روش تازه درمانی با آنتی بادی مونوکلونال برای مقابله با کرونا

به گزارش آناسی، دانشمندان آمریکایی روشی موثر برای درمان مبتلایان به کووید 19 را کشف کردند.

روش تازه درمانی با آنتی بادی مونوکلونال برای مقابله با کرونا

به گزارش خبرنگاران به نقل از راک فِلر، پس از کشف واکسن کرونا و آغاز واکسیناسیون عمومی، اکنون غول های داروسازی جهان در حال رونمایی از دارو های خوراکی برای درمان بیماران هستند. یکی از این راه حل های درمانی، درمان با پادتن (آنتی بادی) مونوکلونال است.

آنتی بادی مونوکلونال یکی از انواع ایمنی درمانی است که به وسیله آن سلول های ایمنی و پروتئین های بدن برای مقابله و حمله به عامل بیماری زا تحریک می شوند. این آنتی بادی ها به وسیله استخراج سلول های لنفوسیت B از بدن افراد بهبود یافته از بیماری تهیه شده و در محیط آزمایشگاهی تکثیر می شوند.

این روش درمانی به طور گسترده برای افرادی که در مقابل ویروس کرونا آسیب پذیری بیشتری دارند، توصیه می شود. با این حال، آنتی بادی مونوکلونال تنها در مراحل ابتدایی بیماری که هنوز بدن به طور گسترده به ویروس آلوده نشده است بلکه می تواند به بیمار کمک کند. به همین دلیل گرچه این روش برای درمان کرونای خفیف تا میانه مناسب است اما اثربخشی کمتری در برابر کرونای شدید دارد.

با این حال محققان آمریکایی به تازگی اقدام به آزمایشاتی در این زمینه برای افزایش اثربخشی درمان های آنتی بادی مونوکلونال انجام داده اند. در این پژوهش دانشمندان اقدام به ایجاد تغییراتی در آنتی بادی های مونوکلونال کرده و آن را بر روی حیوانات آزمایش کردند.

دانشمندان از گیرنده های اف سی برای افزایش اثربخشی این روش درمانی بهره گرفتند. شواهد نشان داد آنتی بادی های تغییر یافته به اندازه موثرتری نسبت به آنتی باد های مونوکلونال پیشین پیروز به حفاظت از بدن حیوانات در برابر عوامل بیماری زا و ویروس کرونا شد.

دکتر استیلیانو بورازوس، مدیر این تحقیقات در دانشگاه راک فلر نیویورک در این باره می گوید: ما پیشتر از این روش برای تغییر آنتی باد های مونوکلونال برای مقابله با بیماری هایی همچون ابولا، اچ آی وی (ایدز)، و آنفلوآنزا با پیروزیت بهره گرفته بودیم. آنتی بادی ها در موش ها به دلیل نبود گیرنده اف سی اثربخشی خود را به مرور از دست می دادند. حال با انجام تغییرات و وارد کردن گیرنده ها به این فرآیند می توان به طور موثرتری از آنتی بادی های مونوکلونال برای مقابله با ویروس کرونا استفاده کرد.

بیشتر بخوانید

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 8 دی 1400 بروزرسانی: 8 دی 1400 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 2018

به "روش تازه درمانی با آنتی بادی مونوکلونال برای مقابله با کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش تازه درمانی با آنتی بادی مونوکلونال برای مقابله با کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید