پرواز موفقیت آمیز یک سیستم پرتاب موشک

به گزارش آناسی، ممکن است ساخت یک سیستم پرتاب موشک جایگزین که فضاپیماها را به مدار پرتاب می نماید چیزی شبیه سناریوی یک فیلم علمی تخیلی به نظر برسد، اما یک استارت آپ آمریکایی گامی مهم در جهت تحقق این رؤیا برداشته و در حال تبدیل این رؤیا به واقعیت است.

پرواز موفقیت آمیز یک سیستم پرتاب موشک

استارت آپ SpinLaunch مستقر در کالیفرنیا از شرکت هایی است که این ایده را مطرح و عملی کرد و ماه گذشته نیز پرواز آزمایشی نمونه اولیه شتاب دهنده زیرمداری خود را پس از قرار دادن یک پرتابه در آن و پرتاب آن به فضا، با موفقیت در نیومکزیکو به انتها رساند.

این سیستم با اتصال یک موشک به یک بازوی چرخان غول پیکر یک سانتریفیوژ مهر و موم شده و سپس چرخاندن آن با سرعت چند برابر صوت کار می نماید. در مرحله بعد پرتابه رها شده و به سمت فضا پرتاب می گردد و برنامه نهایی نیز این است که وسیله پرتاب رها شده به سوی مدار به زمین بازگردد تا بتوان مجددا از آن استفاده کرد.

این فناوری انرژی جنبشی به کار رفته در این سیستم به عنوان جایگزین سازگار با محیط زیست برای موشک های مبتنی بر سوخت در نظر گرفته شده است، گرچه هزینه ای که این شرکت برای طراحی آن صرف نموده، تا به امروز فاش نشده است.

سیستم SpinLaunch بعلاوه قادر به حمل بار بیشتری است، زیرا فضای کمتری برای نگهداری سوخت موشک مورد احتیاج است. موشک های سنتی از یک تقویت نماینده بزرگ برای پرتاب یک وسیله از زمین به فضا استفاده می نمایند و این به آن معناست که بیشتر جرم آن ها در هنگام پرتاب، سوخت است که این موضوع اندازه فضای لازم برای حمل بار را محدود می نماید.

این شرکت در کوشش است تا کاری کند که وسیله نقلیه مداری آنها در نهایت بتواند حدود 440 پوند (200 کیلوگرم) بار را به مدار حمل کند. آزمایش اخیر آنها نیز با موفقیت به اتمام رسید. این شرکت میخواهد حدود 30 آزمایش از این قبیل را طی 6 تا هشت ماه آینده در فرودگاه اسپیس پورت آمریکا در نیومکزیکو انجام دهد.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 26 آذر 1400 بروزرسانی: 26 آذر 1400 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 2004

به "پرواز موفقیت آمیز یک سیستم پرتاب موشک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرواز موفقیت آمیز یک سیستم پرتاب موشک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید