چرا کشف اسکلت 7هزار ساله در تهران منشا تحول نشد؟

به گزارش آناسی، در چند سال اخیر اسکلتی عهف هزار ساله از یک بانو در تهران کشف شد که می توانست در حوزه علمی و گردشگری مورد بهره برداری قرار گیرد، اما چنین نشد.

چرا کشف اسکلت 7هزار ساله در تهران منشا تحول نشد؟

احمد مسجد جامعی عضو شورای اسلامی شهر تهران، آخر وقت روز دوشنبه در آیین پایانی پنجمین جایزه تهران در محل کاخ موزه گلستان، اظهارداشت: حدود چهار سال پیش اسکلت دختری 38 ساله مربوط به چند هزار سال پیش در شهر تهران کشف شد که گروه های علمی، آزمایش های شناسایی را بر روی این اسکلت انجام دادند. وی اضافه نمود: پس از آن، گروه های هنری به طراحی شکل وی از روی نشانه ها پرداخته و در نهایت دانشمندان به اطلاعاتی از چند هزار سال پیش رسیدند.

عضو شورای شهر تهران در ادامه به جایگاه میراث تاریخی و فرهنگی مستقر در مرکز اشاره نمود و گفت:

هر جای جهان اگر همچون میراث تاریخی تهران را داشتند، آن را زمینه ساز توسعه گردشگری در همه زمینه ها قرار می دادند.

وی تاکید نمود، از زیبایی و مسایل تاریخی تهران می توان برای توسعه تمام ابعاد شهری بهره برد. عضو شورای شهر تهران به اینکه سایر نقاط جهان موزه و خاطره مجازی فراوری می نمایند و آن را مبنای سرمایه گذاری قرار می دهند اشاره نموده و در خصوص مصوبات شورای شهر تهران چنین ادامه داد: در دوره سوم شورا یکی از اعضای شورا عنوان نمود که خیابان مولوی چه نسبتی با شهر تهران دارد که من در یادداشتی پاسخ دادم که وجب به وجب این خیابان خاطره و تاریخ است.

مسجد جامعی بعلاوه با اشاره به تاریخ قبرستان سر قبر آقا گفت:

در این قبرستان می توان مجموعه هنرهای ایران تا قرن 13 را مشاهده کرد.

وی اضافه نمود: هنرهای موجود در مجموعه کاخ گلستان که با قدرت و پول شاهان ساخته شده بود را به عنوان تنها اثر جهانی تهران ثبت شده می توان در قبرستان سر قبر آقا مشاهده کرد.

عضو شورای شهر تهران گفت:

در این قبرستان آثاری وجود دارد که در کاخ گلستان وجود ندارد.

محوطه بقعه سرقبر آقا مدفن سیدابوالقاسم، امام آدینه تهران در عهد محمدشاه و اوایل ناصرالدین شاه و نیز آرامگاه خانوادگی خاندان اوست. این قبرستان که در زمان محمدشاه قاجار خارج از حصار شاه طهماسبی شهر تهران واقع شده بود و تا نقاط موسوم به چاله سیلابی و بازار پالان دوزها ادامه داشت با توسعه مرکز و ایجاد حصار نو عهد ناصرالدین شاه به سال 1284 ه.ق به همراه محدوده بازار در داخل محدوده شهر نهاده شد.

مسجد جامعی بعلاوه در ادامه از کاروانسرای خانات تهران به عنوان تنها کاروانسرای به جای مانده از عصر صفوی یاد و توضیح داد: اگر تمامی این میراث را به عنوان مجموعه ای به هم پیوسته ببینیم می تواند زمینه لازم را برای توسعه بیش از پیش مرکز فراهم کند.

منبع عکس کاور: عصر جنوب

منبع: کجارو / ایرنا
انتشار: 8 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 8 اردیبهشت 1401 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 2135

به "چرا کشف اسکلت 7هزار ساله در تهران منشا تحول نشد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا کشف اسکلت 7هزار ساله در تهران منشا تحول نشد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید