توقف ایستگاه کتاب در مجتمع های مسکونی

به گزارش آناسی، به گزارش خبرنگار خبرنگاران در آذربایجان شرقی، این نخستین بار است که طرح ویژه کتاب و کتابخوانی با موضوع مجتمع های مسکونی در تبریز اجرا می گردد. طرحی که قرار است کتاب را به نزدیکی خانواده ها ببرد، نوعی کتابخانه ای کوچک در دل مجتمع ها، تا جهت دسترسی به کتاب به اندازه چند طبقه یک ساختمان کاهش یابد.

توقف ایستگاه کتاب در مجتمع های مسکونی

همراه دور زمین باشید و با تور ارزان روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

50 ایستگاه کتاب در مجتمع های مسکونی احداث می گردد

شهردار تبریز در حاشیه مراسم رونمایی از ایستگاه کتاب در مجتمع فردوس، کتابخوانی را یکی از شاخص های پیشرفت جوامع دانست و از راه اندازی 50 ایستگاه کتاب در مجتمع های مسکونی تبریز اطلاع داد.

ایرج شهین باهر با ابراز ناخرسندی از پایین بودن سرانه مطالعه در استان، توجه به حوزه فرهنگی را از دغدغه های اصلی شهرداری در کنار فعالیت های عمرانی مطرح کرد و ادامه داد:

ایستگاه های کتاب به منظور افزیش سرانه مطالعه راه اندازی می شوند و در مرحله نخست 50 مجتمع مسکونی کتابخانه سیار افتتاح می گردد و سپس در تمام مجتمع های مسکونی شهر پیاده می گردد.

وی گفت: کتاب های ارائه شده در این ایستگاه های کتاب بیشتر عمومی است با این حال کتاب هایی با مضامین فرهنگ شهرنشینی و حقوق شهروندی نیز در اختیار علاقمندان قرار خواهد گرفت.

فرهنگ بدون آموزش نهادینه نمی گردد

عضو کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر در این مراسم گفت: فرهنگ نهادینه نمی گردد مگر اینکه آموزش داده گردد و کتابخوانی نیز از این قاعده مستثنی نیست و باید در زمینه کتابخوانی آموزش داده گردد.

غلامحسین مسعودی ریحان از کوشش برای افزایش سرانه مطالعه در شورای شهر اطلاع داد و بیان نمود: شورای پنجم از اولین سال تشکیل، افزایش فرهنگ کتابخوانی در جامعه را مورد توجه قرار داده است و امروز شاهد تحقق مصوبه های شورای شهر در حوزه کتاب هستیم.

وی اضافه کرد: وی اضافه کرد: قرار است در اتوبوس ها و قطار شهری، کتابخانه هایی تهیه شوند تا شهروندان در ایستگاه های مترو و اتوبوس و ساکنین مجتمع ها از آن کتاب ها استفاده نمایند.

مسعودی ریحان با اشاره به افزایش قیمت کتاب اظهار داشت: افزایش قیمت کتاب گفت: گرانی های چند سال اخیر موجب شده است تا مردم بیشتر به فکر معیشت خود باشند و خرید کتاب از سبد فرهنگی خانوار حذف گردد؛ بنابراین لازم است تا دولت با پرداخت یارانه به این حوزه، قدرت خرید کتاب را بین مردم افزایش دهد.

کتاب، میراث پیامبران و اولیا

دبیر شورای اسلامی شهر گفت: تمام پیامبران و اولیا با خود کتابی به همراه داشتند و این امر نشان می دهد که کتاب سرمنشأ اصلی حقیقت است.

سعید نیکوخصلت با اشاره به اتفاقات و توهین اخیر نشریه فرانسوی به ساحت پیامبر اکرم، از برگزاری مسابقه کتابخوانی محمد رحمت للعالمین در تبریز اطلاع داد.

وی با اذعان بر اینکه تبریز علیرغم صبغه فرهنگی خود، سرانه مطالعه پایینی دارد، ابراز امیدواری کرد که فرآیند توسعه کتابخوانی در درازمدت میسر شده و حرکت های قطره ای و محلی، به یک جریان تبدیل شوند.

در سرانجام این مراسم از پوستر مسابقه کتابخوانی محمد رحمت للعالمین نیز توسط شهردار تبریز رونمایی شد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 5 آذر 1399 بروزرسانی: 5 آذر 1399 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 1390

به "توقف ایستگاه کتاب در مجتمع های مسکونی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توقف ایستگاه کتاب در مجتمع های مسکونی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید