چرا خرطوم فیل این شکلی شده است؟

به گزارش آناسی، زومیت نوشت: فیل ها خرطوم های قوی، چالاک و انعطاف پذیری دارند. دانشمندان ممکن است پایان دریافته باشند که چگونه این عضو شگفت انگیز فیل ها تکامل پیدا نموده است.

چرا خرطوم فیل این شکلی شده است؟

طول خرطوم فیل می تواند به دو متر برسد و بیش از 40 هزار رشته عصبی و عضله دارد. آن ها می توانند جسمی به وزن 270 کیلوگرم را بلند نمایند. خرطوم این حیوانات چنان دقیق است که حتی می تواند یک بادام زمینی را نیز بردارد.

دانشمندان از مدت ها پیش درباره فشارهای زیستی و محیطی دقیقی که به تکامل خرطوم فیل منجر شده است، سردرگم بوده اند، اما براساس نتیجه گیری مطالعه نوی که 28 نوامبر به شکل پیش انتشار در مجله eLife منتشر شد، تغییرات ناشی از آب وهوا ممکن است بخشی از این معما را شرح دهد.

درک تکامل خرطوم فیل همواره چالش برانگیز بوده است، زیرا بافت های نرم خرطوم مانند ماهیچه ها و پوست به خوبی فسیل نمی شوند. این امر یافتن شواهد مستقیم از تکامل اشکال اولیه خرطوم را سخت می نماید.

  • تقلای خنده دار فضانوردان برای راه رفتن روی ماه

  • صدایی ترسناک از فضا که در زمین هم شنیده می گردد

  • پیش بینی های تلخ پاندورا دانشمندان را شوکه کرد

  • بیش از 60 میلیارد تومان!/ خسارت باورنکردنی تصادف با این ماشین/ عکس

دانشمندان دریافته بودند که بسیاری از حیوانات دارای خرطوم بلند، در ابتدا آرواره پایینی بلندی داشتند، اما آرواره های پایین آن ها پس از تکامل همزمان با خرطوم کوتاه می شد.

به گزارش لایوساینس، پژوهشگران سه خانواده اصلی از پستانداران شبیه فیل را با هم مقایسه کردند که حدود 11 تا 20 میلیون سال پیش در شمال چین زندگی می کردند. آن ها آنالیز کردند که چگونه فیزیولوژی این گروه ها بسته به استراتژی های تعذیه و اکوسیستمشان متفاوت بود.

گروه های مورد مطالعه شامل سه تبار مجزا از تیره گوه ددها (gomphotheres) یعنی گروه اجدادی فیل های زنده می شدند: Amebelodontidae، Choerolophodontidae و Gomphotheriidae. این پستانداران باستانی دارای آرواره های پایین بلند، اما متمایز بودند. پژوهشگران مینای دندان سه نوع فیل اولیه را تجزیه وتحلیل کردند تا سرنخ های نوی درباره عادات غذایی و بعلاوه محیط زندگی آن ها به دست آورند.

به نظر می رسید Choerolphontidae در محیطهای نسبتا بسته ای مانند جنگل ها زندگی می کرد، درحالی که Amebelodontidae در زیستگاه هایی بازتر مثل علفزارها سکونت داشت. بعلاوه، به نظر می رسید Gomphotheriida در زیستگاه هایی زندگی می کرد که بین این دو حالت قرار می گرفت.

دانشمندان یافته های خود را با شبیه سازی های ریاضی از حرکت آرواره این سه گونه منقرض شده ترکیب کردند.

شی کی وانگ از نویسندگان مطالعه می گوید: Cherolophodon در جنگل های انبوه زندگی می کرد که گیاهان زیادی با شاخه های افقی وجود داشت. آرواره های آن ها برای فشار وارد کردن در جهت بالا و پایین مناسب بود و به خوبی شاخ و برگ های افقی را برش می داد. آرواره های Gomphotheriida و Amebelodontidae که در زیستگاه های بازتر زندگی می کردند، بیشتر برای بریدن گیاهانی سازگار بودند که رشد عمودی داشتند. ناحیه بینی این جانوران در جمجمه به فیل های امروزی شبیه تر بود و این امر نشان می دهد خرطوم آن ها توانایی پیچ خوردن یا گرفتن اجسام را داشته، یعنی می توانسته به رساندن غذا به شکل مستقیم به دهان یاری کند.

لی شرح داد در این دوران محیط باستانی تغییر کرد و از محیط گرم و مرطوب به محیطی سرد و خشک و بازتر تبدیل شد. در همین زمان، فیل های اولیه آغاز به استفاده از خرطوم های بلند خود برای گرفتن علف ها کردند.

طبق نتایج مطالعه نو، چرا کردن در محیط باز ممکن است به تکامل خرطوم فیل ها یاری نموده باشد. این یافته ها بعلاوه سرنخ هایی دراین باره ارائه می نماید که چرا خرطوم حیوانات جنگلی مانند تاپیرها از خرطوم فیل ها ضعیف تر است. وانگ گفت: خرطوم فیل های اولیه قوی تر و انعطاف پذیرتر شد تا زمانی که درنهایت آرواره پایین بلند خود را از دست دادند.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 19 آذر 1402 بروزرسانی: 19 آذر 1402 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 2412

به "چرا خرطوم فیل این شکلی شده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا خرطوم فیل این شکلی شده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید