تصاویر ، قدرتمندترین راکت تاریخ اینگونه در هوا منفجر شد

به گزارش آناسی، اولین پرتاب ترکیبی فضاپیمای استارشیپ و بوستر سوپرهوی که روی هم 120 متر طول داشتند، امروز، 31 فروردین ماه انجام شد؛ اما سه دقیقه پس از پرتاب به دلیل بروز مشکل در فاز جداشدن مرحله بوستر راکت، فضاپیما منفجر شد.

تصاویر ، قدرتمندترین راکت تاریخ اینگونه در هوا منفجر شد

به گزارش خبرنگاران، موشک فضایی دو مرحله ای شرکت اسپیس ایکس متعلق به ایلان ماسک میلیاردر و بنیانگذار شرکت تسلا پس از پرتاب موفقیت آمیز صبح پنجشنبه به وقت محلی، از بوکا چیکا، تگزاس، بر فراز خلیج مکزیک منفجر شد.

به گزارش ایرنا، این موشک بدون سرنشین که قرار است فضانوردان را در اوایل سال 2025 به ماه ببرد، به مدار نرسید، اما اوج گیری آن در آسمان واکنش و خوشحالی اتاق کنترل را به همراه داشت.

پرتاب پروژه ایلان ماسک کلان سرمایه دار آمریکایی به فضا پس از آن رخ داد که روز دوشنبه به دلیل یخ زدن یک دریچه در این موشک بزرگT پرتاب آزمایشی آن به تعویق افتاد.

اسپیس ایکس پس از ماهها توانست مجوز اولین پرتاب مداری خود را برای 28 فروردین ماه از سازمان هوانوردی آمریکا (FAA) دریافت کند. اما تنها 9 دقیقه مانده به پرتاب، اسپیس ایکس از اشکالی در سیستم فشار سوخت بوستر سوپرهوی خبر داد و این پرواز برای سه روز به تاخیر افتاد.

اسپیس ایکس گفت: انگار که این پرواز آزمایشی به اندازه کافی هیجان انگیز نبود، استارشیپ قبل از رسیدن به مرحله جداسازی، دچار یک جداسازی سریع برنامه ریزی نشده شد.

این شرکت گفت: تیم ها به بررسی داده ها و کار بر روی پرواز آزمایشی بعدی ادامه خواهند داد.

موشک فضایی استار شیپ شرکت اسپیس ایکس بزرگ ترین موشک جهان است. 33 موتور مرحله اول آن نیرویی برابر با 73.5 میلیون نیوتن تقریبا دو برابر بیشتر از رکورددار قبلی یعنی ابرراکت سامانه پرتاب فضایی ناسا (SLS) در لحظه پرتاب تولید کردند.

آژانس فضایی آمریکا اعلام کرده ایپیس ایکس را برای فرود نخستین فضانوردان روی سطح ماه از سال 1972 انتخاب کرده است. این یک پیروزی بزرگ برای شرکت ایلان ماسک است. او دارنده شرکت خودروسازی برقی تسلا است. این قرارداد به ارزش 2.9 میلیارد دلار شامل نمونه اولیه فضاپیمای استارشیب است که در مرکز اسپیس ایکس در جنوب تگزاس در حال آزمایش است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 31 فروردین 1402 بروزرسانی: 31 فروردین 1402 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 2345

به "تصاویر ، قدرتمندترین راکت تاریخ اینگونه در هوا منفجر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصاویر ، قدرتمندترین راکت تاریخ اینگونه در هوا منفجر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید