برنامه 10 ساله فناوری فضایی کشور باید بازنگری گردد

به گزارش آناسی، به گزارش خبرنگاران به نقل از وزارت ارتباطات، عیسی زارع پور در جریان بازدید از پژوهشگاه فضایی ایران، در جمع رئیس، معاونان و مدیران این پژوهشگاه گفت: زمانی حوزه فضایی، حوزه ای اقتدار آفرین و مؤلفه قدرت بود و امروز علاوه بر آن، این حوزه تبدیل به مولفه ای کاربردی شده است که خدمات اثربخش آن در بخش های مختلف صنعتی و کشاورزی دیده می گردد.

برنامه 10 ساله فناوری فضایی کشور باید بازنگری گردد

وی با اشاره به اهمیت صنعت فضایی در دنیا امروز و تأثیر آن بر دیگر فناوری های نوین و ضرورت توجه بیش از پیش به این صنعت، ادامه داد: عزم و اراده دولت سیزدهم بر این است که حوزه فضایی را به طور جدی دنبال کند تا بعضی عقب ماندگی ها را به سرعت جبران کنیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر ضرورت تدوین نقشه راه جامع و کامل در حوزه فضایی گفت: باید برنامه ده ساله حوزه فضایی را بازنگری کنیم چرا که هم مأموریت ها و هم بعضی راهبردهای این حوزه دستخوش تغییر شده است.

وی اضافه نمود: شرایط نو ایجاب می نماید که با هماهنگی و همگرایی میان بخش های مختلف صنعت فضایی با سرعت نقشه راه و برنامه نوی برای بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت تدوین کنیم.

زارع پور با تاکید بر اینکه پژوهشگاه فضایی باید قطب توسعه و تثبیت فناوری فضایی باشد، گفت: مدیریت دانش حوزه فضایی در کشور باید با موضوع پژوهشگاه فضایی ایران صورت پذیرد اما این بدان معنا نیست که پژوهشگاه به تنهایی مسئولیت همه اقدامات در این حوزه را بر عهده گیرد، بلکه همانطور که در بعضی حوزه ها ورود مستقیم دارد، در بعضی از حوزه های بلندمدت باید تقسیم کار انجام گیرد و از ظرفیت جامعه دانشگاهی و نخبگانی و تحقیقاتی حداکثر استفاده گردد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: جهت گیری ها باید به سمت شکل گیری شبکه ای از مجموعه های توانمند در حوزه فضایی باشد تا راهبرد هسته دانا، شبکه توانا محقق گردد. بنابراین باید همه ظرفیت های کشور برای تسریع در فرایند پیشرفت و توسعه صنعت فضایی به کار گرفته گردد.

وی با تاکید بر ضرورت سرریز فناوری های فضایی در بخش های غیر فضایی گفت: مایه خوشحالی است که بعضی محصولات تولیدی در پژوهشگاه فضایی تبدیل به فناوری های کاربری در زندگی مردم شده است. پژوهشگاه فضایی تنها متولی بخش فضا نیست بلکه با توجه به دانش و تجربه موجود در این مجموعه، سرریز دانش و فناوری فضایی به بخش های دیگر از جمله مأموریت های ما در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

زارع پور بر توجه جدی به حوزه خدمات فضایی تاکید نمود و گفت: خدمات فضایی را باید به سرعت وارد زندگی مردم کنیم تا مردم طعم شیرین این خدمات را در زندگی شان بچشند و نقش و اهمیت صنعت فضایی در زندگی مردم عمومی گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 19 آبان 1400 بروزرسانی: 19 آبان 1400 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 1967

به "برنامه 10 ساله فناوری فضایی کشور باید بازنگری گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه 10 ساله فناوری فضایی کشور باید بازنگری گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید