از نداشتن رسمیت در دانشگاه تا محدود بودن دایره اختیارات شوراهای صنفی

در نشست مجمع عمومی دبیران شوراهای صنفی دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی کشور که با حضور دکتر محمدرضا فراهانی معاون دانشجویی و فرهنگی وزیر بهداشت برگزار گردید، شرکت کنندگان به بیان دیدگاه ها و دغدغه های خود پرداختند.

از نداشتن رسمیت در دانشگاه تا محدود بودن دایره اختیارات شوراهای صنفی

به گزارش خبرنگاران، در ابتدای این مراسم یحیی هاشمی نسب عضو هیأت نظارت بر شوراهای صنفی دانشجویان، به ارائه گزارش عملکرد شوراهای صنفی در سال های گذشته پرداخت و گفت: شروع به کار شورای صنفی از سال 1394 و پس از ابلاغ مجدد آئین نامه در اسفند ماه با امضای وزیر بهداشت بود و در اردیبهشت ماه سال 1394، اولین نشست سراسری شورای صنفی با حضور همه اعضای شورای صنفی دانشگاه های علوم پزشکی از سراسر کشور برگزار گردید.

عضو هیأت نظارت بر شورای صنفی دانشجویان، بیان داشت: در این نشست که تعداد شرکت نمایندگان حدود 500 نفر را شامل می شد به وجود برخی مسائل از جمله پایین بودن تعداد اعضاء، نقص در ساختار آئین نامه و عدم استفاده بهینه از آئین نامه اشاره شد.

هاشمی نسب ادامه داد: بعد از نشست خزر آباد در شهر ساری، نشستی با حضور وزیر بهداشت در مرداد ماه سال 1394 برگزار گردید. در این نشست سه کارگروه آموزشی، رفاهی و آئین نامه شورای صنفی حضور داشتند و صحبت های خوبی انجام شد، اما به دلیل این که نشست به انتخابات بعدی برخورد می کرد نتیجه ای از داخل نشست ها خارج نشد.

وی به نشست مدیران دانشجویی در سال 95 اشاره نمود و ابراز داشت: در این نشست هفت نفر کارگروه شورای صنفی در حضور مدیران دانشجویی توانستند صحبت هایی را مطرح نمایند. شکل گیری این تجربه برای اولین بار در جلسات شورای صنفی اتفاق خوبی را رقم زد.

عضو هیأت نظارت بر شورای صنفی دانشجویان، بیان داشت: در ادامه بلافاصله نشست اردیبهشت ماه سال 1395 برگزار گردید. در این نشست کارگروه آموزشی در کنار کارگروه های تغذیه، رفاهی و تشکیلات شکل گرفت؛ که در طی نشستی دو روزه به جمعبندی هایی دست پیدا کردیم.

هاشمی نسب گفت: در این نشست مسئول صندوق رفاه برای اولین بار حضور داشت و مجددا کارگروه های نشست قبلی جمع بندی شد، اما به دلیل برخورد با انتخابات بعدی عملا نتایج آن نشست نیز فراموش شد.

وی بیان داشت: در ادامه هیأت نظارت اقدام به برگزاری جلسه و نشست مشترک در تابستان 1396 با اعضای شوراهای صنفی از کل کشور با حضور بخش آموزشی صندوق رفاه، دکتر فراهانی و دکتر عطوف کرد. در این نشست مجددا کارگروه ها شکل گرفت با این تفاوت که مسائل ما نسبت به سال 1394 جبران گردیده بود و اعضای ما از 500 نفر به دو هزار و 500 نفر در سال 96 رسیده بود.

عضو هیأت نظارت بر شورای صنفی دانشجویان، افزود: این در حالی بود که در دانشگاه ها شناخت لازم نسبت به مسئولینی که کوشش داشتیم شوراهای صنفی را بشناسند ایجاد گردیده بود و به جایی رسیدیم که بتوانیم تغییر در ساختار آئین نامه را نیز دنبال کنیم.

هاشمی نسب در ادامه اظهار کرد: در نشست شهریور ماه سال 1396 تاکید بر این بود که آئین نامه شورای صنفی احتیاج به تغییرات ساختاری بسیار زیادی دارد که مهمترین آن در خصوص زمان نامناسب انتخابات بود. بر این اساس احتیاج بود تا شورای مرکزی در آئین نامه قرار بگیرد که با موافقت و تصویب اکثریت این اتفاق رخ داد و در ادامه دکتر فراهانی موافقت خود را اعلام، هیئت نظارت بر شوراهای صنفی دانشجویان تصویب و برای دریافت امضای وزیر بهداشت اقدامات شروع شد.

وی در سرانجام گفت: در ادامه بنا شد شورایی برای دانشجویان PHD و دستیاری جهت پی گیری مطالبات آن ها ایجاد گردد که بر این اساس تصمیم گرفته شد برای این دسته از دانشجویان انتخابات جدایی با شورای مرکزی و مجمع جدا داشته باشیم. در نهایت نتیجه تمام کوشش های عنوان گردیده این بود که آئین نامه شوراهای صنفی در اردیبهشت ماه سال 1397 به امضای وزیر بهداشت رسید و به دانشگاه ها ابلاغ شد.

در ادامه دانشجویان شرکت نماینده که دبیران شوراهای صنفی دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی کشور بودند در این نشست به معرفی خود و نحوه برگزاری انتخابات شوراهای صنفی در دانشگاه هایشان پرداختند. برخی دانشجویان در این جلسه که بیش از یک ساعت به طول انجامید به مسائل خود در دانشگاه ها نیز گریزی زدند که مهمترین مسائل عنوان گردیده به موضوعاتی همچون نداشتن رسمیت لازم در دانشگاه و حضور در حد ارائه دهندگان پیشنهادات، اشاره شد.

برخی دبیران شوراهای صنفی دانشجویی نیز به کوشش خود جهت ایجاد صندلی مناسب در دانشگاه اشاره نمودند و این موفقیت را حاصل کوشش خود برای جانمایی موثر شوراهای صنفی در امور تصمیم ساز دانشگاه دانستند و برخی دیگر نیز از حضور نداشتن در امور فرهنگی دانشگاه گلایه داشتند که اشاره صریح در آئین نامه به این عدم حضور را به عنوان تذکر دریافت کردند.

با وجود تغییر زمان انتخابات شوراهای صنفی به اردیبهشت ماه اما برخی دبیران شوراهای صنفی دانشگاه ها این زمان را موجب کاهش استقبال دانشجویان جهت شرکت در انتخابات عنوان و اردیبهشت ماه را زمان فرجه دانشجویان و امتحانات برخی رشته های علوم پزشکی دانستند که علی محمدی فیض آباد؛ رئیس اداره رفاهی و امور خوابگاه های وزارت بهداشت با بیان این که این وزارتخانه محدودیتی در این خصوص برای دانشگاه ها قائل نگردیده، گفت: دانشگاه هایی بوده اند که انتخابات خود را در زمان مورد دلخواه برگزار نموده اند.

دبیر شورای صنفی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی یزد نیز محدود بودن دایره اختیارات شوراهای صنفی را مورد سئوال قرار داد و گفت: این محدودیت موجب می گردد مطالبات ما در ازای دانشجویان به نتیجه نرسد و انگیزه و علاقه حضور در شوراهای صنفی را برای دانشجویان از بین ببرد.

دبیر شورای صنفی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از مسئولان دانشگاه ها خصوصا معاونین فرهنگی و مدیران دانشجویی خواست تا اعضای شوراهای صنفی را در کنار خود ببینند نه در مقابل خود؛ زیرا نهایت کوشش شوراهای صنفی برطرف مسائل دانشجویان است.

وی ادامه داد: متاسفانه مسئولان دانشگاه در برابر هر خواسته ما مسائل بودجه ای را مطرح می نمایند و این در حالی است که گاهی مشکل اصلی عدم مدیریت صحیح می باشد.

دبیر شورای صنفی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی زنجان از وضعیت بد خوابگاهی دانشجویان پسر دانشگاه خود گلایه کرد و مهمترین کوشش خود در شورای صنفی را در مسیر برطرف این مشکل دانست.

محمدی دبیر شورای صنفی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی زابل نیز علاوه بر بیان این که شوراهای صنفی از قدرت لازم برخوردار نیستند، ابراز داشت: بسیاری از دانشجویان تصور می نمایند نقش ما تنها امضا زدن است و تاثیر زیادی در امور دانشجویان نداریم.

وی به مشکل یکی از خوابگاه های دختران دانشگاه اشاره داشت و بیان داشت: یکی از خوابگاه های دختران دانشگاه در هوای گرم و غیر قابل تحمل زابل دارای کولرهای آبی است که امیدوارم این مشکل حل گردد.

محمدی در پاسخ به این گلایه، گفت: زابل دارای 100 هزار نفر جمعیت است در حالی که 25 هزار نفر دانشجو دارد و تقریبا دانشجویان بر اقتصاد زابل تاثیر گذار هستند. در بازدید از خوابگاه های دانشگاه زابل که تعدادش از ظرفیت متقاضیان خوابگاه بیشتر است متوجه شدیم تمام اتاق های خوابگاهی دارای اسپلیت است که این شرایط در بسیاری از دانشگاه ها وجود ندارد.

دبیر شورای صنفی دانشگاه علوم پزشکی همدان نیز با بیان این که دانشگاه همدان دارای شش هزار و 800 دانشجو است، گفت: با پی گیری های انجام گردیده انتخابات شوراهای صنفی در اوایل تیر ماه با مشارکت حدود سه هزار نفر از دانشجویان انجام شد.

وی ادامه داد: در ادامه موفق به برگزاری هشت کمیته اسکان، تغذیه، تربیت بدنی، نظارت، آموزشی، رفاهی، تربیت بدنی و خدمات دانشجویی شدیم و امیدواریم در پی گیری مطالبات دانشجویان موفق ظاهر شویم.

دبیر شورای صنفی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی اردبیل از برگزاری انتخابات شوراهای صنفی دانشگاه برای اولین بار به صورت پایلوت اطلاع داد.

تشکیل شورای تخصصی دانشجویان یکی از دیگر موارد مهمی بود که در این نشست در خصوص آن بین دانشجویان بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

لازم به ذکر است دبیر شورای صنفی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، این دانشگاه را از سه سال قبل دارای شورای تخصصی دانشجویی دانست و گفت: فکر می کنم دانشگاه اهواز تنها دانشگاه دارای شورای تخصصی دانشجویان در میان دانشگاه های علوم پزشکی است.

به گزارش مفدا، در ادامه، جلسه برقراری ارتباط موثر با اجرای دکتر کاظم زاده عطوفی؛ عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار گردید. در این جلسه که به صورت کارگاهی برگزار گردید، این استاد دانشگاه به اهمیت برگزاری کارگاه های خودآگاهی تاکید نمود و از دانشجویان خواست تا به این سئوال که من از نظر برقراری ارتباط چگونه ام؟ پاسخ دهند.

دانشجویان در مدت کمتر از پنج دقیقه به این سئوال در شش خط پاسخ گفتند و برخی به صورت داوطلبانه نحوه برقراری ارتباط با دیگران در زندگی خود در سه سطح بزرگسالان، همسالان و افراد دارای سنین پایین تر را بیان کردند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 27 آذر 1397 شناسه مطلب: 41

به "از نداشتن رسمیت در دانشگاه تا محدود بودن دایره اختیارات شوراهای صنفی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از نداشتن رسمیت در دانشگاه تا محدود بودن دایره اختیارات شوراهای صنفی"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید