روستای چند هزار ساله بیابانک در سمنان

به گزارش آناسی، بیابانک روستایی تاریخی و احتمالا با قدمتی چند هزار ساله و از روستاهای بخش مرکزی شهرستان سرخه در استان سمنان است. این روستا محل گردشگری است و امامزاده و مساجد و آب انبار باسازی شده آن از جمله آثار باستانی این منطقه است.

روستای چند هزار ساله بیابانک در سمنان

ایستگاه راه آهن بیابانک (در مسیر راه آهن تهران مشهد)در مجاورت این روستا واقع شده است.بیابانک در 29 کیلومتری جنوب غربی شهر سمنان (6 کیلومتری جنوب شرقی شهر سرخه) در دهستان لاسگرد در شهرستان سرخه جای دارد.

آثار باستانی و جاذبه های گردشگری روستای بیابانک

آب انبارهای مرکزی و قدیمی

یخچال قدیمی

قلعه سعادت آباد

کویر نوردی

رصد آسمان و نجوم (بدلیل اندازه بسیار پایین آلودگی نوری، کویر مجاور این روستا مورد توجه منجمین و علاقمندان به نجوم واقع شده است)

نمک دره

صخره عقاب

کویر کوه سرخ و تندیس طبیعی پرنده همای سعادت در استان سمنان واقع است. این منطقه شامل پدیده های زمین شناسی مختلف از جمله فرسایش تونلی، بدلند و اشکال شبه کارست است که در نوع خود در کشور کم نظیر است. آب در این نقطه کاملاً اشباع شده از نمک و گچ است. آب رودخانه شوراب همچون دوغاب گچ در مسیل جریان دارد. در کناره های رودخانه نیز لایه ضخیمی از لایه های نمکی، سطحی صاف و صیقلی و سفید رنگ را به وجود آورده است. این لایه بسیار نرم است.

در کیومتر 22 از ابتدای جاده خاکی، رودخانه شوراب مسیر تردد خودروها را بریده است. با خودروهای سواری امکان عبور از آن وجود ندارد و می بایست از این نقطه پیاده روی در کویر را شروع کرد. کوه سرخ در 5 کیلومتری جنوب شوراب واقع شده است و از این منطقه به وضوح قابل مشاهده است. صخره ای که بر اثر وزش باد به شکل یک عقاب بسیار زیبا در آمده است و اگر شما این صخره را از کمی بالاتر ببینید عقابی را می بینید که بال های خود را به صورت نیمه باز درآورده و شاید کسی باور نکند که این چشم انداز به صورت طبیعی شکل گرفته است وساخته دست انسان نیست.

نکته قابل توجه بعدی راجع به این روستای گردشگری اینکه اولین قطار بومگردی روستایی کشور در آن راه اندازی شده است. از جمله تفریحاتی که در بیابانک می توان انجام داد روستاگردی، کویر نوردی، شترسواری، بیابان گردی و دوچرخه سواری است که همگی در کنار هم بیابانک را به یک محل گردشگری تبدیل نموده است.

نحوه دسترسی به روستای بیابانک

راه آهن

ایستگاه راه آهن بیابانک در مسیر راه آهن تهران مشهد، آخرین ایستگاه قبل از ایستگاه سمنان است. فاصله ایستگاه تا روستا در حدود دو کیلومتر است که هیچ حمل و نقل عمومی در این محدوده وجود ندارد و تردد محلی نیز بسیار به ندرت انجام می شود. قطارهای سریع السیر یا قطارهای ویژه معمولاً در این ایستگاه توقف ندارند لذا باید قبل از سوار شدن به قطار از این موضوع اطمینان حاصل نمود.

وسیله نقلیه شخصی

در صورت حرکت از تهران به سمت مشهد، پس از رسیدن به شهر سرخه، از جاده خارج شده و وارد شهر شده و به تابلو راهنمای جهت روستای بیابانک توجه شود . فاصله روستا تا شهر سرخه 7 کیلومتر بوده و دارای جاده آسفالت است.

در صورت حرکت از مشهد به سمت تهران، پس از عبور از شهر سمنان و پس از طی مسیر حدود 5 کیلومتر، به تابلوی راهنمای جاده روستای بیابانک توجه شود . این جاده از سمت چپ از جاده اصلی جدا شده و طول آن حدود 15 کیلومتر است و پس از پشت سر گذاشتن روستای صوفی آباد به روستای بیابانک می رسد.

منبع: گردشبان
انتشار: 30 خرداد 1402 بروزرسانی: 30 خرداد 1402 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 2370

به "روستای چند هزار ساله بیابانک در سمنان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستای چند هزار ساله بیابانک در سمنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید