پدر یا مادر؛ کدامیک مقصر طاسی بچه ها هستند؟

به گزارش آناسی، ایسنا نوشت: گرچه بعضی محققان در سال های گذشته اظهار نموده بودند که ژن های به دست آمده از مادران مقصر طاسی افراد هستند، اما به تازگی یک پزشک اظهار نموده اگر در 30 سالگی آغاز به کچل شدن کردید، تقصیر مادر شما نیست.

پدر یا مادر؛ کدامیک مقصر طاسی بچه ها هستند؟

اگر پدربزرگ از طرف مادری کچل باشد، فرزند هم کچل می گردد. این چیزی است که برای دهه ها به مردان گفته می گردد. اما به گفته یکی از پزشکان، این فقط یک عقیده سنتی و باور اشتباه و غیرعلمی است.

دکتر سمیر سنگوی(Sameer Sanghvi) مدعی است که هر دو والد(هم از پدر هم از مادر) در نازک شدن مو با افزایش سن افراد مقصر هستند. او می گوید اگرچه نتایج یک مطالعه در دانشگاه ادینبرو در سال 2017 نشان داد که ژن های مادری در این امر مقصر هستند، اما احتمال ریزش مو به وسیله ژن های هر دو طرف مشخص می گردد.

دکتر سمیر سنگوی گفت: زمان آن فرا رسیده است که از سرزنش مادر خود برای طاسی خود دست بردارید. این تصور که ژن های مادرتان مسئول طاسی شما هستند، یک افسانه است.

البته او می پذیرد که سابقه خانوادگی در طاسی مهمترین عامل خطر در مشخص سرنوشت و طاس شدن افراد است.

دکتر سنگوی گفت: عادلانه است که هر دو والدین خود را مقصر بدانید. طاسی ممکن است از طرف مادر یا پدر شما باشد. شانس شما برای ریزش موهایتان به وسیله ترکیب پیچیده ای از ژن ها مشخص می گردد که می تواند از هر دو والد منتقل گردد. نمونه های دیگری از ویژگی های انسان که تحت تأثیر چندین ژن است، شامل رنگ پوست و قد است.

اگرچه کارشناسان اصرار دارند که ژن های مادر مقصر نیستند، اما علم در خصوص این موضوع چندان واضح نیست. یک تحلیل در سال 2017 به این نتیجه رسید که این بیانیه دقیق است. محققان دانشگاه ادینبرو 52 هزار مرد بین 40 تا 69 سال را که در پایگاه زیست داده بریتانیا مدرک داشتند، آنالیز کردند.

آن ها دریافتند که 80 درصد از طاسی مردان در ژن های ما منتقل می گردد. این مطالعه نشان داد که مردان عمدتاً می توانند مادران خود را سرزنش نمایند و نه پدران خود را، زیرا بیشتر سیگنال های ژنتیکی از کروموزوم X که از خط زن به ارث رسیده است، می آیند.

طاسی با الگوی مردانه، آلوپسی آندروژنتیک نام دارد و شایع ترین نوع ریزش مو در مردان است. داده ها نشان می دهد که 6.5 میلیون مرد در بریتانیا و بیش از 50 میلیون مرد در ایالات متحده را تحت تاثیر قرار می دهد و معمولاً با نازک شدن مو در شقیقه ها و بالای سر یا عقب رفتن خط مو آغاز می گردد.

به گفته سازمان خدمات سلامت ملی انگلیس(NHS)، آلوپسی آندروژنتیک ریزش موی قابل توجهی را در پی دارد و پوست سر را در معرض دید قرار می دهد. بعضی از مردان مبتلا به آلوپسی آندروژنتیک در اواخر نوجوانی آغاز به ریزش موهای خود می نمایند، در حالی که برای بعضی دیگر این روند دیرتر آغاز می گردد. کارشناسان می گویند بیشتر مردان تا 60 سالگی مقداری مو از دست خواهند داد.

طاسی با الگوی مردانه ناشی از واکنش بسیار حساس به DHT یا دی هیدروتستوسترون است که نوعی تستوسترون است. در این موارد فولیکول های مو کوچک شده و در نتیجه بدن فرد توانایی رشد موهای نو را از دست می دهند. علاوه بر این، این طول عمر فولیکول های مو را نیز کوتاه می نماید، بنابراین شما سریع تر و مکرر مو خود را از دست می دهید.

طاسی مردانه ترکیبی از ریزش مو با سرعت بیشتر، با رشد و سرعت جایگزینی کندتر است.

سازمان خدمات سلامت ملی انگلیس می گوید، شما می توانید بین 50 تا 100 تار مو در روز از دست بدهید.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 19 بهمن 1401 بروزرسانی: 19 بهمن 1401 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 2317

به "پدر یا مادر؛ کدامیک مقصر طاسی بچه ها هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پدر یا مادر؛ کدامیک مقصر طاسی بچه ها هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید