آنالیز دلایل اضافه وزن در دوران عادت ماهانه

به گزارش آناسی، آغاز قاعدگی یک ضد حال اساسی است. در کنار درد ناشی از گرفتگی و ناراحتی از پف کردگی، استرس رفتن روی ترازو در آن هفته برای نابودی یک خانم کافی است چون حتی اگر سالم غذا بخورید و مرتب به باشگاه بروید هم وزنتان روی ترازو بالا می رود. اما قبل از اینکه کاملا تسلیم شوید، این را به فکر بسپارید: اضافه کردن وزن در طول قاعدگی کاملا طبیعی است و فقط تو نیستی که وزنت بالا رفته همه اینگونه هستند.

آنالیز دلایل اضافه وزن در دوران عادت ماهانه

7 علت افزایش وزن در دوران قاعدگی که باید بدانید

اگر درست پیش از آغاز قاعدگی روی ترازو رفته باشید، احتمالا متوجه مقداری اضافه وزن شده اید. اما پیش از دستپاچه شدن، این نکته را به یاد داشته باشید که افزایش وزن در دوران قاعدگی یکی از عوارض جانبی شایع در این دوران است.

حتی اگر دررژیم غذایی یا تمرین ورزشی تان تغییری نداده باشید، باز هم ممکن است با افزایش وزن در دوران قاعدگی روبه رو شوید.

دلایل جسمی و زیست شناختی مختلفی وجود دارند که دو هفته پیش از آغاز قاعدگی، موجب افزایش وزن در زنان می شوند.

بعضی از این دلایل، تغییرات طبیعی ای هستند که در بدن رخ می دهند، اما بعضی دیگر می توانند به علت موقعیت پزشکی خاص فرد باشند.

با ما همراه باشید تا 7 علت افزایش وزن در دوران قاعدگی را با هم مرور کنیم.

1. پروژسترون بالا
دکتر اوکتاویا کنون (Dr. Octavia Cannon) متخصص زنان است. به نظر او، درست پیش از آغاز قاعدگی، سطح هورمون استروژن و پروژسترون تولیدشده در تخمدان ها به بالاترین حد خود می رسد. بالا بودن این هورمون ها می تواند زنان را مستعد افزایش وزن در دوران قاعدگی کند. دکتر کانون می گوید: بالا بودن سطح این هورمون درست پیش از آغاز قاعدگی می تواند موجب افزایش اشتها گردد. بنابراین زنان غذای بیشتری در این دوران می خورند.
2. سروتونین پایین
مغز هم می تواند در این دوران حقه هایی به کار ببندد. دکتر کانون می گوید: زمانی که سطح استروژن پایین می آید و خون ریزی قاعدگی آغاز می گردد، سطح سروتونین بدن نیز پایین می آید. پایین بودن میزان سروتونین معمولا موجب تمایل به شیرینی جات می گردد. مصرف شیرینی جات هم می تواند موجب پرخوری و یکی دیگر از عوامل افزایش وزن در دوران قاعدگی باشد.
3. احتباس آب
هورمون های قاعدگی فقط با اشتهای شما کار ندارند. طبق گفتهٔ دکتر پریز آگوستوس (Dr. Praise Augustus)، جراح زنان و زایمان، این هورمون ها موجب احتباس آب در بدن می شوند. او معتقد است: در این دوران، میزان احتباس آب در بدن بالا می رود، زیرا پروژسترون موجب انبساط رگ های خونی به منظور آماده سازی غشای داخلی رحم می گردد. این فرایند وابسته بهنمک است. بنابراین، اگر در این دوران تمایل بیشتری به مصرف غذاهای شور دارید، پف بیشتری را تجربه خواهید کرد.
4. مقاومت به انسولین
اگر پیش از آغاز قاعدگی تان، تمایل سیری ناپذیری به شیرینی جات دارید، می توان پروژسترون را مقصر دانست. دکتر آگوستوس می گوید: هیچ شرح مشخصی دربارۀ تغییرات رژیم غذایی وجود ندارد، اما این موضوع را می دانیم که پروژسترون باعث بالا رفتن مقاومت به انسولین می گردد.

این بدان معناست که در چنین شرایطی، بدن مثل قبل قادر به پردازش قند نخواهد بود. پس قند مدت بیشتری در خون باقی می ماند. این مسئله می تواند موجب افزایش وزن گردد.

به نظر او، زنان مبتلا به دیابت که روزانه سطح قند خون خود را میزان گیری می نمایند، این موضوع را ملموس تر درک خواهند کرد.

5. پایین بودن منیزیم
به عقیدۀ دکتر کانون، نزدیک آغاز قاعدگی، میزان طبیعی منیزیم در بدن کاهش می یابد. او می گوید: ازآنجاکه منیزیم میزان آب بدن را تنظیم می نماید، کمبود آن موجب کم آبی خواهد شد. کم آبی بدن نیز گول زننده است. کم آبی می تواند این فکر را در سر شما بیندازد که گرسنه اید.

اما در حقیقت شما تشنه هستید. کمبود منیزیم می تواند تمایل به مصرف شیرینی را بالا ببرد. در این حالت، به جای نوشیدن یک لیوان آب، بیشتر مایل به غذا خوردن هستید. دکتر کانون پیشنهاد می دهد که پیش از صرف میان وعده ای اضافی، یک لیوان آب بنوشید.

6. تحرک پایین
همان طور که سطح هورمون ها بالا و پایین می گردد، احتمالا نشانه های سندرم پیش از قاعدگی (PMS) مثل خستگی، نفخ و دردهای شکمی را هم حس می کنید.

همۀ اینها با دیگر نشانه ها در کنار هم می توانند به برنامۀ ورزشی شما آسیب بزنند؛ درنتیجه با افزایش وزن در دوران قاعدگی روبه رو می شوید.

محققان به این نتیجه رسیده اند که هشت هفته ورزش هوازی می تواند نشانه های سندرم پیش از قاعدگی را کم کند.

شاید این آخرین کاری باشد که بخواهید انجام دهید، اما داشتن برنامه ورزشی منظم به کاهش این علائم یاری شایانی خواهد نمود.

7. بیماری یا اختلال
هرچند ممکن است با افزایش وزن در دوران قاعدگی روبه رو شوید، طبق گفتۀ دکتر آگوستوس، وزن اضافی بیشتر خانم ها با آغاز خونریزی از بین می رود.

او می گوید: ممکن است بعضی خانم ها متوجه افزایش وزن پایداری شوند که در واقع منشأ آن دریافت کالری بیشتر در طول ماه بوده است.

باوجود این، اگر نشانه های افزایش وزن قاعدگی مشکل ساز شده است یا افزایش وزن پایداری دارید، حتما با پزشک مشورت کنید.

محتمل است به چنین مشکلاتی مبتلا شده باشید: اختلال ناخوشی پیشاقاعدگی (PMDD که از سندرم پیش قاعدگی شدیدتر است)، سندرم تخمدان پلی کیستیک یا کم کاری تیروئید.

همۀ این شرایط ها می توانند موجب افزایش وزن در دوران قاعدگی شوند. ممکن است در این شرایط برای کاهش نشانه ها به دارودرمانی احتیاج باشد.

منبع: سایت چطور

منبع: راسخون
انتشار: 27 آبان 1400 بروزرسانی: 27 آبان 1400 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 1975

به "آنالیز دلایل اضافه وزن در دوران عادت ماهانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز دلایل اضافه وزن در دوران عادت ماهانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید