خوانسار، شهر چشمه ساران

به گزارش آناسی، خوانسار جاذبه های گردشگری فراوانی دارد، به گونه ای که با هر بار سفر، خاطره ای سبز از این شهرستان در اذهان هر گردشگری باقی می ماند.

خوانسار، شهر چشمه ساران

ساختار شهرسازی این شهرستان منحصربه فرد به گونه ای است که آن را به صورت باغ شهری زیبا در دره خوانسار و محصور در میان کوه های سلسله جبال زاگرس قرار داده است.

گام نهادن در این شهر را می توان از کوچه باغ های آن شروع کرد. این کوچه باغ های زیبا درحالی که بیش از 400 چشمه جوشان در آن ها خودنمایی می نماید، زیبایی وصف ناپذیری را برای گردشگران به ارمغان می آورد.

خوانسار یا خونسار را به واسطه وجود بیش از 400 چشمه به معنی چشمه سار می خوانند. این شهرستان در فاصله 170 کیلومتری شمال غرب اصفهان و 380 کیلومتر جنوب غرب تهران واقع شده است.

پیشینه تاریخی این شهرستان به واسطه وجود به جامانده های یک آتشکده در کوه های شمال غربی آن به دوران پیش از اسلام بازمی شود. با این وصف بخش قابل توصیفی از عظمت و شکوه این شهرستان به دوران اسلامی و به ویژه به عصر صفوی بازمی شود، هنگامی که اصفهان به عنوان تخت گاه سلاطین صفوی انتخاب شد، خوانسار نیز به دلیل نزدیکی به اصفهان دارای رونق و شکوه فراوانی شد.

ازجمله جاذبه های گردشگری این شهرستان وجود اقامتگاه های بوم گردی است که با بهره گیری از خانه های تاریخی به جامانده در این باغ شهر ضمن خدمات رسانی به گردشگران به حیات خود ادامه می دهند.

یکی از این خانه های تاریخی، خانه دیرا است که شهر زرآغوش (یکی از 400 شهر) از قسمت بالادست و ضلع غربی بنا عبور می نماید. این مجموعه تاریخی متعلق به اواخر دوران قاجار و اوایل دوران پهلوی است.

این مجموعه در سال 1398 به عنوان اولین اقامتگاه بوم گردی شهر با بهره گیری از خانه های تاریخی شهر بهره برداری شد.

در حال حاضر 5 اقامتگاه بوم گردی در این باغ شهر زیبا و تاریخی به بهره برداری رسیده و در کنار سایر تأسیسات گردشگری میزبان گردشگرانی است که برای ملاقات از تاریخ و عظمت خلقت های خداوند در طبیعت به این شهر سفر می نمایند.

منبع: گردشبان
انتشار: 25 مرداد 1399 بروزرسانی: 3 مهر 1399 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 1178

به "خوانسار، شهر چشمه ساران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خوانسار، شهر چشمه ساران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید