نکاتی درباره تاثیر تغییرات جوی بر خلق و خو و جسم انسان

به گزارش آناسی، پژوهش های صورت گرفته نشان می دهد که شرایط سخت اقلیمی احساس رفاه انسان را تحت تاثیر قرار می دهد و شرایط آب و هوایی، دمای هوا، طوفان و... تاثیر مستقیمی بر احساس فیزیکی و روانی انسان دارد.

نکاتی درباره تاثیر تغییرات جوی بر خلق و خو و جسم انسان

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، وضع هوا بیش از آنچه که فکر می کنید بر سبک زندگی انسان تأثیر دارد. پژوهشی جدید نشان می دهد که دما و شرایط محیطی بر احساس فیزیکی و روانی انسان تاثیرگذار است.

پژوهشکده هواشناسی کشور در مقاله ای آورده است که همزمان با عادی شدن شرایط سخت اقلیمی که واقعیتی است از تغییرات جوی، احساس رفاه انسان نیز تحت تأثیر قرار می گیرد. به عنوان نمونه هرچه هوای محیط خنک تر باشد، خواب شما نیز بهتر خواهد بود. یک دانشمند علوم محیط زیستی در آمریکا می گوید که دمای بهینه برای خواب 15 تا 20 درجه سلسیوس است چون در این دما گرمای بدن کاهش می یابد و مغز آماده خواب می گردد. در مقابل هوای گرم و مرطوب توانایی انسان برای برخورداری از خوابی مطلوب را کاهش می دهد.

بر اساس این گزارش، آب و هوای طوفانی نیز خواب را مختل می نماید چرا که سر و صدا و رعد و برق ازجمله عوامل برهم زدن خواب هستند.

افراد ساکن در مناطقی که شرایط جوی حدی مانند طوفان، کولاک، گرد باد و... در آن بسیار رخ می دهد، بیشتر در معرض خطر ابتلا به عارضه های روانی هستند.

دانشمندان مسائل مرتبط با سلامت روان را به طور مستقیم با تغییرات آب و هوایی گره می زنند به گونه ای که تنها در آمریکا حدود 200 میلیون نفر در خطر ابتلا به مسائل روحی مثل اضطراب هستند که ناشی از مسائل جوی است.

در ادامه این مقاله به این موضوع اشاره شده است که روزهای روشن و آفتابی تاثیری مثبت بر خلق و خوی انسان دارد.

بر اساس پژوهشی که در دانشگاه میشگان صورت گرفته است، افرادی که دست کم نیم ساعت در روز از هوای خوب بیرون لذت می برند، خوش خلق تر هستند.

از سویی دیگر دمای زیاد و گرما خطر عوارض قلبی را افزایش می دهد. کم آبی بدن و سکته قلبی هر دو می تواند بر خلق و خوی انسان تأثیر بگذارد و در شرایط حاد منجر به عوارض مغزی گردد همچنین پژوهش های صورت گرفته نشان داده است که فشار خون در ماه های تابستان در مقایسه با زمستان کمتر می گردد، چراکه هوای سرد رگ های خونی را تنگ تر می نماید و این عاملی است بر افزایش فشار خون.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 4 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 4 اردیبهشت 1400 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 1687

به "نکاتی درباره تاثیر تغییرات جوی بر خلق و خو و جسم انسان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکاتی درباره تاثیر تغییرات جوی بر خلق و خو و جسم انسان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید