آیا قطر از شورای همکاری خلیج فارس خارج می گردد؟

به گزارش آناسی، ایسنا نوشت:به تازگی خبرهای متعددی درباره قصد قطر برای خروج از شورای همکاری خلیج فارس منتشر شده اند و در دو روز گذشته بعضی روزنامه نگاران در شبکه های اجتماعی خبرهایی از کوشش های گسترده کویت برای منصرف کردن دوحه از این تصمیم را به اشتراک گذاشتند.

آیا قطر از شورای همکاری خلیج فارس خارج می گردد؟

همراه ما باشید و با تور قطر از مروارید خلیج فارس دیدن کنید و زیبایی های شهر دوحه را در خاطراتتان ثبت کنید.

سایت العهد لبنان به نقل از سایت الخلیج الجدید گفت، بعضی منابع خبرهای خروج قطر را از یک دیپلمات عرب حوزه خلیج فارس نقل و تاکید نمودند، کویت بار دیگر کوشش هایی برای میانجی گری و رسیدن به راه حلی برای بحران منطقه خلیج فارس در پیش گرفته است.

همچنین در تحلیلی که در سایت خبرگزاری بلومبرگ آمریکا منتشر شد، آمده است: خروج قطر از شورای همکاری خلیج فارس بعید نیست، دوحه در اطمینان بخشی درباره قصدش برای خروج شتاب ورزید و در این راستا محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، وزیر خارجه این کشور تاکید نمود، قطر به یک شرط به شورای همکاری خلیج (فارس) و اتحاد آن باور دارد و آن شرط نیز احترام به حاکمیت تمامی کشور و احترام تمامی کشورها به قوانین بین المللی و نیز رعایت اصل برابری میان کشورهاست.

همچنین آل ثانی تشکیل و طراحی دوباره این شورا را پس از آنکه بی دندان شده، خواهان شد.

درخواست قطر برای تشکیل و طراحی دوباره شورای همکاری خلیج فارس موجب شد بعضی پیش بینی ها درباره گام بعدی دوحه مطرح شوند و بعضی تحلیلگران پیش بینی نمایند، قطر در حال فراهم کردن شرایط خروج خود از شورا در مرحله مشخصی است که جامعه جهانی ناتوانی خود را در منصرف کردن عربستان و امارات از سیاست هایشان ثابت نموده و این امر آینده شورا را پس از گذشته سه دهه از تاسیس آن مورد آزمون قرار می دهد.

بعضی کارشناسان بر این باورند چه بسا خبرهای منتشر شده درباره خروج قطر از شورای همکاری خلیج فارس پیامی است که دوحه می خواهد انتقال دهد تا واکنش جامعه جهانی را در برابر این اقدام محک بزند.

بر این اساس، خروج قطر از شورای همکاری خلیج فارس هرگز تنها به تمایل قطر و یا توجیهات آن برای خروج مرتبط نیست، توجیه هایی که دوحه برای خروج از اوپک پس از 57 سال عضویت ارائه کرد، به آسانی می توانند برای توجیه خروج از شورای همکاری نیز استفاده شوند اما این بار مساله به موضع گیری آمریکا مرتبط خواهد بود که شورای همکاری را بر خلاف اوپک، یک سازمان محوری در راستای خدمت به منافع خود در منطقه خلیج فارس می داند.

شورای همکاری خلیج فارس سال 1980 با عضویت شش کشور عربستان، امارات، کویت، بحرین، عمان و قطر تشکیل شد.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 11 خرداد 1399 بروزرسانی: 11 خرداد 1399 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 1030

به "آیا قطر از شورای همکاری خلیج فارس خارج می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا قطر از شورای همکاری خلیج فارس خارج می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید