سفری به شهر تاریخی سبزوار ، سبزوار شهری با قدمت 12هزار سال

به گزارش آناسی، سبزوار از توابع استان خراسان رضوی یکی از مقاصدی است که در طول تورمشهد لازم است به آن سفر کنید. این شهر که به عنوان یکی از بخش های استراتژیک در شمال شرق ایران شناخته می شود همواره جایگاهی خاص از نظر فرهنگی، آموزشی، تاریخی را در این محدوده از کشور ایفاء کرده است. شهر سبزوار به دلیل برخورداری از تاریخی با شکوه و پرفراز و نشیب از نظر دینی و مذهبی هم مورد احترام و ارزش بوده و در حال حاضر به خوبی می توان شاهد مساجد، تکایا و بقعه های با شکوه در این شهر بود. در ادامه به برخی از مهم ترین آثار مذهبی، تاریخی که همواره مورد بازدید گردشگران تورمشهد قرار می گیرند می پردازیم. با خبرنگاران همراه باشید.

سفری به شهر تاریخی سبزوار ، سبزوار شهری با قدمت 12هزار سال

1) مسجد جامع سبزوار

این مسجد که در محوطه ای به مساحت 4000 متر مربع ساخته شد از مهم ترین آثار به جای مانده از دوره سربداران محسوب می گردد. این مسجد زیبا و ارزشمند با ایوان ها، شبستان، رواق و گچبری ها و کاشی کاری های اعلاء و چشم نواز خود توانسته به بهترین حالت ممکن یادگاری باشد از دوره های پیش. کتیبه های دست نوشته این مسجد که از دوران صفویه به جای مانده اند از دیگر جذابیت های تاریخی به جای مانده در مسجد هستند که همواره از طریق گردشگران تورمشهد مورد بازدید قرار می گیرند. این بنا که در سده هشتم هجری احداث شده به خوبی هنر و حد اعلای معماری آن دوران را نمایش می دهد و یکی از جاذبه های گردشگری تورهای مشهد است .

2) کویر دوشاخ

یکی از زیباترین مناطقی که می توانید در طول تور مشهد خود از آن دیدن کنید کویر دوشاخ است. این منطقه کویری که در شرق پارک ملی توران و شهر سبزوار واقع شده است در جنوب بزرگراه تهران مشهد واقع شده است و به دلیل ارتفاع قابل توجهی که از سطح دریا دارد همواره پذیرای رودهای آزاد و سیلاب ها است. می توان برخی گونه های گیاهی و جانوری را در این منطقه مشاهده کرد.

3) مناره خسرو گرد

این مناره که از آثار به جای مانده از قرن 8 هجری است با به روی کار آمدن حکومت سلجوقیان در این محل احداث شد و به عنوان یکی از آثار ملی در شهر سبزوار به ثبت رسیده است.ارتفاع این مناره به 38 متر می رسد و در نوک مناره دو عدد کتیبه دست نویس کوفی نصب شده است. طبق بررسی های صورت گرفته قدمت این مناره تاریخی به 900 سال پیش باز می گردد و از کهن ترین و همچنین مرتفع ترین مناره های تاریخی در ایران محسوب می گردد. این مناره در مسیر جاده ابریشم احداث شده است و در آن زمان به عنوان راهنمای مسیر کاربردهایی داشته. این مناره تاریخی و با قدمت به عنوان یکی از جالب ترین مقاصد تورمسافرتی سبزوار محسوب می گردد و همواره از طریق گردشگران تورمشهد مورد بازدید قرار می گیرد.

منبع: همگردی
انتشار: 27 دی 1401 بروزرسانی: 27 دی 1401 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 2305

به "سفری به شهر تاریخی سبزوار ، سبزوار شهری با قدمت 12هزار سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفری به شهر تاریخی سبزوار ، سبزوار شهری با قدمت 12هزار سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید