بیماری خطرناکی که با نفخ اشتباه میگیریم

به گزارش آناسی، نمناک/ %10 تا 30% از مردم از نفخ رنج می برند. سو هاضمه ، قاعدگی، یبوست و آلرژی های غذایی شایع ترین دلایل نفخ هستند. با اینکه نفخ موقتی است، اگر مزمن گردد، می تواند نشانه مسئله ای جدی و خطرناک باشد.

بیماری خطرناکی که با نفخ اشتباه میگیریم

در این قسمت 6 مشکل نگران نماینده که ممکن است باعث احساس نفخ گردد آورده شده است. اگر نفخ مزمن گردد ، شخص به هیچ وجه نباید به خودی خود درمانی را آغاز کند و حتما باید به پزشک مراجعه کند.

6 نوع بیماری خطرناک که با نفخ اشتباه گرفته می شوند

1. عفونت مجاری ادراری

عفونت مجاری اداری ممکن است احساس تکرر ادرار را در فرد ایجاد کند، حتی برخی اوقات فرد بلافاصله بعد از ادرار کردن احساس می نماید که باز هم باید به دسشویی برود.

عفونت مجاری اداری ممکن است در فرد احساس درد و فشار شدید در شکم و یا نفخ را ایجاد کند و همچنین ممکن است فرد دچار تب، لرز، حالت تهوع و استفراغ گردد. نفخ همچنین می تواند در اثر عفونت شدید کلیه نیز ایجاد گردد.

2. احتمال ایجاد نفخ با مشکل کبد

بیماری کبد که در اثر مصرف الکل، هپاتیت سی و یا سرطان ایجاد می گردد، می تواند منجر به ایجاد مایعاتی در شکم و باعث نفخ گردد. اگر نفخ به دلیل مسئله ای در کبد ایجاد شده باشد، ممکن است در فرد احساس خستگی ، کبودی و زردی ایجاد کند و در صورت بروز این مسئله فرد باید به پزشک مراجعه کند.

3. بیماری التهابی روده می تواند باعث نفخ گردد

بیماری التهابی روده به طور عمده بر روده عظیم و روده کوچک تاثیر می گذارد و این بیماری می تواند باعث اسهال، شکم درد و حتی نفخ گردد. تحقیقات نشان داده است که افراد مبتلا به این بیماری به احتمال زیاد بیشتر در معرض لاکتوز ناپایدار بوده اند و لاکتوز ناپایدار باعث تشکیل گاز هایی می گردد که می تواند منجر به نفخ گردد.

4. احتمال نفخ شکم با التهاب کیسه های کوچک

التهاب کیسه های که در امتداد دیواره روده ها ایجاد می گردد. علائم این بیماری شامل آغاز ناگهانی درد در قسمت پایینی شکم است و علائم دیگر ممکن است شامل تهوع ، اسهال، یبوست و نفخ باشد.

5. احتمال ایجاد نفخ با سرطان

پیش از این در مطلبی جداگانه در بخش سلامت نمناک به این مورد نگران نماینده اشاره داشتیم؛ اندام های مختلفی در ناحیه شکم مانند پانکراس ، معده، روده عظیم ، رحم و تخمدان وجود دارد و اگر سرطان در یکی از این اندام ها ایجاد گردد، می تواند منجر به نفخ گردد و بنابراین ، وجود نفخ مداوم و افزایش ناگهانی در اندازه شکم ، به جای نفخ زود گذر، می تواند نشانه سرطان باشد.

6. مشکل در سلامت روان

هنگامی که فرد تحت استرس مزمن است، هورمون هایی مانند کورتیزول می توانند اولویت داشته باشند. در این شرایط، هورمون های هضم نماینده به اندازه کافی فراوری نمی شوند و می توانند منجر به سوهاضمه شوند و نفخ ایجاد نمایند.

منبع: همگردی
انتشار: 26 آبان 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 1371

به "بیماری خطرناکی که با نفخ اشتباه میگیریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیماری خطرناکی که با نفخ اشتباه میگیریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید