کلاب هاوس بومی با ارزش افزوده جدید معنا پیدا می نماید

به گزارش آناسی، شبکه اجتماعی کلاب هاوس مدتی است که هواداران خاص خود را در کشورمان پیدا نموده است و با تشکیل گروه هایی، مشغول گفت و گو درباره موضوع های مختلف در این فضا هستند؛

کلاب هاوس بومی با ارزش افزوده جدید معنا پیدا می نماید

با استقبال کاربران از این شبکه اجتماعی، به تازگی امیر خوراکیان معاون حقوقی و امور مجلس مرکز ملی فضای مجازی اعلام نمود که ساخت کلاب هاوس داخلی و بومی سازی شده آن با توجه به زیرساخت های داخلی به آسانی امکان پذیر است، ولی این سؤال پیش می آید که آیا هر سرویسی که در جهان ارائه می گردد، باید آن را بومی سازی کنیم؟ آیا این فرایند در جهان هم مرسوم است و مهمتر اینکه برای اینکه بومی سازی پیروز باشد چه فاکتورهایی باید داشته باشد؟ کارشناسان حوزه شبکه های اجتماعی به این سؤالات ایران پاسخ می دهند.

راه اندازی برنامه بومی با دید تجاری

مهدی حسین پور کارشناس شبکه اجتماعی معتقد است اگر نرم افزاری در کشوری به صورت محلی یا جهانی پیروز عمل کند، معمولاً بخش خصوصی هرکشور با دید تجاری برای فراوری بومی آن خدمت در کشور خود اقدام می نماید.

حسین پور گفت: حتی دیده شده که نمونه های دوم و سوم نرم افزار مشابهی که وارد بازار شده، پیروز تر از نمونه اولی آن در کشور دیگر بوده است، به عنوان مثال وقتی شبکه اجتماعی وایبر،راه اندازی شد و کاربران از آن استفاده کردند نمونه های مشابه آن مانند واتس اپ و تلگرام ظهور کردند که پیروز تر از وایبر عمل کردند و توانستند کاربران زیادی را در جهان جذب نمایند.

این کارشناس شبکه های اجتماعی اضافه نمود: راه اندازی نمونه مشابه یک نرم افزار باید ارزش اضافه نموده جدیدی به کاربران ارائه دهد، تا کاربران جذب نمونه جدید شوند، اگر تلگرام و واتس اپ توانستند گوی رقابت را از شبکه های اجتماعی قبلی مانند وایبر بربایند به دلیل ارزش اضافه نموده های جدیدی بود که ارائه کردند و توانستند پیروز شوند، به عنوان مثال اگر پیغام رسان های داخلی ما نتوانستند پیروز تر از تلگرام در کشور عمل نموده و کاربران را به سمت و سوی خود جذب نمایند به دلیل نبود ارزش اضافه نموده های جدید بود.

حسین پور اعتقاد دارد شرکت های خصوصی ما اعم از استارتاپ ها و... اگر می خواهند شبکه اجتماعی مانند کلاب هاوس را راه اندازی نمایند،باید نمونه آنها دارای ارزش اضافه نموده بیشتر، کیفیت بالاتر و فاکتورهای جدیدی باشد، اگر چنین خصوصیتی داشته باشد به طور قطع راه اندازی نمونه بومی خوب است و می توانند کاربران را به سمت و سوی خود جذب نمایند.

وی در ادامه گفت: معمولاً کشورها به دنبال بومی سازی خدمت ها با توجه به فرهنگ و سلیقه کاربران خود هستند، به عنوان مثال فعالان بخش خصوصی کره جنوبی و ژاپن پیغام رسان هایی را مطابق فرهنگ و سلیقه کاربران خود راه اندازی نموده اند، بنابراین برای پیروزیت باید به علایق کاربران هم توجه گردد که به چه نوع خدمتی علاقه دارند و مهمتر اینکه باید درآمدزا هم باشد.

حسین پور اضافه نمود: در ایران شاید گوگل فعال نباشد ،اما این شرکت از راه تبلیغات در کشورها درآمد زیادی دارد و کشورها معمولاً معتقدند که چرا باید چنین هزینه ای را به گوگل پرداخت نمایند، بنابراین به دنبال ایجاد سرویس بومی می فرایند و به دنبال اشتغالزایی و درآمدزایی از این طریق در کشور خود هستند.

این کارشناس اعتقاد دارد راه اندازی محیط جدید شبیه کلاب هاوس، باید دارای ایده های جدید، متناسب با فرهنگ و علایق کاربران ایرانی باشد، تا باوجود نمونه مشابه، جذب آن نشوند. دقیقاً مانند آنچه در سایت دیوار و دیجی کالا روی داده است، اگر سایت هایی شبیه این در کشورمان راه اندازی شوند و حتی امکان فعالیت نمونه های خارجی پیروز مانند آمازون هم در کشور ما امکانپذیر گردد، کاربران خیلی به سمت آنها گرایش پیدا نخواهند کرد، چراکه هر نوع فروش و دریافت خدمات و... بخواهند، در این دو سایت داخلی پیدا می نمایند و نیازی به نمونه های دیگر داخلی و خارجی ندارند.

رضا منصوری کارشناس فناوری اطلاعات نیز اعتقاد دارد در راه اندازی خدماتی همچون پیغام رسان ها نباید حاکمیت ورود کند، بلکه حاکمیت باید با ارائه تسهیلات و نظارت زمینه را برای ورود بخش خصوصی درباره راه اندازی نمونه های بهتر همان نسخه فراهم کند؛ ورود حاکمیت حتی در پیشنهاد ارائه یک خدمت بی اعتمادی بین کاربران ایجاد می نماید.

منصوری گفت: بخش خصوصی می تواند گفت و گو و صدا را به نمونه های پیروز پیغام رسان ها اضافه کند، دقیقاً مانند آنچه در شبکه اجتماعی فیس بوک در حال رخ دادن است؛ شبکه اجتماعی فیس بوک در کوشش است فضای کلاب هاوس را به ارزش اضافه نموده داخلی خود اضافه کند و اعلام نموده است که ما از امکانات صدا بهره برده ایم و می توانیم این فضا را هم در شبکه ایجاد کنیم.وی نیز اعتقاد دارد باید دید جهانی در ارائه یک خدمت داشته باشیم و آن را محدود به مرزهای داخلی نکنیم، چرا که بدون دید تجاری داشتن و درآمدزا نبودن نمی توان خدمتی را به هر قیمتی به عنوان نمونه داخلی در کشور راه اندازی کرد.

ارائه برنامه ای در قامت نمونه خارجی آن

محمدرضا قدوسی مشاور کسب و کارهای نوپا نیز معتقد است که صرف راه اندازی یک خدمت مانند شبکه های اجتماعی و دستوری بودن برای استفاده از نمونه داخلی پیروزیت آمیز نیست و باید از این اقدام ها دوری کرد.

قدوسی با بیان اینکه بومی سازی هر خدمت که در جهان ارائه می گردد، دیدی نادرست است، گفت: حتی اگر بخواهیم خدمتی یا فناوری را بومی سازی کنیم، معمولاً کاربر باید آن خدمت و فناوری را بپسندد و بتواند خواسته ها و نیازهایش را برآورده کند و فرهنگ ما را یدک بکشد.

وی اضافه نمود: معمولاً در بومی سازی حد و حدود خودمان را تعریف می کنیم ،ولی معمولاً با چنین تعریف سازی دارای حد و حدود بعضی از کاربران را برای استفاده آن خدمت بومی از دست می دهیم.

این کارشناس اعتقاد دارد اگر کشورها در ارائه اپلیکیشن های خاص کشور خود پیروز هستند، دایره تعریف آنها محدود نیست و از سوی دیگر با مشخصه ها و المان های فرهنگی و اجتماعی خود آن را آماده سازی می نمایند، به همین دلیل مورد استقبال تمام کاربران قرار می گیرد، مهمتر اینکه با اینکه در ظاهر برای قلمرو اجتماعی و جغرافیایی کشور خود آن را آماده نموده اند ولی می بینیم که براحتی از سوی کاربران دیگر قلمروها و فرهنگ ها هم مورد استفاده قرار می گیرد.

قدوسی با اشاره به اینکه باید همه حتی با تضارب آرا نیز بتوانند از نرم افزارهای بومی ارائه شده استفاده نمایند، گفت: اگر امروزه از تاکسی های آنلاین اسنپ و تپسی استفاده می کنیم، چون هیچ محدودیتی برای هیچکس قائل نشده است، اگر همین برنامه های داخلی هم از کاربران می خواستند فقط از فلان درگاه بانکی استفاده نمایند و شئونات خاصی را برای راننده ها و مسافرها قرار می داد و... این اپ ها در کشور ما با اینکه بومی سازی شدند، مشتریان زیادی پیدا نمی کردند، بنابراین باید فناوری ها با تعریف درستی بومی سازی شوند تا بتوانیم خواسته های کاربران داخل و خارج از کشور را در یک پلتفرم، تأمین کنیم.

وی اضافه نمود: تجربه نشان داده است که نمی توان در یک اپلیکیشن با دستور و بدون پایگاه اجتماعی، سرمایه گذاری کرد و از سوی دیگر نمی توان هم با فیلتر یا اختلال در یک برنامه ، کاربران را به سمت برنامه بومی سازی شده سوق داد.

مشاور کسب و کارهای نوپا معتقد است :هر خدمت مانند شبکه های اجتماعی که ارائه می گردد باید دارای دید فرامنطقه ای و جهانی باشد تا بتواند کاربران دیگر نقاط جهان را نیز با هر فرهنگ یا با قرابت فرهنگی جذب کند و مهمتر اینکه باید نیازهای آنها را برآورده کند.

قدوسی تأکید کرد کشور چین نمونه ای پیروز در بومی سازی است، به طوری که با وی چت، تیک تاک در حوزه شبکه های اجتماعی و با بایدو در بخش جست و جوگرها توانست به مقابله با نمونه های مشابه و مطرح جهانی آن برود، چرا که ابتدا هم دید داخلی و هم دید جهانی داشت و نه تنها توانست با ارائه بحث های فنی- زیرساختی به کاربرانش ثابت کند که یک اپلیکیشن در قد و قامت اپلیکیشن های مشابه جهانی راه اندازی نموده، بلکه با اضافه کردن نکات جدید به کاربرانش نشان داد که برنامه اش بهتر از نمونه های خارجی است.وی در ادامه گفت: اگر ما نیز به دنبال راه اندازی کلاب هاوس، داخلی هستیم باید بتوانیم در قد و قامت و حتی بهتر از نمونه ارائه شده آن ظاهر شویم؛ محدودیتی ایجاد نکنیم تا بتوانیم در ارائه این شبکه نمونه داخلی با دید جهانی پیروز عمل کنیم.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 26 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1400 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 1724

به "کلاب هاوس بومی با ارزش افزوده جدید معنا پیدا می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلاب هاوس بومی با ارزش افزوده جدید معنا پیدا می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید