سند همکاری 25 ساله ایران و چین امضا شد ، توسعه همکاری های علمی و فناوری دو جانبه

به گزارش آناسی، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری از تدوین سند همکاری مشترک 25 ساله ایران و چین اطلاع داد و گفت: سند جامع همکاری های بیست و پنج ساله دو کشور تدوین شده است و به زودی نهایی خواهد شد.

سند همکاری 25 ساله ایران و چین امضا شد ، توسعه همکاری های علمی و فناوری دو جانبه

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، آیین گرامیداشت هفتادمین سالگرد تأسیس جمهوری خلق چین، میزبان سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری بود.

ستاری در این مراسم، به پیشینه تاریخی همکاری های ایران و چین به عنوان دو کشوری که ظرفیت هایی برای توسعه همکاری ها در زمینه های گوناگون دارند اشاره نمود و گفت: ایران در غرب و چین در شرق آسیا دو تمدن کهن و غنی آسیایی هستند که گستره فرهنگی و دستاورد های تمدنی، دو ملت را همسایگان فرهنگی یکدیگر ساخته است.

وی ادامه داد: سابقه دیرینه همکاری ها و اشتراکات فراوان فرهنگی و تاریخی و دیدگاه مشترک نسبت به بسیاری از مسائل مهم بین المللی گواهی است به این مهم، چنانچه در طول تاریخ هرگز چالشی سخت بین این دو کشور وجود نداشته و هرچه هست همکاری است و همکاری.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، با تبریک هفتادمین سالگرد تأسیس جمهوری خلق چین، ارتباط راهبردی ایران و چین را مبنایی برای توسعه تعامل ها در حوزه اقتصاد دانش بنیان دانست و گفت: با توجه به راهبردی بودن روابط دو کشور ایران و چین بر توسعه همکاری ها در عرصه های مختلف اعم از سیاسی، مالی، فرهنگی، علمی و فناوری بین دو کشور تأکید می کنم.

ستاری با بیان این که جاده ابریشم در طول تاریخ همیشه دستاورد های علمی و فرهنگی این دو تمدن آسیایی را برای سایر ملل در قاره های دیگر به ارمغان برده است، اظهار کرد: مزیت های سرزمینی و پیشینه تاریخی تعامل دو تمدن ایران و چین، زمینه ساز همکاری های ویژه مالی به ویژه در حوزه شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها خواهد شد.

رئیس بنیاد ملی نخبگان، وجود دیدگاه های مشترک دو کشور را زمینه ای برای مقابله با تهدیدات دانست و گفت: این دیدگاه های مشترک در مقابله با تهدیدات امنیتی و مالی ناشی از یک جانبه گرایی در عرصه نظام بین الملل، مقابله با زیاده خواهی و تروریسم و جریانات افراطی به روابط دو کشور ماهیت راهبردی بخشیده که در سند مشارکت جامع راهبردی که در سال 1394 طی سفر عالیجناب شی جین پینگ به ایران انتشار یافت، بر آن تأکید شده است.

توسعه همکاری ها با تدوین سند مشترک 25 ساله

وی با اشاره به تدوین سند همکاری سند جامع همکاری های بیست و پنج ساله ایران و چین تدوین گفت: براساس بند ششم بیانیه سند مشارکت جامع راهبردی، سند جامع همکاری های بیست و پنج ساله دو کشور تدوین شده است و به زودی نهایی خواهد شد. این سند عرصه همکاری های فراگیر دو جانبه در حوزه های گوناگون می گردد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، با اشاره به توسعه همکاری ها بر اساس سند جامع همکاری های بیست و پنج ساله ایران و چین گفت: این سند بیانگر نگاه بلند مدت دو کشور در عرصه همکاری های فراگیر دو جانبه است.

راه همکاری ها با ابتکار پهنه هموار می گردد

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به این که ابتکار پهنه، راه چشم انداز نوینی از همکاری های مشترک میان شرق و غرب آسیا را فراهم آورده است، اضافه نمود: مزیت های ترانزیتی، موقعیت ژئوپولیتیک و ژئواکونومی دو کشور و مکمل بودن اقتصاد این دو جایگاهی ویژه در همکاری های چند جانبه در چارچوب این ایده را فراهم آورده است، از این روی جمهوری اسلامی ایران ضمن استقبال از این ایده به عنوان عضوی فعال در آن مشارکت خواهد نمود. بی تردید بسط همکاری ها در حوزه علمی و فناوری و تبادل تجربیات و دستاورد ها در این حوزه بر غنای روابط دو کشور خواهد اضافه نمود.

وی اضافه نمود: دو کشور در سطح بین المللی و در نهاد ها و مجامع بین المللی همکاری نزدیکی برای حفظ صلح و ثبات جهانی داشته و ضمن حمایت از استقلال و منافع ملت ها در جهت مقابله با یک جانبه گرایی و پیشبرد رویکرد های چند جانبه گرا اقدام خواهند کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 11 مهر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: anasi.ir شناسه مطلب: 382

به "سند همکاری 25 ساله ایران و چین امضا شد ، توسعه همکاری های علمی و فناوری دو جانبه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سند همکاری 25 ساله ایران و چین امضا شد ، توسعه همکاری های علمی و فناوری دو جانبه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید