15 اختراع ناسا که همه ما استفاده می کنیم

به گزارش آناسی، ناسا بیش از آنچه تصور کنید بر زندگی شما اثر گذاشته است. در حالی که مأموریت ناسا سفر به فضا است، اما بعضی از اختراعات آن ها به چیز هایی ضروری در زندگی روزمرۀ ما تبدیل شده اند.

15 اختراع ناسا که همه ما استفاده می کنیم

احتمالاً با شنیدن نام ناسا به یاد اکتشافات فضایی و سفر به فضا بیفتید، اما شاید ندانید که اختراعاتی که ناسا برای همان سفر های فضایی انجام داده است، به زندگی روزمره ما هم آمده است.

ناسا بیش از آنچه تصور کنید بر زندگی شما اثر گذاشته است. در حالی که مأموریت ناسا سفر به فضا است، اما بعضی از اختراعات آن ها به چیز هایی ضروری در زندگی روزمرۀ ما تبدیل شده اند.

بسیاری از ما در طول زندگی خود به فضا نخواهیم رفت و شاید هرگز نفهمیم که فضا چگونه است، اما می توانیم تصاویر آن را ببینیم. با این همه در خانۀ خود چیز هایی داریم که در ابتدا برای فضانوردان و مأموریت های فضایی ساخته شده اند.

این روز ها بدون تشک خوابیدن کاری سخت است، چون با ساختار بدن ما تطابق دارد و خواب را راحت می نماید. واقعیت این است که این تشک ها در ابتدا در سال 1987 برای این ساخته شدند که وقتی در حال آموزش فضانوردان در فضایی آزمایشی هستند و آن ها را باید معلق روی هوا نگه دارند بتوانند خطرات احتمالی ناشی از افتادن آن ها را با این تشک ها به حداقل برسانند.

این ناسا بود که حسگر های تصویر دیجیتال را در دوربین گوشی هوشمند، GoPro و DSLR شما ادغام کرد. در اواسط دهه 1990 در آزمایشگاه مربوط به جت در پسادنای کالیفرنیا، دانشمندان فناوری ساخت سنسور هایی را را بدست آوردند که از انرژی کمتری استفاده می نمایند و فراوری انبوه آن ها نسبت به روش های آن موقع آسان تر بود؛ و همین فناوری خدمتی بی بدیل به عکاسی کرد.

از اواسط دهه 1990، کارکنان Jet Propulsion Lab آغاز به توسعه نرم افزار دقیق GPS کردند که می توانست خطا های مکان یابی را اصلاح کند. این اختراع نه تنها به خلبانان و ملوانان یاری می نماید بلکه تلفن ها، اتوموبیل ها و سایر وسایلی که با حرکت و مکان یابی مرتبط هستند را به یک مکان یابی دقیق مجهز کرد.

این لامپ های دو رنگ برای افزایش هوشیاری در طول روز و کم نور شدن زمان خواب باشید شده اند. در سال در سال 2015 برنامه ملی تحقیقات زیست پزشکی فضایی دریافت که رنگ ها، یا طول موج های، مختلف نور می توانند در هوشیاری یا خواب آلودگی به افراد یاری نمایند.

محققان هنگام جایگزینی وعده های غذایی برای فضانوردانی که به مریخ سفر می کردند متوجه نوعی اسید های چرب امگا 3 شدند که قبلاً فقط در شیر مادر وجود داشت و این برای رشد نوزاد حیاتی است. اکنون این چربی کشف شده در ناسا در بیش از 90 درصد شیرخشک موجود در بازار یافت می گردد.

ناسا با همکاری پیلزبری، یک شرکت فراورینماینده مواد غذایی، استاندارد جدیدی را برای غذا های خشک و یخ زدۀ ایمن و سالم ایجاد کرد که اکنون در سراسر دنیا دنبال می گردد و برای همگان مفید است. این استاندارد، عمر ذخیره سازی را افزایش و خطر آلودگی باکتری ها و مواد شیمیایی را کاهش می دهد.

بریس ها وسایلی هستند در ارتودنسی دندان کاربرد دارند. این وسیله به طور مستقیم بر روی دندان ها قرار داده شده و باعث مرتب و صاف شدن دندان ها می شوند. بریس های نامرئی یک روش عالی است چراکه وقتی ارتودنسی می کنیم چهره مان به هم می ریزد. به لطف ناسا و در یک همکاری با شرکت تری ام که یک شرکت چند ملیتی آمریکایی است فراوری و توسعه این محصول ممکن شد.

در سال 2008، مرکز تحقیقاتی لانگلی ناسا به اسپیدو یاری کرد تا تونل بادی که ناسا ساخته بود را درزگیری و مواد مناسب برای آن را پیدا کند. نتیجه این تحقیقات، فراوری لباس شنای اِل زد آر ریسر بود که ورزشکارانی که در المپیک آن سال مورد توجه نهاده شد.

گازی که گیاهان آزاد می نمایند در محیط بستۀ یک ایستگاه فضایی جمع می گردد. به همین دلیل دانشمندان ناسا یک اسکرابر اتیلن را برای ایستگاه فضایی بین المللی ساختند و اکنون از همان فناوری در فروشگاه های مواد غذایی استفاده می گردد تا فراوریات غذایی را برای مدت طولانی تر حفظ کند و با تصفیه هوا از تخریب آن ها جلوگیری می نماید.

اولین جرقه ساختن عینک های ضد خش در مرکز تحقیقات اِیمز ناسا شکل گرفت. زمانی که محققان در حال کوشش برای بهبود قسمت شیشه ای کلاه ایمنی فضانوردان و همچنین پوشش سیستم های تصفیه آب بودند. در دهه 1980 دانشمندان از این علم برای افزایش محافظت، مقاومت و کیفیت عینک محافظ، عینک آفتابی و ماسک های ایمنی استفاده کردند.

این جاروی کاربردی با همکاری ناسا و شرکت بلک اند دکر ساخته و برای نخستین بار برای اکتشاف در سطح ماه به کار گرفته شد. این دستگاه در جمع آوری نمونه ها بسیار خوب و مفید بود و به سرعت برای استفاده در بیمارستان ها، صنعت و خانه ها مورد استفاده نهاده شد.

پتو های فضایی ناسا هر ساله جان انسان های زیادی را در مخاطرات طبیعی نجات می دهند. این پتو برای اولین بار در مأموریت زمانی که ماموریت اسکای لب 3 مورد استفاده نهاده شد. ماهواره مورد استفاده در این مأموریت به یک عایق محافظ نماینده در مقابل آفتاب نیاز داشت. این عایق در سال 1973 ساخته شد و اکنون این پتو ها در هر شرایط اضطراری مورد استفاده قرار می گیرند.

در اواخر دهه 1970، آدام کیسیا جونیور، مهندس کم شنوای مستقر در مرکز فضایی کندی مشهور ناسا در استفاده از سمعکش دچار مشکل بود چراکه این دستگاه ها فقط می توانند صدا ها را تقویت نمایند، نه اینکه آن را واضح تر نمایند.

کیسیا با بهره گیری از پیشرفت های تکنولوژیکی در سیستم های سنجش الکترونیکی و سنسور های صدا و لرزش توانست کاشت حلزون را بسازد. این حلزون های شنوایی پالس های دیجیتالی می فرستند که انتهای عصب شنوایی را تحریک می نمایند و از این طریق سیگنال های شنیداری واضح تری را به مغز ارسال می نمایند.

در کوشش برای سبک کردن لباس و تجهیزات فضانوردان، ناسا لباس هایی قالب لاستیکی منعطف فراوری کرد. این مواد نه تنها لباس های 13 گیلوگرمی را به حدود 4 کیلوگرم کاهش داد بلکه برای ساخت کفش های ورزشی سبک و ضد حریق نیز مورد استفاده نهاده شد.

بیش از 40 سال قبل، ناسا فناوری سپر تابشی را برای عادی سازی دما در فضاپیما ها و ایستگاه های فضایی توسعه داد. اما در سال 2004 بود که این فناوری در خانه ها مورد استفاده نهاده شد. این فناوری به ایگل شیلد معروف است و از آن برای افزایش کارایی عایق بندی خانه استفاده می گردد.

منبع: فرادید
انتشار: 16 فروردین 1400 بروزرسانی: 16 فروردین 1400 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 1649

به "15 اختراع ناسا که همه ما استفاده می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "15 اختراع ناسا که همه ما استفاده می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید