنیا محسوب می شوند، ولی به جز این دو مورد انواع دیگری از آزمون های معتبر و بین المللی زبان وجود دارند که هر یک از آن ها برای هدفی خاص برگزار می شوند؛

آزمون TOEFL

آزمون تافل (Test of English as a Foreign Language) یکی از آزمون های بین المللی زبان انگلیسی است که هدف آن آمادگی دانشجو برای تحصیل در دانشگاه های مختلف در سطح دنیا است وآزمون شناخته شده ای در سطح دنیا محسوب می گردد. در حال حاضر، تافل تنها آزمون زبانی است که در سرتاسر دنیا به صورت آنلاین برگزار می گردد.

آزمون IELTS

آیلتس (International English Language Testing System) نیز مانند تافل در همه کشورهای انگلیسی زبان و دیگر کشورهایی که رشته های تحصیلی را به زبان انگلیسی ارائه می نمایند، معتبر است. علاوه بر این، آیلتس دارای آزمونی مجزا است که مناسب برای متقاضیان کار و مهاجرت است تا از این طریق مهارت خود در زبان انگلیسی را نشان دهند.

آزمون های زبان انگلیسی کمبریج (CAE)

آزمون زبان انگلیسی کمبریج (که در گذشته با نام آزمون های ESOL دانشگاه کمبریج شناخته می شد) یک سازمان غیرانتفاعی است که مدارک زبان انگلیسی را برای سطوح مختلف زبان ارائه می نماید. گواهی اول انگلیسی (FCE) همسطح با سطح B1-b2 تافل محسوب می گردد که متقاضی در صورت قبولی در این آزمون نمره ای بین A تا C دریافت می نماید. این گواهی با نمره آیلتس بین 5/5 تا 6/5 قابل مقایسه است. گواهی پیشرفته انگلیسی (CAE) هم همسطح با C1-C2 تافل و برابر با نمره آیلتس بین 6/5 تا 8 است که بسیاری از دانشگاه های کشور انگلستان این مدرک را درخواست می نمایند.

پیشرفته ترین امتحان این آزمون هم گواهی تسلط بر انگلیسی (CPE) است که همسطح با C2 در تافل و برابر با نمره بالاتر از 9 در آیلتس است. بر خلاف دیگر آزمون ها، این آزمون مشتمل بر پنج بخش خواندن، نوشتاری، کاربرد انگلیسی (کاربرد گرامر و غیره)، شنیداری و گفتاری است. گواهی های کمبریج عمدتا به وسیله دانشگاه های انگلستان پذیرفته می گردد؛ اگرچه بعضی از دانشگاه های دیگر در سرتاسر دنیا هم آن را می پذیرند، ولی در مجموع، به مقدار تافل و آیلتس رایج نیست. بر خلاف دیگر آزمون ها، گواهی های کمبریج تاریخ انقضا ندارند.

آزمون KET

آزمون Cambridge English: Key) KET) مدرک سطح پایه برای افرادی است که به تازگی یادگیری زبان انگلیسی را شروع نموده اند و درک صحیحی از توانایی دواطلب را در چهار مهارت زبانی ارائه می دهد.

آزمون FCE

آزمون FCE مخفف (First Certificate in English) اولین مدرک زبان انگلیسی است که در جدول CEFR (مرجع مشترک اروپا) پس از آزمون PET و قبل از آزمون CAE قرار گرفته است. این آزمون، دانش زبانی زبان آموزان را در سطح فرا میانی (upper intermediate) مورد ارزیابی قرار می دهد. آزمون FCE برای تائید توانایی زبان آموزان در انجام مصاحبه، نگارش و نیز مهارت های شنیداری، درک مطلب به زبان انگلیسی در سطح B2 است. آزمون فوق شامل چهار مهارت شنیداری، درک مطلب و کاربرد زبان، نگارش و مکالمه است.

آزمون CPE

CPE به انگلیسى مخفف Certificate of Proficiency in English بوده و بالاترین مدرک زبان انگلیسى است که از سوى دانشگاه کمبریج انگلستان اعطا می گردد. قبولى در این آزمون به معناى دارا بودن سطح C2 با مقیاس مرجع مشترک اروپا (CEFR) است و متقاضیانى که پیروز به کسب این مدرک شوند، سطح زبانى لازم براى تحصیل یا اشتغال در مقاطع و مدارج عالى را دارا هستند. این آزمون به دو شکل کاغذى و کامپیوترى برگزار می گردد و شامل چهار بخش است:

 • درک مطلب و کاربرد زبان (Reading & Use of English)
 • نگارش (writing)
 • مهارت شنیدارى (listening)
 • مکالمه (speaking)

آزمون CPE معمولاً نه بار در سال، در ماه هاى مارس، مه، ژوئن، جولاى، نوامبر و دسامبر برگزار می گردد. سه قسمت اول آزمون در یک روز و بخش مکالمه چند روز قبل یا بعد از سه قسمت دیگر برگزار می گردد. متقاضیان در هر بخش نمره اى (حدبیشتر 230) دریافت می نمایند که بر اساس میانگین نمراتشان درجه اى بین A تا C و نیز سطح مطابق با مرجع مشترک اروپا به آن ها تعلق می گیرد.

 • 180 تا 199 (Level C1 C1)
 • 200 تا 212 (Grade C C2)
 • 213 تا 219 (Grade B C2)
 • 220 تا 230 (Grade A C2)

تمام متقاضیان کارنامه دریافت می نمایند، اما تنها متقاضیانى که پیروز به کسب حداقل نمره قبولى شوند پیروز به دریافت مدرک CPE می شوند. در صورت شرکت در امتحان کاغذى چهار تا شش هفته و در صورت شرکت در امتحان کامپیوترى دو تا سه هفته پس از امتحان کارنامه صادر می گردد. سه هفته پس از صدور کارنامه و مدرک متقاضی به مرکز برگزارى آزمون ارسال می گردد.

آزمون MSRT

آزمون Ministry of Science, Research and Technology) MSRT) یکی از آزمون های مورد قبول سازمان سنجش است و بیشتر متقاضیان آزمون MSRT را داوطلبان دکتری در بر می گیرند، زیرا برای قبولی در آزمون دکتری داشتن یک نمره زبان الزامی است. این آزمون فقط در داخل ایان اعتبار دارد و حداقل نمره این آزمون برای قبولی در مقطع دکتری 50 است (حدنصاب قبولی بر اساس دانشگاه بین 45 تا 75 متغیر است).

آزمون TOLIMO

تولیمو یا TOLIMO، مخفف The Test of Language by the Iranian Measurement Organization است که به وسیله سازمان سنجش آموزش کشور طرح و پیاده سازی می گردد، هدف از این آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی متقاضیان بوده و بیشتر متقاضیان را داوطلبان دکتری دربر می گیرند، زیرا برای قبولی در آزمون دکتری داشتن یک نمره زبان (تولیمو، تافل، MCHE و …) الزامی است. در جلسه آزمون به هر یک از داوطلبان زبان انگلیسی پیشرفته (TOLIMO) دو دفترچه سوال داده می گردد که یک دفترچه حاوی سوالات تشریحی و دفترچه دیگر سوالات تستی خواهد بود. داوطلبان باید سوال تشریحی را در همان دفترچه پاسخ دهند و پاسخ سوالات تستی را در پاسخنامه مربوطه جواب دهند.

نمره هر قسمت آزمون در مقیاس معمول محاسبه و نمره کل ده برابر میانگین نمرات خواهد بود. دامنه نمره کل بین 310 و 677 است. نمره بالاتر از 600 عالی، بین 520 تا 599 خوب، بین 480 تا 519 میانه و کمتر از 479 ضعیف محسوب می گردد. البته بخش نوشتاری نمره جداگانه دارد و نمره آن بین یک الی 6 است که در کنار نمره کل در کارنامه درج خواهد شد. نتایج آزمون نیز معمولا بین 30 تا 40 روز پس از آزمون به وسیله سایت سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org قابل دسترس است.

آزمون MCHE

آزمون MCHE کوتاه شده Ministry of Culture and Higher Education برگرفته از عنوان وزارت فرهنگ و آموزش عالی است؛ این در حالی است که مدتهاست این وزارتخانه تحت عنوان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نامگذاری شده است. آزمون MSRT در واقع همان MCHE است که به وسیله اداره بورس و امور دانشجویان خارج وزارت علوم تغییر نام داده است، البته تفاوتی در سرفصل ها، تعداد سوالات و زمان آزمون ایجاد نشده است.

این آزمون تنها در داخل کشور اعتبار دارد و متقاضیان این آزمون داوطلبان دکتری هستند که باید یک مدرک زبانی (تولیمو، تافل، آیلتس، MSRT، MCHE و…) داشته باشند. اعلام نتایج آزمون به وسیله وزارت علوم حدود 20 روز پس از برگزاری آزمون خواهد بود. حداقل نمره این آزمون برای قبولی در مقطع دکتری 50 است که البته با توجه به دانشگاه مورد نظر حد نصاب قبولی فرق دارد و بین 45 تا 75 است.

در کنار آزمون های داخلی و بین المللی زبان انگلیسی، آزمون های دیگری نیز وجود دارند که برای اهداف تحصیلی طراحی نشده اند اما ممکن است بعضی از این دانشگاه ها آن ها را بپذیرند. دو آزمون زبان انگلیسی برای ارتباطات بین المللی (TOEIC) و آزمون زبان انگلیسی کسب و کار (BEC) از نمونه این آزمون ها هستند.

تفاوت آیلتس و تافل چیست؟

هر دو آزمون تافل و آیتس دارای چهار بخش برای سنجش توانایی متقاضی در حوزه های چهارگانه مهارت های زبانی شامل خواندن (Reading)، مهارت شنیداری (Listening)، مهارت گفتاری (Speaking) و مهارت نوشتاری (Writing) هستند. اصلی ترین تفاوت دو ازمون با یکدیگر مربوط به شکل برگزاری آزمون است؛ به این ترتیب که آزمون تافل به صورت آنلاین (TOEFL iBT) اجرا می گردد، در حالی که نحوه برگزاری آیلتس به شیوه کاغذی (paper-based) است. برگزار مدت زمان آزمون تافل در حدود چهار ساعت است و نمره آزمون بین چهار بخش به طور مساوی تقسیم می گردد؛ هر یک از این بخش ها 30 نمره دارد و در مجموع متقاضی از آزمون تافل حدبیشتر نمره 120 دریافت خواهد نمود.

زمان برگزاری آزمون آیلتس نزدیک به سه ساعت به طول می انجامد. این آزمون در تقریبا 500 مرکز مختلف در سطح دنیا برگزار می گردد و بر خلاف آزمون تافل بخش گفتاری آن به صورت چهره به چهره با یک ممتحن صورت می گیرد. نمره آیلتس بین یک تا 9 متغیر است. نمره ای که معمولا دانشگاه های مختلف از متقاضیان طلب می نمایند بین 5.5 تا 6.5 است. بعلاوه، نتیجه آزمون نیز پس از 13 روز به داوطلب اعلام می گردد.

برای اطلاع بیشتر از جزئیات تفاوت بین دو آزمون آیلتس و تافل به ویدیوی زیر مراجعه کنید؛

نحوه شرکت در آزمون تافل/آیلتس در ایران چگونه است؟

داوطلب برای ثبت نام و شرکت در هر یک از آزمون های آیلتس یا تافل می تواند به وب سایت رسمی هر یک از آزمون ها مراجعه و پس از مشاهده جدول زمانی و شهرهای محل برگزاری، تاریخ مورد نظر را انتخاب و سپس با ایجاد حساب کاربری برای شرکت در آزمون ثبت نام کند. البته مراجع دیگری از جمله سازمان سنجش آموزش کشور و بعضی از موسسه های زبان خصوصی نیز اقدام به برگزاری آزمون های آیلتس یا تافل می نمایند. نکته قابل توجه اینکه قبل از مراجعه و ثبت نام در موسسه های خصوصی باید از اعتبار آن ها اطمینان حاصل گردد.

نکته: طبق اطلاعیه مورخ 1398/12/27 سازمان سنجش آموزش کشور در مورد لغو آزمون های بین المللی در ایران در پی شیوع ویروس کرونا و ضرورت رعایت فاصله اجتماعی، با هماهنگی به عمل آمده با موسسات ETS و IDP، کلیه آزمون های TOEFL, GRE General, GRE Subject, IELTS, Life Skills, UKVI در ایران تا بیستم ماه می 2020 برابر با 31 اردیبهشت ماه 1399 برگزار نخواهد شد. زمان و نحوه برگزاری این آزمون ها متعاقبا به وسیله سازمان سنجش آموزش کشور اعلام می گردد.

لینک های مفید

 • سازمان سنجش آموزش کشور (آزمون های بین الملل): www.sanjesh.org
 • وب سایت ای تی اس: www.ets.org
 • وب سایت آیلتس: www.ielts.org
منبع: کجارو / ielts.org / ets.org / sanjesh.org / tehranpayment.com / gosafir.com / پیمنت 24
انتشار: 1 فروردین 1401 بروزرسانی: 1 فروردین 1401 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 2105

به "راهنمای تحصیل در خارج از کشور (قسمت سوم: آزمون بین المللی)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای تحصیل در خارج از کشور (قسمت سوم: آزمون بین المللی)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید