درمان اختلال بیش فعالی دختران با فعالیت های ورزشی

به گزارش آناسی، تهران (پانا) - بر اساس بررسی جدید محققان دانشگاه مونترال کانادا، شرکت در فعالیت های بعد از مدرسه، ممکن است به دختران جوان کمک کند تا حدودی بر اختلال بیش فعالی و کمبود توجه غلبه کنند.

درمان اختلال بیش فعالی دختران با فعالیت های ورزشی

به گزارش ایسنا به نقل از ارث، محققان دریافتند، دخترانی که درگیر ورزش یا فعالیت های فوق برنامه هستند، در اوایل نوجوانی بهبود رفتار و توجه بیشتری را نشان می دهند، اما مزایای آن در پسران تعیین نیست.

پروفسور لیندا پاگانی، محقق این بررسی اظهار کرد: دخترانی که در سن 6 تا 10 سالگی به طور منظم، فعالیت های ورزشی فوق برنامه انجام می دهند، در مقایسه با دخترانی که به ندرت فعالیت دارند، علائم اختلال بیش فعالی کمتری در سن 12 سالگی دارند. تعجب برانگیز این است، پسرانی که فعالیت ورزشی مداوم در دوران کودکی داشتند، این مزایای رفتاری را نشان ندادند.

محققان گفتند: قبل از تحقیق، تعیین نبود که فعالیت بدنی به طور منظم، تا چه اندازه برای بچه ها با علائم بیش فعالی مفید است.

پروفسور پاگانی گفت: مطالعات گذشته ازنظر کیفیت بسیار متنوع بوده اند، بنابراین ارتباط واقعی بین ورزش و رشد رفتاری را نشان ندادند. تحقیقات گذشته تایید نکردند که دختران و پسران در نحوه بروز علائم بیش فعالی متفاوت هستند.

پروفسور پاگانی اضافه کرد: اختلال بیش فعالی یا کمبود توجه (ADHD) به توانایی بچه ها در پردازش اطلاعات و یادگیری در مدرسه آسیب می رساند. درگیر شدن در ورزش، می تواند به جوانان در توسعه مهارت های زندگی و روابط حمایتی کمک کند، در حالی که این فرصت برای آنان فراهم می شود تا تحت نظارت بزرگسالان رشد یابند.

بنابراین، از منظر بهداشت عمومی، ورزش فوق برنامه این توانایی را دارد که یک رویکرد مثبت و تحریک کننده برای ارتقاء بهزیستی روان شناختی باشد و بنابراین می تواند به عنوان رفتاردرمانی برای جوانان مبتلابه ADHD موردتوجه قرار گیرد.

اگر ورزش از اوایل کودکی آغاز شود، بسیار موثر است. بنابراین، از آنجاکه استفاده از مهارت های تمرکز و مهارت های فردی از عناصر اساسی ورزش هستند، در این تحقیق بررسی شد که این مورد می تواند منجر به کاهش علائم بیش فعالی در دراز مدت شود.

این بررسی در 2000 کودک متولد 1997 و 1998 انجام شد. والدین آنان گزارش کردند که کودک آنان در سن 6 تا 10 سالگی در فعالیت فوق برنامه که نیاز به مربی دارد، شرکت کرده است یا خیر و رفتار این بچه ها با رفتار همکلاسی های آنان در سن 12 سالگی مقایسه شد.

این گروه، اطلاعات را مورد تجزیه وتحلیل قرار داد تا بتواند ارتباط معناداری بین مشارکت و علائم بعدی ADHD پیدا کند. البته بسکمک از عوامل مربوطه را نیز در نظر گرفتند.

پاگانی عنوان کرد: پسران مبتلابه بیش فعالی در کودکی بیش از دختران، انگیزه و مهارت برای تحرک دارند، درنتیجه پسران به احتمال زیاد برای بیماری خود دارو دریافت می کنند، بنابراین تشخیص و درمان سریع پسران در دوران کودکی عاملی برای کاهش مزایای ورزش در آنان است.

از طرف دیگر، در دختران بیش فعالی بیش ازحد، قابل شناسایی نخواهد بود و مسائل دختران در خانه و مدرسه قابل تحمل است، در مقابل، والدین پسر، ممکن است تمایل بیشتری به ثبت نام آن ها در ورزش و سایر فعالیت های بدنی برای کمک به آن ها داشته باشند.

می دانیم که فعالیت های ورزشی، مزایای بی شماری برای سلامت روان همه بچه ها دارد، با این حال، انجام ورزش متعادل دوران کودکی در سنین ابتدایی برای کاهش علائم ADHD، برای دختران قابل توجه است.

بر اساس یافته های محققان، فعالیت های فوق برنامه ساختاری که مهارت و تلاش فیزیکی تحت نظارت مربی را می طلبد، می تواند برای هر فرد با ارتقاء رشد، رفتاری ارزشمند باشد.

پروفسور پاگانی گفت: فعالیت های ورزشی در اوایل کودکی، می تواند به دختران کمک کند تا مهارت های اساسی اجتماعی را به دست آورند که برای آینده مفید است و درنهایت، نقش اساسی در موفقیت های شخصی، اقتصادی و اقتصادی آنان دارد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 24 آبان 1399 بروزرسانی: 24 آبان 1399 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 1366

به "درمان اختلال بیش فعالی دختران با فعالیت های ورزشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان اختلال بیش فعالی دختران با فعالیت های ورزشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید