چگونه بعد از نامزدی با خانواده همسر ارتباط برقرار کنیم؟

به گزارش آناسی، یک روانشناس درباره چگونگی ارتباط با خانواده همسر، توضیحاتی داد.

چگونه بعد از نامزدی با خانواده همسر ارتباط برقرار کنیم؟

محبوبه زرین قلم روانشناس و مشاور در گفت وگو با خبرنگار ، درباره چگونگی ارتباط با خانواده همسر، اظهار کرد: پایه های یک زندگی مشترک در دوران نامزدی و عقد بنا می شود بعضی افراد تصور می کنند ازدواج پیوند بین دو نفر است در صورتی که ازدواج پیوند بین دو خانواده و حتی دو خاندان و اقوام محسوب می شود ،ازدواج یک تعامل است.

وی با بیان اینکه همسرانی که بعداز ازدواج با خانواده همسر خود ارتباط سالم و کارآمدی داشته باشند سلامت روانی یکدیگر را تضمین می کنند، افزود: روابط سالم و درست با خانواده همسر علاوه بر محبوبیت بین آن ها، موجب کسب رضایت همسر شده و البته تضمینی برای یک زندگی پیروز است.

این روانشناس با اشاره به اینکه برای برقراری ارتباط سالم با خانواده طرف مقابل 10 راهکار کارآمد توصیه می شود، گفت: هرگز همسرتان را در بن بستی قرار ندهید که مجبور باشد بین شما و خانواده اش یکی را انتخاب کند و بهتر است یک نکته را بدانید که حتی اگر والدین همسر شما از نظر خودتان بسیار بد باشند به هر حال پدر و مادر وی هستند.

زرین قلم شرح داد: واقع بین باشید و انتظارات واقعی از خانواده مقابل داشته باشید، فراموش نکنید شما در یک فیلم یا سریال تخیلی ایفای نقش نمی کنید انسان ها با تفاوت های بسکمک بدنیا می آیند و کنار هم زندگی می کنند قرار نیست خانواده همسرمان طبق رویا های پرورانده در ذهنمان رفتار کنند.

وی با بیان اینکه خانواده همسرتان خانواده خودتان نیستند، اعلام نمود: این خیلی خوب است که بعضی از زوجین سعی می کنند خانواده همسرشان را مثل خانواده خودشان بدانند و به آن ها محبت بورزند، اما فراموش نکنیم شاید پدر و مادرتا هر رفتاری که از شما سر می زند را تحمل کنند و در هر شرایطی شمارا دوست بدارند، اما نباید انتظار داشته باشید پدر و مادر همسرتان نیز همین گونه باشند این رابطه متفاوت است و نمی توان گفت بدتر است یا بهتر، پس بهتر است جایگاه پدر و مادر و خانواده همسرمان را بدانیم و رفتاری که مناسب با شان آنها و خودمان است را انجام دهیم.

این روانشناس با بیان اینکه تا حد امکان از شخص سوم برای رساندن حرفتان و منظورتان استفاده نکنید، گفت: از همسرتان یا هر شخص دیگری نخواهید با خانواده اش در مورد کاری که شما را می آزارد صحبت کند بلکه مستقیما خودتان ورود کنید شما با آموختن مهارت جراتمندی می توانید محترمانه احساستان رابیان کرده و انتظاراتتان را مطرح کنید.

زرین قلم با تاکید بر اینکه لطفا بالغ رفتار کنید، ادامه داد: یاد بگیرید گاهی شرایط را از دریچه نگاه خانواده همسرتان ببینید حتی اگر با مسئله ای موافق نیستید پخته رفتار کنید و تفاوت ها را ببینید و بپذیرید.

وی اعلام نمود: تعارض در زندگی زناشویی و بین همسران تقریبا امری اجتناب ناپذیر است پس فراموش نکنید در حضور خانواده همسرتان به همسرتان خیلی احترام بگذارید تا خیالشان از بابت رابطه شما دو نفر راحت باشد، به یاد داشته باشید در مورد اختلاف با همسرتان بهتر است با خانواده ها صحبت نکنید، چون بعد از مدتی شما با همسرتان آشتی می کنید، اما خانواده ها همچنان تصور می کنند زندگی شما پر از بدبختی و مسائل است، توصیه می شود در این خصوص از مشاوران خانواده کمک بگیرید.

این روانشناس در رابطه ها مودب باشید، گفت: از توهین و حمله به شخصیت خانواده های یکدیگر بپرهیزید رفتار شما نشانه تربیت شما و شخصیت شماست پس خودتان را بدرستی معرفی کنید، گاهی به اشتباه فکر می کنیم وقتی با فردی صمیمی هستیم اجازه داریم از هر واژه وکلماتی برای ارتباط استفاده کنیم به خاطر داشته باشید بی ادبی و صمیمیت هیچگاه در یک راستا نیستند.

زرین قلم با تاکید بر اینکه کینه توز نباشید، افزود: در هر خانواده ای با توجه به تفاوت های فرهنگی و خانوادگی ممکن است رنجش هایی بوجود آمده باشد پس مدام نبش قبر نکنید و برای مسئله ای که یک بار شما را آزرده فقط یک بار غصه بخورید از تکرار این مسائل آزار دهنده چیزی جز سلب آرامش خودتان و همسرتان کسب نخواهید کرد.

وی با اشاره به اینکه حد و مرز ها را معین کنید، افزود: رابطه های نامحدود و تعریف نشده با خانواده یکی از همسران می تواند سر منشا اختلاف میان زوجین شود، بپذیرید که همسر شما حق دارد که به اندازه شما از این زندگی سهم ببرد پس اگر مرزی برای وی تعریف می کنید ابتدا لازم است خودتان و خانواده تان به آن پایبند باشید و به یاد داشته باشید خانواده سالم را باید با ساخت روابط سالم بدست آورد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 2 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 1076

به "چگونه بعد از نامزدی با خانواده همسر ارتباط برقرار کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه بعد از نامزدی با خانواده همسر ارتباط برقرار کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید