نخستین چالش سیاسی جو بایدن

به گزارش آناسی، راضی کردن همه نیروها اگر ناممکن نباشد، بسیار سخت است. بایدن برای دولت خود به سراغ چهره های با تجربه رفته است. لیبرال ها و میانه روها راضی اند. اما چینش کابینه نتوانسته رضایت چپ ها و فعالان محیط زیست را جلب کند.

نخستین چالش سیاسی جو بایدن

تظاهرات طرفداران محیط زیست، طرفداران گروه سان رایز علیه چینش کابینه بایدن حکایت از سختی کار او در سامان دادن به ترکیب دولت دارد. اعتراضات بیشتر متوجه انتخاب مشاور ارشد سیاست های اقتصادی کاخ سفید و وزیر کشاورزی بوده است.

تظاهرات طرفداران محیط زیست در نیویورک برگزار گردید اما تعداد شرکت نمایندگان در حدی نبود که بتواند تاثیری بر سیاست ها و تصمیم بایدن در شکل دادن به دولت جدید داشته باشد. معترضان از جمله مخالف انتخاب برایان دیز به عنوان مشاور ارشد سیاست های اقتصادی دولت بایدن هستند.

علت مخالفت چپ ها و مدافعان محیط زیست با انتخاب برایان دیز به عنوان مشاور ارشد سیاست های اقتصادی کاخ سفید را باید در سابقه فعالیت او جست وجو کرد. برایان دیز یکی از افرادی است که برای شرکت عظیم اقتصادی بلک راک کار می نماید.

به باور فعالان محیط زیست، از این مشاور ارشد سیاست های اقتصادی بایدن نمی توان انتظار داشت در عرصه مقابله با تغییرات اقلیمی کوشش ویژه ای از خود نشان دهد.

سایت خبری اشپیگل آنلاین به تظاهرات گروهی از مدافعان محیط زیست در برابر ساختمان شرکت اقتصادی بلک راک در منهتن نیویورک اشاره نموده است. معترضان بر روی پلاکارد اعتراضی خود نوشته بودند: بایدن نه بگو!

تظاهرات و اعتراضات این نیروها نتیجه ای در پی نداشت. جو بایدن رسما برایان دیز را به عنوان مشاور ارشد شورای اقتصادی دولت خود معرفی کرد.

برایان دیز که 42 سال سن دارد، فعالیت سیاسی خود را همچون بسیاری دیگر از وزیران و مشاوران ارشد بایدن در دوره زمامداری باراک اوباما شروع کرد. برایان دیز در کاخ سفید و در چارچوب وظیفه جدید خود با فردی سروکار خواهد داشت که به خوبی می شناسد. این فرد 39 ساله، ادوال آدیمو نام دارد و قرار است که به عنوان معاون وزیر دارایی در دولت بایدن فعالیت کند. آدیمو که تباری نیجریه ای دارد نیز در شمار مدیران ارشد شرکت اقتصادی بلک راک بوده است.

نارضایتی جناح چپ حزب دموکرات

جو بایدن در چینش کابینه خود عمدتا بر آن بوده تا نیروهای لیبرال و میانه رو حزب دموکرات را راضی کند. به ویژه او با تاکید بر این موضوع که خود را رئیس جمهور کل آمریکا می داند، بر آن است تا از مخالفت نمایندگان جمهوری خواه نیز بکاهد.

بدیهی است که در پیش دریافت چنین سیاستی باب میل نیروهای چپ حزب دموکرات نیست و ناخشنودی آن ها را در پی داشته است.

خبرنگار اشپیگل در ادامه گزارش خود نوشته است که در پیش دریافت چنین سیاستی به معنای آن است که سر نیروهای چپ و پیشرو حزب دموکرات در چینش کابینه عملا بی کلاه مانده است.

دو سیاستمدار حزب دموکرات می توانستند تا حدودی رضایت جناح چپ حزب دموکرات را تامین نمایند: برنی سندرز و الیزابت وارن.

حتی پیش از این اخباری منتشر شده بود که حکایت از راهنمایی وزارت کار توسط برنی سندرز داشت. فراموش نباید کرد که برنی سندرز با اعلام حمایت خود از جو بایدن عملا راه را برای نامزدی او از سوی حزب دموکرات هموار کرد و باعث افزایش حمایت بخش هایی از مردم آمریکا از او شد.

اخباری که اکنون منتشر شده حکایت از آن دارد که بایدن تصمیمی برای محول کردن وزارت کار به برنی سندرز ندارد.

جو بایدن اخیرا گفته بود که با توجه به آرایش کرسی های مجلس سنا، بیرون کشیدن یکی از سناتورهای دموکرات از این مجلس تصمیمی بسیار سخت خواهد بود. ناظران این گفته بایدن را پاسخ رد به خواست سناتور برنی سندرز برای راهنمایی وزارت کار تفسیر نموده اند.

بایدن گفته بود که او یک برنامه بسیار پیشرو و جامع برای تحول آمریکا طراحی نموده و برای اجرای این برنامه احتیاج به اکثریت مجلس نمایندگان و سنا دارد.

اکثریت مجلس نمایندگان همچنان در اختیار حزب دموکرات است. در مجلس سنا شرایط به این گونه است که جمهوری خواهان پیروز به کسب 50 کرسی از مجموع 100 کرسی این مجلس شده اند. دموکرات ها 48 کرسی را کسب نموده اند.

تکلیف دو کرسی دیگر در انتخابات روز پنجم ژانویه ایالت جورجیا روشن خواهد شد. در صورت پیروزی دموکرات ها، توزیع کرسی های مجلس سنا به شکل برابر بین دو حزب دموکرات و جمهوریخواه صورت خواهد گرفت.

با احتساب رای معاون رئیس جمهور، کامالا هریس، عملا اکثریت مجلس سنا نیز به دموکرات ها تعلق خواهد گرفت. در صورت پیروزی جمهوری خواهان در جورجیا عملا کار بایدن برای پیشبرد بسیاری از سیاست های خود سخت خواهد شد.

نتایج انتخابات روز سوم نوامبر به وضوح نشان می دهد که بایدن در نقاط روستایی آمریکا و به ویژه در مناطق دهقانی کمترین میزان حمایت و پشتیبانی را داشته است.

بسیاری از نیروهای وابسته به جناح چپ حزب دموکرات خواهان آن هستند که وزارت کشاورزی تبدیل به بلندگوی صاحبان مزارع عظیم نشود.

به باور آن ها وظیفه اصلی وزارت کشاورزی باید ناظر بر مقابله با گرسنگی و احتیاجهای مصرف نمایندگان باشد. از این رو، دهقانان و کشاورزان خرده پا در کارولینای جنوبی یا افراد کم بضاعتی که در ایالت اوهایو شکم خود را با دریافت کوپن های مواد خوراکی سیر می نمایند، از وزارت کشاورزی و دولت بایدن انتظار دارند به آن ها توجه نمایند.

از این رو، گرچه پست وزارت کشاورزی عملا در شمار پست های مهم در کابینه آمریکا محسوب نمی شود، اما در شرایط کنونی می تواند انتخاب وزیر این نهاد، رضایت و یا نارضایتی بخشی از اعضای حزب دموکرات را در پی داشته باشد.

بایدن در نطق پیروزی خود از حمایت و پشتیبانی شهروندان آفریقایی تبار قدردانی نموده بود. اما توجه به سیاهپوستان نمی بایست در مناطق دهقانی آمریکا منجر به افزایش مخالفت شهروندان سفیدپوست با سیاست های او شود.

بایدن در چینش کابینه خود به اقلیت ها، از جمله به شهروندان مهاجر از کشورهای آمریکای لاتین توجه نموده است. اما، چنین توجهی از انتظار این دسته از شهروندان آمریکا فاصله زیادی دارد.

به عنوان نمونه، ویسنته گونزالس، نماینده حزب دموکرات از ایالت تگزاس اخیرا نارضایتی خود را در گفت وگو با پرتال خبری پولیتکو بیان نموده بود.

گونزالس گفته بود که انتظار دارد بایدن پنج عضو کابینه خود را به شهروندان مهاجر از کشورهای آمریکای لاتین اختصاص بدهد.

از سوی دیگر، باید اضافه کرد که شهروندان آسیایی تبار آمریکا حتی یک نماینده نیز در بین اعضای کابینه جدید جو بایدن ندارند. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 3 بهمن 1399 بروزرسانی: 3 بهمن 1399 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 1501

به "نخستین چالش سیاسی جو بایدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین چالش سیاسی جو بایدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید