چرا برای تایپ بهتر است یک کیبورد ارگونومیک بخریم؟

به گزارش آناسی، هر کامپیوتر دسکتاپ به حداقل یک کیس، مانیتور، کیبورد و ماوس احتیاج دارد. بسیاری از کاربران توجه زیادی به کیس و مانیتور نشان می دهند ولی برای خرید کیبورد و ماوس سراغ مدل های معمولی می روند. با این حال کیبورد و ماوس ارگونومیک می توانند تجربه استفاده از کامپیوتر را به طور قابل توجهی بهبود ببخشند.

چرا برای تایپ بهتر است یک کیبورد ارگونومیک بخریم؟

در یک مطلب جداگانه به ماوس های عمودی پرداخته ایم که فشار وارد شده به مچ دست را به شدت کاهش می دهند. حالا در این مطلب قصد داریم به مزایای مدل های مختلف کیبورد ارگونومیک بپردازیم. این نوع کیبورد ها معمولا قیمت بالایی دارند ولی با توجه به مزایای مختلفی که ارائه می نمایند، برای کاربرانی که در طول روز ساعات زیادی مشغول تایپ کردن هستند، می توانند یکی از برترین خرید ها باشد. بنابراین اگر هیچ آشنایی با این نوع کیبورد ها ندارید، این مطلب را از دست ندهید.

اصطلاح ارگونومیک چه معنایی دارد؟

ممکن است بارها در خصوص گجت های گران قیمت با اصطلاح ارگونومیک روبرو شده باشید. اما این عبارت دقیقا چه معنایی دارد؟ وقتی یک محصولی ارگونومیک است، این یعنی طراحی آن با در نظر گرفتن افزایش راحتی و کارایی اجرا شده است. به عبارت دیگر محصول موردنظر طوری طراحی شده که در طولانی مدت هم ناراحتی زیادی برای کاربر موردنظر ایجاد ننمایند.

در این میان طراحی کیبورد ارگونومیک به شکلی است که کاربر بتواند برای استفاده از آن، مچ دست خود را در حالت طبیعی قرار دهد. با توجه به اینکه برای ارگونومیک کردن کیبورد روش های مختلفی وجود دارد، در این زمینه با انواع و اقسام مدل های کیبورد های ارگونومیک روبرو می شوید اما ویژگی مشترک تمام این نوع کیبورد ها این است که استفاده طولانی از آن ها نسبت به کیبورد های معمولی کمتر آزاردهنده است و راحت تر مورد استفاده قرار می گیرند.

3 مزیت کیبورد ارگونومیک

زمانی که دست های خود را بر روی کیبورد ارگونومیک قرار می دهید، بلافاصله تفاوت بین آن و کیبورد معمولی را احساس می کنید. با کیبورد ارگونومیک، مچ دست شما در شرایط طبیعی تری قرار می گیرد و می توانید آزادانه تر از آن بهره ببرید. البته عادت کردن به این نوع کیبورد ها بدون شک تا حدی زمان بر است اما بعد از عادت کردن به طراحی کیبورد موردنظر، تجربه تایپ بسیار بهتری خواهید داشت. در ادامه به چند مورد از مزایای این نوع کیبورد ها می پردازیم.

  • بهبود راحتی مچ دست: زمانی که از کیبورد های معمولی استفاده می کنید، مچ دست در حالت چندان طبیعی قرار ندارد و به همین دلیل به خصوص بعد از تایپ های طولانی، احتمالا با حس ناراحتی در مچ دست خود روبرو می شوید. اما کیبورد های ارگونومیک طوری طراحی شده اند که کمتری فشار را به مچ دست وارد نمایند. البته در این زمینه با انواع مختلفی از کیبورد های ارگونومیک روبرو هستیم که هرکدام رویکرد های متفاوتی را عملی نموده اند. اما در نهایت فارغ از مدل کیبورد ارگونومیک موردنظر، استفاده از آن ها راحت تر از کیبورد های معمولی خواهد بود.
  • راحت تر شدن شرایط شانه ها: زمانی که از کیبورد معمولی استفاده می کنید، شانه های بسیاری از کاربران حالت یک V وارونه می گیرد و در این شرایط، احتمال خم شدن شانه ها و کمر افزایش پیدا می نماید. اما در صورت استفاده از کیبورد ارگونومیک، می توانید بازو و مچ دست را کاملا صاف نگه دارید که این کار می تواند به صاف نگه داشتن شانه ها و کمر یاری کند. بنابراین چنین کیبورد هایی برای شانه ها و کمر شما هم مثمر ثمر واقع می شوند.
  • افزایش سرعت تایپ: عادت کردن به کیبورد ارگونومیک بدون شک زمان بر است و بنابراین مدتی برای عادت کردن به کیبورد موردنظر باید زمان صرف کنید. در این مدت یادگیری، قطعا سرعت تایپ به طور قابل توجهی کاهش پیدا می نماید و بهره وری هم پایین می آید. با این حال بعد از عادت کردن به طراحی کیبورد تازه، به احتمال زیاد سریع تر از قبل تایپ خواهید کرد زیرا دست های شما در شرایط راحت تری قرار دارند و به راحتی می توانید ساعات زیادی را بدون بروز مشکل تایپ کنید.

انواع مدل های کیبورد ارگونومیک

اگر در پی خرید کیبورد ارگونومیک باشید، با مدل های مختلف از این نوع کیبورد ها روبرو می شوید. این نوع کیبورد ها طراحی عجیب و غریبی دارند و به همین دلیل در نگاه اول ممکن است چندان کاربردی به نظر نرسند. اما باید به این نکته توجه کنید که کیبورد های ارگونومیک در وهله اول برای افزایش راحتی استفاده طراحی شده اند نه جذابیت ظاهری. در هر صورت در ادامه به مهم ترین انواع مدل های کیبورد های ارگونومیک می پردازیم تا راحت تر بتوانید دست به انتخاب بزنید.

Split

کیبورد های Split کلید های اصلی را به دو قسمت تقسیم نموده اند تا بازوها و مچ دست خم نشوند و کاملا صاف باشند. در این بین کیبورد های Split به دو دسته تقسیم می شوند.

در تصویر بالا می توانید نوع اول کیبورد های Split را مشاهده کنید. این نوع کیبورد ها از یک بدنه اصلی یکپارچه بهره می برند ولی کلید ها به دو بخش تقسیم شده اند. بعلاوه معمولا یک محل استراحت گاه بزرگ برای مچ دست تعبیه شده تا کاربران راحت تر بتوانند ساعت ها با کیبورد تایپ نمایند. البته بعضی از کیبورد های ارگونومیک با وجود اینکه کلید ها با زاویه در کنار یکدیگر قرار گرفته اند، ولی بین آن ها فاصله ای وجود ندارد.

اما نوع دوم کیبورد های Split، از دو بخش کاملا جداگانه تشکیل شده و اگرچه همچنان چینش کیبورد و زاویه قرارگیری کلید ها مانند کیبورد های معمولی است، اما همانطور که می بینید می توانید فاصله بین دو بخش را با توجه به احتیاج خود تغییر دهید. این یعنی می توانید فاصله بین دو بخش را طوری تنظیم کنید که بازو ها و مچ دست شما اصلا زاویه ای نگیرد و به صورت مستقیم و صاف روی میز قرار بگیرد.

Tented

کیبورد های مدل Tented هم از دو بخش تشکیل شده اند ولی مهم ترین تفاوت آن ها با کیبورد های دو قسمتی معمولی این است که می توانید شیب آن ها را هم تغییر دهید. این یعنی در کنار معین فاصله بین دو قسمت، می توانید معین کنید که این دو قسمت با چه شیبی روی میز قرار بگیرند. بدون شک فقط تعداد اندکی از کاربران از این مدل کیبورد ها استفاده می نمایند اما همین افراد به شدت به این نوع طراحی علاقه دارند و بر این باور هستند که راحتی استفاده به شدت افزایش پیدا می نماید.

Concave

کیبورد های مدل Concave طراحی به شدت عجیب و غریبی دارند اما این طراحی عجیب بی علت نیست. همانطور که در تصویر بالا می توانید ببینید، این نوع کیبورد ها در نگاه اول به عنوان یک کیبورد چندان قابل شناسایی نیستند و شاید یک گجت راه یافته از فیلم های علمی تخیلی به نظر برسد. عادت کردن به این مدل کیبورد طبیعتا چندان راحت نیست اما در هر صورت نمی توانیم مفید بودن این طراحی را کتمان کنیم.

Thumb Cluster

با وجود اینکه طراحی کیبورد های Concave بسیار عجیب است، اما جایزه عجیب ترین طراحی کیبورد ارگونومیک را باید به کیبورد های مدل thumb cluster اعطا کنیم. در تصویر بالا، می توانید یکی از کیبورد های دارای طراحی thumb cluster را مشاهده کنید. این نوع کیبورد ها از دو دکمه کوچک برای space بهره می برند که هرکدام از این دکمه ها نزدیک به انگشت شست کاربر هستند. بعلاوه بعضی از این کیبورد ها-مانند مدلی که در تصویر دیده می شود- از چند کلید با قابلیت شخصی سازی بهره می برند.

عادت کردن به این نوع کیبورد ها سخت تر از مدل های رایج ارگونومیک است و در این زمینه می تونیم این مدل را با Concave مقایسه کنیم که عادت کردن به آن مدل هم بسیار سخت است. اما این زمان گذاشتن برای عادت کردن ارزشش را دارد زیرا راحتی استفاده از این مدل قابل مقایسه با دیگر مدل های ارگونومیک نیست.

آیا واقعا به کیبورد ارگونومیک احتیاج داریم؟

تایپ کردن با کیبورد از جمله کارهایی است که بسیاری از کاربران باید انجام دهند. در این میان بعضی کاربران-مثلا برنامه نویس ها-ساعات زیادی در طول روز باید تایپ نمایند ولی بعضی دیگر خیلی کم این کار را انجام می دهند. طبیعتا مزایای کیبورد ارگونومیک بیشتر مناسب کاربرانی است که ساعات زیادی در طول روز تایپ می نمایند.

باید خاطرنشان کنیم بسیاری از کاربران با تایپ 10 انگشتی راحت نیستند و برای تایپ کردن از تمام انگشت ها استفاده نمی نمایند. برای این دسته از کاربران، استفاده از کیبورد ارگونومیک بسیار سخت است و چالش های خیلی زیادی به همراه دارد. بنابراین اگر با تایپ 10 انگشتی راحت هستید، خرید این مدل کیبورد ها را توصیه می کنیم که اگرچه عادت کردن به آن ها هم کمی طول می کشد، اما در عوض در بلند مدت حس بهتری خواهید داشت.

در بعضی منابع آمده که این نوع کیبورد ها می توانند جلوی بروز سندروم تونل کارپال را بگیرند. اما واقعیت این است که در این زمینه مدارک موثقی وجود ندارد. با این حال بدون شک این که چنین کیبورد هایی راحتی استفاده را افزایش می دهند، قابل اثبات است. بنابراین در نهایت اگر در طول روز ساعات زیادی تایپ می کنید و البته با تایپ 10 انگشتی هم مسئله ای ندارید، بدون شک خرید یک کیبورد ارگونومیک را توصیه می کنیم. این نوع کیبورد ها قیمت بالایی دارند ولی تا سال ها با خیال راحت می توانید از آن ها بهره ببرید.

منبع: ReviewGeek

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 1 تیر 1402 بروزرسانی: 1 تیر 1402 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 2371

به "چرا برای تایپ بهتر است یک کیبورد ارگونومیک بخریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا برای تایپ بهتر است یک کیبورد ارگونومیک بخریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید