تازه به دوران رسیده های دوست داشتنی!

به گزارش آناسی، محمد بحرانی که این روزها در سریال هیولا نقش مهیار مهرافزون یا در اصل همان غضنفر چمچاره را بازی نموده است، سکانس پایانی سریال مهران مدیری را زیبا، هنری، دلپذیر و در عین حال میخکوب کننده توصیف می نماید.

تازه به دوران رسیده های دوست داشتنی!

صداپیشه عروسک های محبوب تلویزیونی مانند جناب خان (خندوانه)، ببعی و آقای همساده (کلاه قرمزی)، دو سالی است که با بازی در سریال های شبکه نمایش خانگی (گلشیفته و هیولا) در مقام بازیگر هم توانسته است در زمینه ارتباط با مخاطب پیروز عمل کند.

محمد بحرانی که به تازگی بازی در سریال هیولا را به سرانجام رسانده است، در گفت وگویی با خبرنگار آناسی شرکت کرد تا درباره همکاری با تیم سازنده این سریال بگوید.

از سکانس سرانجامی شوکه شدم

این هنرمند درباره سرانجام قصه هیولا که بعضا با انتقادهایی همراه بوده است، گفت: از کامنت هایی که درباره سریال هیولا می خواندم به دو دیدگاه رسیدم؛ عده ای از سرانجام کار خیلی شگفت زده شده بودند؛ به ویژه سکانس سرانجامی با بازی فرهاد اصلانی که مخاطبان توقع نداشتند چنین سرانجامی داشته باشد که انقدر طبیعی باشد. عده ای هم که معتقد بودند سرانجام بندی باید مفصل تر می بود و تک تک کاراکترها معلوم می شد که چه سرنوشتی خواهند داشت. من شخصا به سلیقه هر دو طرف احترام می گذارم و ترجیح می دهم نظری نداشته باشم. به هر حال من هم در این حوزه صرفا یک مخاطبم و بهتر است کارگردان و نویسندگان نظر بدهند که سلیقه شان چه بوده و چه اتفاقی افتاده است.

بحرانی سکانس سرانجامی هیولا را زیبا، هنری، دلپذیر و در عین حال میخکوب نماینده دانست و درباره سکانس سرانجامیهیولا و شخصیت شرافت گفت: من هم از سکانس سرانجامی شوکه شدم و تاثیرگذار بود؛ چراکه نمی دانیم که شرافت چه خواهد نمود. ممکن است نیم ساعت بعد 50 تومان را دور بیاندازد یا نه؛ برای شخص من به عنوان یک مخاطب، سرانجام بندی دلپذیری بود و سعی نشد به شکل کلیشه ای همه چیز به یک اتفاق خوب ختم شود و به نوعی اینگونه باشد که همه، سال های سال به خیرو خوشی در کنار هم زندگی نمایند.

وی در پاسخ به اینکه آیا فشارهای بیرونی برای سرانجام قصه وجود داشته است؟ تاکید نمود: از آن جایی که ما بازیگریم صرفا متن ها را به ما می دادند و ما کارمان را انجام می دادیم. حقیقتا از مسائلی که مطرح می شود خبر ندارم؛ چون عملا به ما منتقل نمی شود و در این موضع خیلی نمی توانیم اظهارنظر کنیم.

تلاشم را کردم متن نویسندگان را خیلی دستکاری نکنم

وی درباره ایفای نقش غضنفر چمچاره و اینکه چند درصد از شخصیتی که ایفا نموده، زاییده ذهن خودش بوده است؟ اظهار کرد: ترجیح خود من این بود که تا جایی که ممکن است مقاصد کارگردان و نویسنده پیاده شود و چارچوب و آن استخوان بندی متنی که نوشته شده حفظ شود و اگر در لابه لای قصه ظرفیت بداهه پردازی هم بود، چیزی اضافه شود. اما اصل کاری که پیاده شد، محصول قلم نویسندگان و ذهنیت کارگردانی آقای مدیری بود. من هم از روز اول سعی کردم خودم را سانسور نکنم و هر پیشنهادی که به ذهن من می رسید به آقای مدیری می دادم و ایشان خوشبختانه استقبال می کردند.

بحرانی با تاکید بر اینکه هیولا یک کار تیمی بود، اضافه نمود: اصولا چون اکیپ نویسندگان کار را از قبل می شناختم و اعتماد چندین ساله به آنها داشتم، تلاشم را کردم کار نویسندگان را خیلی دستکاری نکنم و با همان سرو شکل، درست و دقیق اجرا کنم.

اصطلاحات ترکیه ای زیاد در زبانمان نمی چرخید

این بازیگر درباره تکیه کلام های سریال هیولا که مانند اغلب مجموعه های مهران مدیری در بین مخاطبان رایج شده است، در پاسخ به اینکه آیا این تکیه کلام ها به پیشنهاد خودش بوده یا توسط نویسنده در متن آمده است؟ اظهار کرد: در چارچوب اولیه متن، خانواده ای که ما تصویر کردیم، قرار بود خانواده تازه به دوران رسیده ای باشند و یکی دو سفر ترکیه ای رفته باشند که از اصطلاحات استانبولی هم استفاده نمایند. چندین بار که با سیما تیرانداز متن ها را خواندیم، دیدیم که اصطلاحات ترکیه ای زیاد در زبانمان نمی چرخد. خانم تیرانداز اصطلاحاتی مثل بِیبی و ... را انتخاب کردند، من هم اوایل، سفری به استامبول داشتم و اصطلاحاتی مثل دولما باغچه را واقعا در آنجا شنیده بودم که مکان توریستی و کاخی است که در آنجا آدم ها برای دیدن آن پول می دهند و آن را می بینند؛ بنابراین تصمیم گرفتم نمکی به چیزهایی که در آنجا دیده بودم اضافه کنم و همه اینها به اعتماد تیم سازنده به یکدیگر برمی شود که با تاکید بر چهارچوب اصلی قصه رخ داد. در این زمینه از آقایان قاسم خانی و برادران ممنونیم.

شخصیت هایی که از یک جا به بعد به روند قصه یاری کردند

وی درباره شخصیتی که در سریال هیولا ایفا نموده است، اظهار کرد: نمی شود خط کشی کرد که کاراکتر چمچاره تیپ است یا شخصیت؛ اگر در ذهنتان به شما بگویند که برای غضنفر چمچاره یا همسرش بک گراندی بسازید و سلایقی را بگویید و قصه برایشان بسازید، احتمالا می توانید این کار را انجام دهید. به نظرم شخصیتی مثل چمچاره از حد و اندازه های تیپ فراتر رفته به کاراکتر تبدیل شده است. تصور من این است که شاید در چهارچوب اولیه شخصیت ها قرار بوده تیپ باشند، اما از یک جایی به بعد به روند قصه یاری می نمایند و در طول روند نگارش متن و کارگردانی، با هدایت های آقای مدیری از حد تیپ فراتر رفتند.

چالش محمد بحرانی با خانواده چمچاره

بازیگر سریال هیولا درباره ایفای نقش غضنفر چمچاره که به نوعی نماینده ای از آدم های تازه به دوران رسیده جامعه محسوب می شود، در پاسخ به این پرسش که نقد چنین شخصیت هایی چقدر دغدغه خود او بوده است؟ شرح داد: چالش بزرگی داشتیم. به هر حال به نظر می آمد که به طور کلی خانواده چمچاره یا مهرافزون خانواده مثبتی در قصه نیستند، یعنی تازه به دوران رسیده هایی بودند که صفت دوست داشتنی برای آنها کاربردی نبود. ما هم سعی کردیم به خاطر کمدی بودن سریال، اغراق هایی داشته باشیم و یک جاهایی قاعدتا مخاطب را بخندانیم. اما دغدغه شخصی من وتلاشی که داشتم، این بود که علاوه بر اینکه این شخصیت صفت منفی داشته باشد، اما در مجموع آدم ها از شخصیت چمچاره بدشان نیاید؛ شخصیتی که بچگانه هایی هم می تواند با خودش داشته باشد که تا حدی پیروز شدیم و یک جاهایی در روند داستان کارهای مثبتی هم انجام دادیم.

هیولا یک جاهایی آدم را می ترساند

این بازیگر درباره انتقادهایی که بعضا در ارتباط با سریال هیولا مطرح می شود مبنی بر اینکه با شوخی کردن با یکسری خطقرمزها، اصولا قبح یکسری زشتی ها را می ریزد؟ اظهار کرد: من اینگونه به کار نگاه نمی کنم. من می گویم زبان کمدی برای این به کار برده می شود که تحمل برخی مسائل را آسان کند. طنز هیولا اتفاقا به ما گوشزد می نماید که چنین معضلاتی در جامعه وجود دارد. شاید هیولا زیرمجموعه نوعی از نمایش نامه نویسی که گروتسک نام دارد، قرار بگیرد. گروتسک کمدی سیاه و در برخی مواقع ترسناک است. به نظرم هیولا هم این ویژگی را داشت و یک جاهایی آدم را می ترساند. صحنه هایی که خودم سر فیلم برداری نبودم و بعدا در پخش می دیدم، واقعا ترسناک بود از این جهت که به هر حال هیولا بغل گوش همه ما ایستاده است و هر لحظه می تواند در همه ما رسوخ پیدا کند. بنابراین نه تنها قبح مسئله را نمی ریزد، بلکه یک نیش تیزی برای همه است که ببینید، حواستان باشد، چه افراد حکومتی که پتانسیل بیشتری برای این کار در مسیرشان می تواند وجود داشته باشند، چه هر کدام از ما از یک معلم ساده گرفته تا یک کارمند ساده، یک بازیگر و یا یک رفتگر و تمام طبقات معمولی جامعه که حواسشان باشد که هر لحظه ممکن است آنها هم اسیر 50 تومان تقلبی باشند.

بحرانی درباره ی پرداختن به موضوع فساد و نقد اجتماعی با زبان طنز، اظهار کرد: اصولا دست روی هر اتفاق نامطلوبی در جامعه بگذاری، حتما مقاومت هایی وجود دارد و فقط هم به حوزه طنز مربوط نمی شود. در هر حوزه ای که بخواهید کار نمایشی کنید و انتقاداتی را داشته باشید، احتمالا مقاومت هایی از سوی دوستانی که درگیر آن مسائل هستند، وجود دارد و این، کار نمایشی را سخت تر می نماید.

مهران مدیری بخشی از کمدی ایران را جابه جا کرد

محمد بحرانی که بازی در سریال هیولا اولین تجربه همکاری اش با مهران مدیری محسوب می شود، در سرانجام گفت وگو با آناسی درباره این تجربه شرح داد: اولین بار، من آقای مدیری را در پشت صحنه خندوانه دیدم. سال ها مخاطبشان بودم و از نظر خودم ایشان بخشی از کمدی ایران را جابه جا کردند و در نوع نگاه مردم به کمدی خیلی تاثیر داشتند. از ساعت خوش گرفته تا جنگ 77 و الان که کار کردن با ایشان خیلی کیف داشت. ایشان در محیط پشت صحنه خیلی آرام و دلپذیر هستند. پیشنهاداتی که می دادم می پذیرفتند. عوامل پشت صحنه هم تیم خیلی خوبی بودند و حاشیه نداشتند. بازیگران نیز تقریبا کسانی بودند که از قبل می شناختم و همکاری با آنها خیلی دلپذیر بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 445

به "تازه به دوران رسیده های دوست داشتنی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تازه به دوران رسیده های دوست داشتنی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید