تور دهلی: اتحادیه اروپا در پی افزایش حضور در منطقه هند و اقیانوس آرام

به گزارش آناسی، اتحادیه اروپا ضمن انتقاد از معاهده همکاری بین آمریکا، انگلیس و استرالیا، راهبرد رسمی خود برای افزایش حضور در حوزه هند-آرام را خاطرنشان کرد.

تور دهلی: اتحادیه اروپا در پی افزایش حضور در منطقه هند و اقیانوس آرام

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور دهلی ما را تجربه کنید. از دهلی، آگرا و جیپور دیدن کنید و در شهر زیبای بمبئی قدم بزنید، در محیط زیبای فیلم های هندی از لحظات لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، اتحادیه اروپا ضمن انتقاد از معاهده همکاری آمریکا، انگلیس و استرالیا در منطقه هند و اقیانوس آرام، طرح موازی خود را ارائه کرد.

به نوشته خبرگزاری رویترز، بروکسل روز پنجشنبه راهبرد رسمی خود برای افزایش حضور در منطقه هند و اقیانوس آرام و مقابله با قدرت رو به افرایش چین را خاطرنشان کرد.

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت این راهبرد در قبال مسائلی همچون همکاری در زمینه تجاری و تغییرات اقلیمی رویکردی باز اتخاذ نموده است.

با این حال رویترز به نقل از دیپلمات های اروپایی نوشت، اروپا در پی افزایش همکاری با هند، ژاپن، استرالیا، تایوان با هدف محدود کردن قدرت چین خواهد بود.

بورل درباره این طرح گفت، اتحادیه اروپا از معاهده همکاری میان آمریکا، انگلیس و استرالیا اطلاعی نداشته و مشورتی با بروکسل انجام نگرفته است. این مسئله نشان می دهد که اتحادیه اروپا باید سیاست خارجی قاطعانه تری داشته باشند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اضافه نمود، بروکسل به همکاری با لندن در مسائل امنیتی مشتاق است ولی انگلیس از زمان ترک اتحادیه اروپا علاقه ای به این مسئله نشان نداده است.

او بعلاوه اقدام استرالیا در لغو قرارداد چهل میلیارد دلاری با فرانسه در حوزه ساخت زیردریایی را مایه تأسف دانست.

بورل گفت: ما باید بتوانیم همچون دیگران، با اتکا به خود توان بقا داشته باشیم. این را درک می کنم که دولت فرانسه تا چه میزان باید نا امید شده باشد.

شارل میشل رئیس شورای اروپا هم بیان داشت، این معاهده احتیاج به رویکرد مشترک اتحادیه اروپا در حوزه منافع راهبری را بیش از پیش به نمایش گذاشت.

در این طرح که از چند ماه قبل پیش نویس اولیه آن منتشر شده بود و روز پنجشنبه به وسیله بورل رونمایی شد، اتحادیه اروپا میخواهد در حوزه های سلامت، امنیت، تبادل داده، زیرساخت ها، محیط زیست، تجارت و اقیانوس ها نفوذ خود را در حوزه هند-آرام توسعه دهد.

رویترز نوشت، این طرح احتمالاً به معنای حضور دیپلماتیک بیشتر اتحادیه اروپا در مسائل منطقه هند و اقیانوس آرام، سرمایه گذاری بیشتر در این ناحیه و افزایش حضور امنیتی از قبیل اعزام کشتی های جنگی بیشتر به دریای جنوبی چین یا اعزام سربازان اروپایی به مأموریت های گشت زنی استرالیا خواهد بود.

در این سند آمده است: با توجه به اهمیت حضور معنادار نیروی دریایی اروپایی در حوزه هند و آرام، اتحادیه اروپا برای تضمین ارتقای استفاده از نیروی دریایی کشورهای عضو در این منطقه، راه های مختلفی را مورد آنالیز قرار خواهد داد.

سران کشورهای آمریکا، انگلیس و استرالیا بامداد امروز (پنجشنبه) توافقنامه همکاری در حوزه های دیپلماتیک، امنیتی و نظامی در سراسر منطقه هند و اقیانوس آرام امضا کردند. برنامه زیردریایی های اتمی استرالیا اولین پروژه عظیم این توافق خواهد بود. در چارچوب این معاهده به استرالیا برای دستیابی به زیردریایی های اتمی یاری خواهد شد.

بعضی رسانه ها و تحلیلگران، هدف اصلی و پنهان از تشکیل این معاهده را تقابل با نفوذ روزافزون چین در شرق آسیا و دیگر منطقه ها دنیا دانسته و تحلیل می نمایند که این اقدام ممکن است واکنش پکن و کشورهای متحدش را در پی داشته باشد.

در این میان، ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه هم از تصمیم استرالیا در مورد ترک توافق 90 میلیارد دلاری زیردریایی با این شرکت فرانسوی به شدت انتقاد کرد.

لودریان گفت: این واقعاً خنجر از پشت است. ما با استرالیا رابطه مبتنی اعتماد برقرار نموده ایم. این اعتماد تضعیف شده است. و امروز من از فسخ این قرارداد عصبانی هستم.

با این حال یک مقام کاخ سفید امروز (پنجشنبه) به خبرگزاری فرانسه گفت، واشنگتن پیش از اعلام این معاهده همکاری با مقامات ارشد پاریس در این باره گفت وگو نموده بود.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 27 شهریور 1400 بروزرسانی: 27 شهریور 1400 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 1909

به "تور دهلی: اتحادیه اروپا در پی افزایش حضور در منطقه هند و اقیانوس آرام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور دهلی: اتحادیه اروپا در پی افزایش حضور در منطقه هند و اقیانوس آرام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید